Kicsoda Kamala Harris, és nyerhet-e Trumppal szemben?

A beugró

Külpol

Minden jel szerint megszerzi a demokraták támogatását és hamarosan hivatalos jelölt lesz. Néhány nap alatt fenekestül fordult fel az amerikai elnökválasztási kampány – a verseny újra kinyílt.

A fordulat későn, három hónappal a novemberi elnökválasztás előtt jött. Ez nem példa nélküli, hiszen más körülmények között, de 1968-ban Lyndon B. Johnson és 1952-ben Harry Truman elnökök is visszaléptek a jelöltségtől – nem jó ómen viszont, hogy a demokrata jelölt mindkét esetben kikapott republikánus ellenfelétől. (1952-ben Adlai Stevensont Dwight Eisenhower, 1968-ban Hubert Humphrey-t Richard Nixon győzte le – a szerk.) Ha a demokrata pártvezetés Harris mögé áll, az augusztusi chicagói elnökjelölő konvención választhatják majd hivatalos jelöltté. Jelölését nagyban segíti az is, hogy Biden elnök kampánya jogilag Biden–Harris-kampány volt, és az eddig begyűjtött kampánypénzeket a legkönnyebben Harris számára lehet átcsoportosítani. Trump ügyvédei mindenesetre hivatalos panasszal éltek, és tiltakoztak a Biden-kampány pénzeinek átcímkézése ellen.

Gyors karrier

Kamala Harris ízig-vérig kaliforniai. Bevándorló szülei egyetemi hallgatóként találkoztak egykoron Amerikában. Édesapja afrojamaicai anglikán, Jamaica szigetén született, ma 85 éves nyugdíjas közgazdászprofesszor. Édesanyja, Shyamala Gopalan az indiai Madras (ma: Chennai) városából, egy tamil brahmin családból származik, amely a hindu hagyományokat követte. Szülei mindketten 25 évesek voltak 1963-ban, amikor összeházasodtak. Két lányuk született, Kamala és Maya; a szülők később elváltak, az édesanya 2009-ben elhunyt.

Kamala Harris a kaliforniai Berkeley városában nőtt fel. Miután édesanyja mellrákkutatóként a montreali zsidó kórházban kapott állást, ő Kanadában fejezte be a középiskolát. Azután a Washington DC közelében levő fekete elit iskolában, a Howard Universityn tanult, majd visszatért San Franciscóba és a UC Hastingson (ma UC Law) szerzett 1989-ben jogi doktorátust. Afroamerikainak tartja magát és az amerikai fekete kultúrával azonosul. Keresztény vallású, aki gyerekként Oaklandban egy afroamerikai baptista templomban gyakorolta hitét.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.