Film

Csak üzlet

Janicza Bravo: Zola – Egy eszelős hétvége

  • SzSz
  • 2021. december 15.

Kritika

„Igaz történet alapján” – szól a nyilvánvalóan marketingfogásnak szánt film eleji felirat, hogy aztán cikkek és közösségi médiás posztok sora vesse rá magát, mit is ferdítettek el valójában az alkotók.

A Zolával kapcsolatban is komoly nyomozómunka folyt, hogy kiderülhessen, pontosan mi és hogyan történt – pedig a film szempontjából gyakorlatilag lényegtelen, a szexszel és balhékkal teli hétvége során ki rántott pisztolyt kire, vagy épp kinek maradt fenn a bugyija és kinek nem.

A rendező mindenesetre mossa kezeit: a világ első Twitter-adaptációjánál minden mondat után, amely szó szerint idézi az eredeti tweeteket, beszúrta a platform jellegzetes füttyhangját. A mozi ugyanis Aziah „Zola” King 148 bejegyzésből álló, virálissá váló tweetfolyamának megfilmesítése, amely azt meséli el, hogy a pincérnőként dolgozó Zola hogyan ismerkedett meg egy Jessica nevű nővel, majd utazott el vele, Jarrett nevű barátjával és Z nevű szobatársával Floridába, hogy a tervek szerint sztriptíztánccal keressenek egy kis mellékest. Persze mindebből nem vált volna akkora szenzáció, ha minden a tervek szerint alakul. Z-ről azonban kiderült, hogy valójában Jessica nigériai stricije, az egész hétvége pedig nem volt más, mint egy jól megszervezett szexkereskedelem, amely emberrablásba, lövöldözésbe és egy paródiába illő öngyilkossági kísérletbe torkollt. Ha mindez túl filmszerűen hangzik, nem véletlen: Zola a drámai és komikus hatások fokozása kedvéért többször átszerkesztette tweetjeit – a valódi sztorinak a Rolling Stone magazin próbált utánajárni, de nem kerültek közelebb a megoldáshoz. Egy biztos: a világon körülbelül 4,5 millió áldozata van a szexkereskedelemnek, a #TheStory-ként hírhedtté lett történet egy ezek közül.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.