Könyv

A fólia fogságában

Mágnes mellett a vas

Kritika

Egyelőre csak a kiskorúaknak szánt kiadványokra vonatkozik a „gyermekvédelminek” titulált törvényhez kapcsolódó rendelet, mely szerint „születési nemnek megfelelő önazonosságtól va­ló eltérést, a nem megváltoztatását, a szexualitást öncélúan ábrázoló, valamint a homoszexualitást megjelenítő, illetve népszerűsítő” termék csak zárt csomagolásban forgalmazható, illetőleg iskolák és templomok 200 méteres körzetében még úgy sem.

A megbélyegzés hatással lehet a könyvesboltok felnőtteknek szóló kínálatára és az egész könyvpiacra is. Mindenestre most ez az „ártalmas” témákat felvonultató könyv (és az egész sorozat, amelynek a része) „szigorúan fóliázva” jelenik meg.

A 37 írás nagy része novella, többségében kortárs. Mellettük regényrészleteket, illetve személyes beszámoló jellegű, edukációs célú, érzékenyítő írásokat találunk. A szerkesztő a szerzők nemzetiségét és a feldolgozott témákat illetően is törekedett a változatosságra. E törekvésében talán túlzásba is esett: tekintve, hogy a kötet a fent említett homofób és transzfób törvényre válaszul született, szerencsésebb lett volna kihagyni a kiskorúakat érő visszaélést megjelenítő három szöveget. (Normális esetben persze megtartásuk mellett szólna, hogy egy irodalmi antológia elsődleges célja a „polkorrektség” helyett a téma sokrétű irodalmi feldolgozásainak bemutatása lenne.) A szerkesztő, Kőrössi P. József előszavában amellett érvel, hogy a kötetben található meleg, leszbikus, biszexuális és transz történetek az identitáskeresés és a párkapcsolatok mindannyiunkat érintő kérdéseivel foglalkoznak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.