Kicsoda Kamala Harris, és nyerhet-e Trumppal szemben?

A beugró

Külpol

Minden jel szerint megszerzi a demokraták támogatását és hamarosan hivatalos jelölt lesz. Néhány nap alatt fenekestül fordult fel az amerikai elnökválasztási kampány – a verseny újra kinyílt.

A fordulat későn, három hónappal a novemberi elnökválasztás előtt jött. Ez nem példa nélküli, hiszen más körülmények között, de 1968-ban Lyndon B. Johnson és 1952-ben Harry Truman elnökök is visszaléptek a jelöltségtől – nem jó ómen viszont, hogy a demokrata jelölt mindkét esetben kikapott republikánus ellenfelétől. (1952-ben Adlai Stevensont Dwight Eisenhower, 1968-ban Hubert Humphrey-t Richard Nixon győzte le – a szerk.) Ha a demokrata pártvezetés Harris mögé áll, az augusztusi chicagói elnökjelölő konvención választhatják majd hivatalos jelöltté. Jelölését nagyban segíti az is, hogy Biden elnök kampánya jogilag Biden–Harris-kampány volt, és az eddig begyűjtött kampánypénzeket a legkönnyebben Harris számára lehet átcsoportosítani. Trump ügyvédei mindenesetre hivatalos panasszal éltek, és tiltakoztak a Biden-kampány pénzeinek átcímkézése ellen.

Gyors karrier

Kamala Harris ízig-vérig kaliforniai. Bevándorló szülei egyetemi hallgatóként találkoztak egykoron Amerikában. Édesapja afrojamaicai anglikán, Jamaica szigetén született, ma 85 éves nyugdíjas közgazdászprofesszor. Édesanyja, Shyamala Gopalan az indiai Madras (ma: Chennai) városából, egy tamil brahmin családból származik, amely a hindu hagyományokat követte. Szülei mindketten 25 évesek voltak 1963-ban, amikor összeházasodtak. Két lányuk született, Kamala és Maya; a szülők később elváltak, az édesanya 2009-ben elhunyt.

Kamala Harris a kaliforniai Berkeley városában nőtt fel. Miután édesanyja mellrákkutatóként a montreali zsidó kórházban kapott állást, ő Kanadában fejezte be a középiskolát. Azután a Washington DC közelében levő fekete elit iskolában, a Howard Universityn tanult, majd visszatért San Franciscóba és a UC Hastingson (ma UC Law) szerzett 1989-ben jogi doktorátust. Afroamerikainak tartja magát és az amerikai fekete kultúrával azonosul. Keresztény vallású, aki gyerekként Oaklandban egy afroamerikai baptista templomban gyakorolta hitét.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk