Folytatódnak a tüntetések Grúziában, tucatnyian sérültek meg az összecsapásokban

  • narancs.hu
  • 2024. december 3.

Külpol

A nyugatos tüntetők új választást követelnek, a keletes kormánypárt szerint külföldről intézik az egészet.

Ötödik napja folynak a tüntetések Georgia fővárosában, Tbilisziben, és eddig mind az öt nap összecsapott a tömeg a rohamrendőrökkel is, hétfőn előkerült a könnygáz is – írja a Guardian. A tömeg azért vonult az utcára, mert a frissen – és a megfigyelések szerint nem teljesen tisztán – megválasztott kormány már be is jelentette, hogy leállítja a csatlakozási tárgyalásokat az Európai Unióval annak ellenére, hogy jeleneg a grúz alkotmányban is benne van, hogy ez kormánytól függetlenül közös cél.

A több ezres tömeg először a parlamentnél gyülekezett, majd miután a hatóságok kiszorították onnan őket, többen tűzijátékot lőttek a rendőrök felé, erre érkezett a könnygáz. A tüntetéshullám egyébként már átterjedt az ország második legnagyobb városába, Batumiba is.

Az ellenzék, többek közt az elnök sem fogadja el az őszi eredményeket, emiatt a tüntetők új választásokat követelnek. Ez a követelési hullám megindult már a választások után is, de az elhalt, viszont a csatlakozási tárgyalások felfüggesztése új lendületet adott az ország nyugatosabb felének, kiegészülve azzal, hogy a kormányerők beszántották a közvetlen államfőválasztást is, és köztársasági elnöknek Szaloma Zurabisvili egykori focistát tennék meg december közepétől. 

A miniszterelnöknek választott Irakli Kobahidze teljesen kizárt bármiféle tárgyalást az ellenzékkel, és a keleti országokban megszokott módon kijelentette, hogy a tüntetéseket külföldről finanszírozzák, a nyugati országokat pedig azért bírálta, amiért nem ítélték el a tüntetők által elkövetett szervezett erőszakot. A belügyminisztérium közlése szerint a tüntetések első négy napja alatt közel 200 embert vettek őrizetbe.

A csütörtök óta tartó tüntetéseken aktivisták szerint több tucatnyian sérültek meg, de erről nincsenek pontos adatok.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A bűn nyomora és a nyomor bűne Vadkeleten

Hogy milyen nyomor vezethet el a bűnhöz, amelyben csak némi élelmet vagy egy fél minimálbért sikerül zsákmányolni? Kik az áldozatok és miért hallgatnak? A leszakadó kistérségek sajnos kiváló terepet jelentenek, hogy egy pillantást vessünk a kétségbeejtő helyzetre.

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.