A frakció után a Néppártból is kilép a Fidesz

  • narancs.hu
  • 2021. március 18.

Külpol

Várható volt a lépés, nagy kérdés, hogy merre tart ezután a párt.

Amint arról beszámoltunk március elején, egy az EPP frakcióvezetőjének, Manfred Webernek címzett levelében tette hivatalossá Orbán Viktor, hogy a Fidesz képviselői kilépnek az Európai Néppárt európai parlamenti frakciójából.

A döntés azután született meg, hogy a frakció 148 igen és 28 nem szavazat mellett elfogadta azt a szabálymódosítást, ami lehetővé teszi egész nemzeti delegációk kizárását vagy felfüggesztését. A fideszesek kizárásához kétharmadra lett volna szükség az új szabály értelmében, a tagságuk felfüggesztéséhez viszont csak feles többségre, mivel a frakciótól jogilag különálló EPP pártcsalád már felfüggesztette a Fidesz tagságát.

 Orbán ezt a szavazást nem várta meg, inkább maga döntött EP-képviselői kiléptetéséről.

Röviddel ezután egy alapos elemzést is közölünk a helyzetről, melyben Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund Közép-Európáért felelős munkatársa azt írta:

„a Fidesz és a Néppárt közti politikai szakítás nem fog rövid távon áttörést hozni az Európai Unió és Magyarország viszonyában, sem pedig a tekintetben, hogyan reagál az EU a demokrácia és a jogállamiság aláásására hazánkban”.

Csütörtök délután a Telex szúrta ki Novák Katalin meglehetősen szűkszavú Twitter-bejegyzését, melyben a családügyért felelős tárca nélküli miniszter azal a kísérő szöveggel osztja meg a Fidesz kilépését hivatalossá tevő levelet, hogy „It’s time to say goodbye.”

 

A Néppárt főtitkárának, a spanyol Antonio López-Istúriz White-nak címzett levél mindössze egy mondatból áll, de a jelentősége nyilván jóval nagyobb ennél.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”