KÖNYVMELLÉKLET

Új új képregények

  • Kránicz Bence
  • 2018. május 19.

Könyv

Koska Zoltán éppen tíz éve, kamaszkorában jelentette meg első füzetét, a Firka-Comicsot, azóta pedig ő a legaktívabb fiatal magyar képregényalkotó. Nem tudott, de egyelőre nem is akart kitörni a képregényes szubkultúra köreiből, talán azért, mert ez a mélyen személyes, szinte naplószerű hangvétel többet mond a hűséges Koska-olvasók szűk közösségének, mint az alkotóra véletlenül rátaláló érdeklődőknek. Mindazonáltal az Új új képregények alapján egyértelmű, hogy ha lehetősége adódik rá, Koska bátran megmutathatja magát a szélesebb nyilvánosságnak, mert saját írói és rajzstílusát magabiztosan használó, mégis kísérletezni kész, rutinos mesélővé érett.

Friss munkájában ötvözi az életkorához illő szorongások által ihletett jeleneteket az utóbbi években kezdett intertextuális játékokkal. Az epizodikus történetbe illesztett szöveges és képi idézetek – García Márqueztől Cseh Tamáson át Walt Disney-ig – mégsem úgy működnek, mint a posztmodern kisajátítás technikái. Nem a többjelentésű, ironikus mű felé mutatnak, hanem azt a vágyat érezni mögöttük, hogy Koska megmutassa, milyen hatást gyakoroltak rá, mennyire fontosak lettek neki egyes műalkotások. Mindent a személyes mitológiájába épít, az idézetek révén is Koska Zoltánhoz kerülünk közelebb. Ez a technika egyszerre lazítja fel és hitelesíti a hétköznapi élethelyzetek jeleneteit, legyen szó előjáték közbeni szerencsétlenkedésről vagy elalvás előtti tépelődésről. Merthogy Koska a magyar képregény jelentős gondolkodója, abban az értelemben legalábbis, hogy senki másnak a rajzolt alteregója nem töpreng és aggódik ennyit oldalakon át ügyes-bajos dolgairól.

Szerzői kiadás, 2018, 32 old., 800 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.