Színes borítók - Rolling Stone - Minden idők 500 legjobb albuma

  • - legát -
  • 2009. június 4.

Könyv

Mostanában nemigen adnak ki "legjobb" nagylemezeket, annál inkább olyan albumokat, melyekben a szerkesztők által legjobbaknak vélt kiadványok borítóját nézegethetjük, némi ismertető kíséretében. Láttunk 100, 200, 303 és 1001 "legjobb albumot", most a mértékadónak tekintett Rolling Stone is előállt (eredetileg 2005-ben) a maga ötszázas listájával, ami a szerény Minden idők legjobb... címet viseli. Mivel úgy vélték, világraszóló vállalkozásról van szó, a végeredménynél elsősorban nem a munkatársak szavazatai számítottak: - legát -

Mostanában nemigen adnak ki "legjobb" nagylemezeket, annál inkább olyan albumokat, melyekben a szerkesztők által legjobbaknak vélt kiadványok borítóját nézegethetjük, némi ismertető kíséretében. Láttunk 100, 200, 303 és 1001 "legjobb albumot", most a mértékadónak tekintett Rolling Stone is előállt (eredetileg 2005-ben) a maga ötszázas listájával, ami a szerény Minden idők legjobb... címet viseli. Mivel úgy vélték, világraszóló vállalkozásról van szó, a végeredménynél elsősorban nem a munkatársak szavazatai számítottak: a szerkesztőség - ahogy felénk mondani szokás - egy "szakmai-társadalmi zsűrit" kért fel, hogy rangsoroljon. Azt nem mondhatnánk, hogy csupa kutyaütőt kerestek volna meg, bár a 271 tagú zsűriben olyan nevek is szerepeltek, mint Britney Spears vagy Lars Ulrich. Ellenben (vö.: ORTT) a Modern Talking fanklub bajor vezetője vagy a miskolci Edda Baráti Kör alapítója nem jött számításba. Ahogy az lenni szokott, a végeredménnyel lehet vitatkozni, csak éppen nem érdemes.

Mondani sem kell - hiszen már Tardos Péter megmondta a Rocklexikon című pártkiadványban (Zeneműkiadó, 1980) -, hogy mindent összeadva a Beatles Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Bandje lett minden idők legjobb lemeze, és talán az sem meglepő, hogy az első tíz között még három Beatles szerepel. Az viszont igazán érdekes, hogy a lista második helyére a Beach Boys 1966-os Pet Soundsát szavazták, amit persze magyarázhatunk azzal is, hogy az értékelésben többnyire amerikaiak vettek részt. Akik ráadásul egyértelműen a klasszikusok értékállósága mellett tették le a voksukat. A Clash London Callingját leszámítva (8. hely) az első tíz 1965-1972 között jelent meg.

Természetesen még számtalan statisztikát össze lehetne rakni a Rolling Stone ötszázasából, de semmi értelme, hiszen abból csak vita lenne, ami viszont azt jelezné, hogy egy pillanatra is komolyan vesszük ezt a kiadványt. Az pedig nagy hiba lenne. A Minden idők 500 legjobb albuma egyszerűen csak egy szép katalógus, első osztályú kiszerelésben. Főleg azoknak, akik ha egy idegen lakásban lemezgyűjteményre bukkannak, azonnal rávetik magukat, és megindul a lapozgatás. De míg a legigényesebb házi kollekcióban is mindig akad egy-két vállalhatatlan darab, a Rolling Stone összeállítása ebből a szempontból már-már makulátlan.

Fordította: Galamb Zoltán. Carthaphilus, 2009, 226 oldal, 6900 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.