A grúziai hatóságok erőszakossága miatt vetne ki szankciókat az EU, Szijjártó vétóval fenyegetőzik

  • Narancs.hu/MTI
  • 2024. december 10.

Külpol

Az unió elítéli a tüntetőkkel szembeni erőszakot, a magyar kormány szerint viszont a szankciós javaslat „teljesen nonszensz”.

Az Európai Unió a georgiai (grúziai) belügyminisztert és két rendőrségi vezetőt is szankció alá helyezne, a magyar kormány azonban „nonszensznek” és „indokolatlannak” tartja a javaslatot, ezért szükség esetén meg is fogja vétózni – közölte Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter kedden Budapesten.

A minisztérium közleménye szerint a tárcavezető a grúziai kollégájával, Maka Bocsorisvilivel közös sajtóértekezletén kifejtette, hivatali partnere első külföldi útja Magyarországra vezetett, erre ráadásul olyan időszakban került sor, amikor mind a két országnak folyamatosan küzdenie kell „szuverenitása fenntartásáért”. „Békepárti, családpárti, patrióta, konzervatív kormányt választottak, és ahogy az lenni szokott ilyenkor, a liberális mainstream ki is akadt ezen rendesen. Hiszen a liberális mainstream általában úgy van ezzel, hogy ha konzervatív, patrióta párt nyeri a választást, akkor azonnal megkérdőjelezik a politikai rendszer demokratikusságát, ha liberális párt nyeri a választást, akkor pedig ünneplik a demokrácia fantasztikus uralmát" – fogalmazott Szijjártó Péter, aki szerint Brüsszelben megkérdőjelezik a választás eredményét.

A magyar külügyminiszter „teljesen nonszensz” javaslatnak nevezte, hogy az EU a grúziai belügyminisztert és két rendőrségi vezetőt is szankciók alá helyeznének.

„Magyarország határozottan ellenzi, hogy georgiai kormánytisztviselőket szankciós listára helyezzenek, s hogyha ilyen javaslat születik, azt természetesen meg is fogjuk vétózni, ebben mindenki biztos lehet” – mondta Szijjártó.

Az Európai Unió Külügyi Szolgálatának (EEAS) szóvivője kedden beszélt arról, hogy az Európai Unió elítéli a grúziai tüntetőkkel, a média képviselőivel és az ország ellenzékének vezetőivel szemben alkalmazott erőszakot és elnyomó intézkedéseket. Közleményében a szóvivő kiemelte: az EU követeli, hogy az illetékes grúziai hatóságok vessenek véget a polgárok széles körű megfélemlítésének, a politikai üldöztetéseknek, valamint a kínzásoknak és bántalmazásoknak, amelyekről bejelentések érkeztek, továbbá azonnal bocsássák szabadon a fogvatartottakat.

„Az erőszak nem válasz a tüntetők Grúzia demokratikus és európai jövőjével kapcsolatos követeléseikre”

– hívta fel a figyelmet a szóvivő. Az uniós külügyi szolgálat közleménye szerint a grúziai kormány döntése az uniós csatlakozási folyamat felfüggesztéséről, valamint a tartós demokratikus visszaesés és a grúziai hatóságok által a közelmúltban alkalmazott erőszak következményekkel jár a kétoldalú kapcsolatokra nézve. Az EU a tagországok következő külügyminiszteri ülésén mérlegelni fogja további intézkedések meghozatalát.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk