KÖNYVMELLÉKLET

Ted Chiang: Életed története és más novellák

  • - urfi -
  • 2017. január 1.

Könyv

A titokzatos földönkívüliek jelenléte, illetve az időutazás lehetősége általában külön-külön is garancia arra, hogy a fontoskodás és a misztikum mögött valami zsibbasztó idiótaság rejtőzik. Az itthon is meglepően sikeres Érkezésben a két tünet együtt jelentkezik, mégsem betegszik bele a film, hanem megmarad jófajta, szórakoztató és ötletgazdag sci-finek. Ugyanaz elmondható Ted Chiang novellájáról is, amely a forgatókönyv alapjául szolgált, és amely egyetlen gyűjteményes kötetének címét is adja. A szerző éppen azzal lett kultikus figurája a műfajnak, hogy eddig megejtően keveset publikált: az elmúlt 25 évben mindössze 15 elbeszélést. Alapstruktúrájuk szinte mindig ugyanaz: egy elsőre bombasztikusnak, de felületesnek tűnő ötletet addig fejtegetnek, amíg az érdekessé nem válik. Erre a legjobb példa a Szépségvakság, amelyben egy szoftver képes kikapcsolni az agyban a szépség érzékelését: ebből az egyszerű felvetésből sokszólamú novella születik, amely meglepő terepen tud érvényes állításokat tenni politikai korrektségről, testkultuszról és propagandáról.

A műfajának minden fontos díját többször is begyűjtő írót azért magasztalja számos amerikai kritikus, mert matematikai precizitással komponálja meg rendkívül sűrű szövegeit. Ez nem mindig igaz: a Bábel tornya megkapó részletgazdagsága például átcsap terjengősségbe; a Nature magazin felkérésére született Az emberi tudomány fejlődése pedig kapkodós, sehova nem tartó kis szösszenet. A szuperintelligencia következményeit viszont nagyon is alaposan végiggondolja az Értsd meg!, de ez meg pont annak a személyességnek és empátiának a hiányát sínyli meg, amely az anya-lánya viszonyt megmutató címadó novellát és a házasságok mindennapjaiba is betekintő Nullával való osztást túlrepíti a tudományos fantáziálás körén.

Fordította: Galamb Zoltán, Huszár András, Juhász Viktor, Pék Zoltán, Török Krisztina. Agave, 2016, 309 oldal, 3480 Ft


Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.