Film

Egy csík porcukor

Zach Braff: A Good Person

Kritika

Bár a szindrómának egyelőre nincs neve, Zach Braff nagyjából ugyanabban az állapotban „szenvedhet”, amelyben Stephen King, legalábbis erről árulkodnak a műveik egyfajta aktív nosztalgiában tengődő főhősei, akik mind lelkileg, mind fizikailag olyan helyen ragadtak, amelyre már csak emlékezniük kellene.

A szülőváros, ahol szereplőik felnőttek, nem ereszti őket, egy furcsa tragédia pedig mindent ebben a mély traumában fixál. Míg King mindezt a rettegés és borzongás irányából közelíti meg, addig Braff rendre egyfajta vasárnap délutáni nyomott melankóliát lát kirajzolódni benne. Ám mivel a Dokikból jól ismert művésznek lételeme az idétlenkedés, mindezt általában jó adag humorral dúsítja, ami a 2004-es A régi környék című filmjében például olyan jól sikerült neki, hogy nyomban kritikai elismerést vívott ki a bravúros műfajvegyítéssel. De ahogy az idő halad, a nevetések is rövidülnek, Braff pedig kezdi elengedni a kényszert, hogy mélyenszántó, érzelmes történeteit poénokkal üsse el. A terapeutája biztosan örül a progressziónak, és az A Good Persont látva a néző is.

A húszas éveiben járó Allison élete szinte tökéletes, tehetséges, családja és barátai imádják, és fülig szerelmes a vőlegényébe. Egy napon esküvői ruhapróbára indul, olyan idilli boldogságban, mint aki még sosem látott ilyen filmet és nem tudja, hogy éppen ilyenkor szokott minden egy csapásra tönkremenni. Egy borzalmas autóbaleset során, az általa vezetett autóban sógornője és annak férje is meghal. A lány az események után egyike lesz azon tízezreknek, akik az amerikai rémálmot követve receptre felírt gyógyszerek függőjévé válnak. A feneketlennek tűnő gödörből mindössze egy út látszik kifelé, ez azonban az elhunyt nő apja mellett vezet, akivel közös AA gyűlésen vesznek részt, és együtt próbálnak talpra állni. Létezik-e teljes megbocsátás, és ha igen, elérhető-e magunk felé is? És vajon a nem hibázás vagy a helyrehozás képessége teszi-e a jó embert?

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.