Színes borítók - Rolling Stone - Minden idők 500 legjobb albuma

  • - legát -
  • 2009. június 4.

Könyv

Mostanában nemigen adnak ki "legjobb" nagylemezeket, annál inkább olyan albumokat, melyekben a szerkesztők által legjobbaknak vélt kiadványok borítóját nézegethetjük, némi ismertető kíséretében. Láttunk 100, 200, 303 és 1001 "legjobb albumot", most a mértékadónak tekintett Rolling Stone is előállt (eredetileg 2005-ben) a maga ötszázas listájával, ami a szerény Minden idők legjobb... címet viseli. Mivel úgy vélték, világraszóló vállalkozásról van szó, a végeredménynél elsősorban nem a munkatársak szavazatai számítottak: - legát -

Mostanában nemigen adnak ki "legjobb" nagylemezeket, annál inkább olyan albumokat, melyekben a szerkesztők által legjobbaknak vélt kiadványok borítóját nézegethetjük, némi ismertető kíséretében. Láttunk 100, 200, 303 és 1001 "legjobb albumot", most a mértékadónak tekintett Rolling Stone is előállt (eredetileg 2005-ben) a maga ötszázas listájával, ami a szerény Minden idők legjobb... címet viseli. Mivel úgy vélték, világraszóló vállalkozásról van szó, a végeredménynél elsősorban nem a munkatársak szavazatai számítottak: a szerkesztőség - ahogy felénk mondani szokás - egy "szakmai-társadalmi zsűrit" kért fel, hogy rangsoroljon. Azt nem mondhatnánk, hogy csupa kutyaütőt kerestek volna meg, bár a 271 tagú zsűriben olyan nevek is szerepeltek, mint Britney Spears vagy Lars Ulrich. Ellenben (vö.: ORTT) a Modern Talking fanklub bajor vezetője vagy a miskolci Edda Baráti Kör alapítója nem jött számításba. Ahogy az lenni szokott, a végeredménnyel lehet vitatkozni, csak éppen nem érdemes.

Mondani sem kell - hiszen már Tardos Péter megmondta a Rocklexikon című pártkiadványban (Zeneműkiadó, 1980) -, hogy mindent összeadva a Beatles Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Bandje lett minden idők legjobb lemeze, és talán az sem meglepő, hogy az első tíz között még három Beatles szerepel. Az viszont igazán érdekes, hogy a lista második helyére a Beach Boys 1966-os Pet Soundsát szavazták, amit persze magyarázhatunk azzal is, hogy az értékelésben többnyire amerikaiak vettek részt. Akik ráadásul egyértelműen a klasszikusok értékállósága mellett tették le a voksukat. A Clash London Callingját leszámítva (8. hely) az első tíz 1965-1972 között jelent meg.

Természetesen még számtalan statisztikát össze lehetne rakni a Rolling Stone ötszázasából, de semmi értelme, hiszen abból csak vita lenne, ami viszont azt jelezné, hogy egy pillanatra is komolyan vesszük ezt a kiadványt. Az pedig nagy hiba lenne. A Minden idők 500 legjobb albuma egyszerűen csak egy szép katalógus, első osztályú kiszerelésben. Főleg azoknak, akik ha egy idegen lakásban lemezgyűjteményre bukkannak, azonnal rávetik magukat, és megindul a lapozgatás. De míg a legigényesebb házi kollekcióban is mindig akad egy-két vállalhatatlan darab, a Rolling Stone összeállítása ebből a szempontból már-már makulátlan.

Fordította: Galamb Zoltán. Carthaphilus, 2009, 226 oldal, 6900 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.