KÖNYVMELLÉKLET

Zseblámpás mesék

Könyv

Amikor egy kisgyerek felszáll a metróra, amint ülőhelyet talált magának, első dolga, hogy feltérdel az ülésen, és máris az alagutat kémleli. Simán megérne egy tudományos kutatást, vajon mit látnak vagy mit képzelnek a metróalagutak falára a gyerekek.

Tóth Krisztina mesekönyve mindennapi városi közegben oszt meg hasonló titkokat. Hogy hová tűnt Marci lábáról az egyik csizma leszállva a metróról, miért épp csizmát eszik a metróalagútban élő, de azért a mozgólépcső alá is bekúszó, nem annyira, de azért kicsit mégiscsak félelmetes szörny. Vagy hogy létezhet olyan százlábú, ami méretében a metróval vetekszik, és nagy a valószínűsége, hogy csak azért nem szállít a metró helyett utasokat, mert nem eldöntött tény, ki félne jobban, a százlábú az emberektől vagy az emberek tőle. A Felhőmesék párjául szolgáló kötet ezúttal is kedves, hétköznapi történeteket mesél el. A szerző egy-egy mese végén, kilépve az elbeszélői szerepből, külön szól is az elsősorban óvodáskorúaknak vélt hallgatósághoz, intelmet fogalmaz meg vagy csak üdvözletét küldi az egyik szereplőjének. Az öt történet közül A lámpa­egér sztorija a legbájosabb, amelyben Mikula, a mókus és az egyébként Steinbecket olvasó Cincur kis­egér helyet cserélve kisebb közúti felfordulást okoz a Százados út sarkán. A mesék láttatásához Timkó Bíbor illusztrációi mondhatni tökéletesek: kedvesen találóak, szépek és nem utolsósorban humorosak, a rajzok apró részletei pedig még ha a gyerekek arcára nem is, de a felnőttekére biztos mosolyt csalnak.

Magvető, 2017, 56 oldal, 2990 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.