rés a présen

„A nőknek egyre nagyobb súlya van”

Szabó T. Anna költő, író

  • rés a présen
  • 2018. május 19.

Könyv

rés a présen: Több helyszínen és szerepben is jelen leszel a XXV. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon a Millenárison. Például az Európa női szemmel programon, április 21-én. Hogyan látod te az írónőket?

Szabó T. Anna: A nemünknél sokkal jobban számít a szemünk, szoktam mondogatni, és az érzékenységet értem alatta: az a legfontosabb, hogy mire figyelünk, és mennyire figyelünk oda. Jó író nem lehet egynemű, ahogy egyoldalú sem. Ha a nők által írt irodalom sokszor a női életekre koncentrál, ennek csak egy oka van: hogy ellensúlyozni akarja az egyoldalúságot, de amint ez megtörtént, mehetünk tovább. Mostanra, úgy érzem, többnyire beállt az egyensúly, nincsenek előre leosztva a lapok, a nőknek egyre nagyobb súlya van – bár azért árulkodó, hogy a nagy díjak esetén valahogy tíz író közé csak egy nő kerül be. A fesztiválra egy máltai író, Clare Azzopardi könyvét fordítottam le. Pár női név a címe, a szerző egy norvég, egy osztrák és egy ciprusi írónő társaságában vesz majd részt a beszélgetésen szombaton, fél háromkor. Izgalmasan máltai sztori, mégis ismerős: a benne felbukkanó nők – az emigráns, az újságíró, a hajléktalan, a varrónő, az apáca – a mi napi kérdéseinkkel küszködnek, titkokkal, hazugságokkal, fájdalommal, de főképpen a magánnyal.

rap: Szintén „női” program A lázadó lányok című kerekasztal-beszélgetés. Ott miről lesz szó?

SZTA: A beszélgetés fél hattól lesz szintén szombaton, április 21-én a Móra Kiadó szervezésében. Írókollégámmal, Miklya Luzsányi Mónikával és a kötet szerkesztőjével, Szlukovényi Katalinnal fogok beszélgetni az Esti mesék lázadó lányoknak című könyvről és a kortárs írónők által írt Magyar mesék lázadó lányoknak című kötetről, amibe én is írtam történeteket olyan nőkről, akik szerepmodellek lehetnek a megmentésre váró királylányokra ráunt kis- és középiskolás lányoknak.

rap: Első prózaköteted, a tavalyi Törésteszt is nőközpontú novellákból áll.

SZTA: A Törésteszt a harag könyve, csupa olyan történet van benne, amit terjedelmi vagy személyes okokból versben nem lehetett elmondani. Mindig is írtam prózát, szeretem kinyitni a történeteket, mint egy legyezőt, ezzel hűtöm a forró fejemet – a vers inkább koncentrálja a pillanat hevét, vagyis becsukja a legyezőt, és jól odacsap vele.

rap: A Határ című új kötettel is jelen leszel a Millenárison.

SZTA: Szintén próza, az utóbbi tizenöt év szövegeiből válogattam össze, az előzőnél jóval személyesebb írások vannak benne határhelyzetekről: felnövésről, szégyenről, fájdalomról, az otthon elvesztéséről és megtalálásáról. A bemutatója vasárnap, április 22-én tizenegytől lesz a fesztiválon.

rap: Milyen egyéb programokon bukkansz még fel?

SZTA: A gyerekkönyvfordításaimmal is szerepelek majd, és sokfelé megyek találkozókra, például Egerbe, Szegedre, 23-án a BMC-be, 26-án a PIM-be, májusban Csíkszeredába.

rap: Milyen más projektekben dolgozol?

SZTA: Nagyon szeretek dzsesszzenészekkel fellépni, együttműködni velük, improvizálni. Ezenkívül az egyik legkedvesebb játékom a rendszeres verses és prózás Lyukasóra a MOMKultban és a Marczibányi téren.

rap: Van-e élet az irodalmon túl?

SZTA: Bár lenne! Kertészkedni kellene, kirándulni, tortát sütni. Ezekre az elmúlt hónapokban egyáltalán nem volt időm. Viszont néztem nemrég lovakat a pusztán, voltam Metallica-koncerten, és hallottam Liz Wrightot élőben. Van remény.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.