A férfiakat valamiért jobban veszélyezteti a koronavírus
koronavirus_II_MTI_2010_1250_top_story_lead.jpg

A férfiakat valamiért jobban veszélyezteti a koronavírus

  • narancs.hu
  • 2020. március 18.

Külpol

Nagyon sok egészségügyi dolgozó fertőződött meg Olaszországban. Az elhunytak főleg idősek, de vannak 40 alatti áldozatai is a koronavírusnak.

Olaszországban egyelőre nem tudják lelassítani a koronavírus terjedését. Egy nap alatt 2648 új beteget regisztráltak, és 475-en haltak meg. Ilyen sok áldozata még Kínában sem volt egy nap alatt a koronavírusnak. Ugyanakkor az adatok alapján úgy tűnik, a vírus terjedése már nem gyorsul, az elmúlt három napban nagyjából ugyanannyian betegedtek meg.

Az olasz epidemiológiai intézet elemzése szerint a vírus kevésbé veszélyes a nőkre. A több mint kétezer elhunytnak ugyanis csak egyharmada nő (601), és kétharmada férfi (1402). Ráadásul a női áldozatok átlagéletkora is magasabb, mint a férfiaké (83,7 illetve 79,5). Mindössze 17 halott volt 50 évesnél fiatalabb, öten közülük a 40 évet sem élték meg. Az öt 31 és 39 év közötti áldozat mind férfi volt, akik már a vírusfertőzés előtt komoly betegséggel küzdöttek.

Nagyon magas ugyanakkor a fertőzöttek száma az egészségügyi dolgozók között. Az összes fertőzött 8 százaléka egészségügyi dolgozó, ez kétszer akkora arány, mint amit Kínából jelentettek. Ez pedig  azt jelenti, hogy több mint 2600 egészségügyi betegedett meg. Meghalt például Marcello Natali, az olasz Háziorvosok Szövetségének titkára is. Ő 57 éves volt, és nem volt beteg, mielőtt elkapta volna a vírust.

Az epidemiológiai vizsgálat szerint az első három beteget kivéve mindenki Olaszországban fertőződött meg.

A legtöbb beteg továbbra is a vírus által legjobban sújtott Lombardiában és Venetóban van. Bár a járvány Olaszország egész területén jelen van, a két északi régión kívül úgy tűnik, sikerül kordában tartani a betegség terjedését. Mivel a lombardiai kórházak teljesen megteltek, elkezdték átszállítani a betegeket a dél-olasz Pugliába. A betegek ellátására katonai kórházakat is megnyitnak, valamint 75 ápoló és 30 orvos is érkezik Kínából.

(Repubblica 1, Repubblica 2)

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.