Könyv

Az individuum luxusa

Galló Olga: Tíz hónap Babilon

  • Balogh Magdolna
  • 2025. május 28.

Kritika

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

A szerző halála után két évtizeddel azonban Galló unokájának, Fullajtár Andreának köszönhetően végre napvilágot látott ez a lágerekben főbelövés terhe mellett rejtegetett, ceruzacsonkokkal papírcetlikre, később füzetekbe írt szöveg.

A könyv megjelenésével párhuzamosan színházi előadás is készült a napló anyagából a Gólem Színházban, Fullajtár Andrea előadásában: a Borgula András rendezte monodrámában kiemelt szerepet kap a napló korabeli kiadástörténetével kapcsolatos levelezés megidézése, aminek révén a mű rögtön többszörös megvilágításba kerül. Az 1966 és 1978 közötti években született dokumentumok – lektori jelentések, Galló Olga szerkesztőkkel, kiadói és pártpotentátokkal folytatott levelezéséből vett részletek – beépítésével a darab úgy tart tükröt a Kádár-kor bornírt kiadáspolitikájának, hogy a történetből kirajzolódik a hatvanas–hetvenes évek létező szocializmusának a vészkorszakkal, a zsidóüldözéssel kapcsolatos felemás emlékezetpolitikája, amely az „antifasiszta küzdelem” szlogenjével nemcsak elfedte 600 ezer magyar zsidó tragédiáját, hanem magát a témát is a szőnyeg alá akarta söpörni. (S ez még azzal együtt is igaz, hogy az utóbbi évek kutatásai éppen azt bizonyítják, hogy az antifasiszta narratíva működtetése mégiscsak lehetőséget nyújtott a zsidóüldözés témájának a közbeszédbe emelésére.)

Galló Olga, a Népszava tárcaírója, egykötetnyi elbeszélés kéziratával (és tizenkét megjelent elbeszélés pozitív kritikáival) ígéretes szépírói karrier elején áll, amikor édesanyjával együtt előbb az óbudai téglagyárba hurcolják, majd 1944. július elején (talán csupán napokkal azt megelőzően, hogy Horthy július 6-án nemzetközi követelések és a szövetségesek normandiai partraszállása hatására leállíttatta a deportálásokat) Auschwitz-Birkenau­ba szállítják. Édesanyja rögtön a gázkamrába kerül, őt magát 1944 decemberében egy ezerfős női transzporttal Hochweilerbe (a kiterjedt gross-roseni lágerrendszer egyik altáborába) szállítják. Ez ugyan hivatalosan nem megsemmisítőtábor, ám a nehéz fizikai munka, a rossz élelmezés és hiányos ruházat, az orvosi ellátás és a higiénia kétségbeejtően primitív szintje miatt az életben maradásra kicsi az esély. 1945 telén Hochweilerből gyalog indítják útnak a leromlott szervezetű, alultápláltságtól, betegségektől sújtott nőket az ország belseje felé. Aki nem tud továbbmenni, azt ott helyben agyonlövik, nincs energia szolidáris gesztusokra. Galló Olga a harmadik napon megszökik a menetből, szerb munkások segítségével elrejtőzik egy cukorgyár pincéjében, végül Breslauba (a mai Wrocławba) kerül, és az egyik ottani lágerben éli át a város 84 napig tartó ostromát. (A mintegy 450 oldalas napló lengyel történész szakértők szerint az egyetlen korabeli dokumentum, amely Festung Breslau ostromáról fennmaradt.) A felszabadulás itt éri Gallót 1945 májusában, francia és olasz kényszermunkások között. Hogy megélheti, legalábbis részben, egy francia fogolynak, Allnak köszönheti, akivel házasságnak álcázott, egymást kölcsönösen támogató baráti kapcsolatban éli át a breslaui hónapokat. Majd az év júniusában visszaérkezik Rákosszentmihályra, ahol otthonukat kifosztva, idegenek által elfoglalva látja viszont.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

Kamukéró

A lakástámogatási program a Fidesz-kormányok nagy találmánya. Ha az embereknek nincs pénzük lakást venni, akkor adjunk nekik támogatott hitelt – nagyjából ez a minta huszonöt éve.

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.

Nemtelen helyzetben

Egy hónapja éhségsztrájkol a vizsgálati fogságban Budapesten a német szélsőbaloldali aktivista, Maja T. A német média kifogásolja az ellene folyó eljárás és fogva tartásának körülményeit.