A hatóságok nem javasolják a Mexikóba utazást a drogkartellek miatt

  • narancs.hu
  • 2023. március 12.

Külpol

Múlt héten két amerikai állampolgárt öltek meg, több mint két hete pedig három amerikai nő tűnt el a latin-amerikai országban.

 

A texasi közbiztonsági minisztérium közlése szerint a mexikói drogkartellek erőszakos ténykedése jelentős veszélyt jelent mindenkire, ezért nem javasolják most a Mexikóba utazást – írja a Népszava a BBC vasárnapi hírére hivatkozva.

Emlékeztetnek arra, a múlt héten két amerikai állampolgárt öltek meg fegyveresek a mexikói Matamorosban. A lövöldözésben egy mexikói járókelő is életét vesztette. A másik két amerikai állampolgárt sértetlenül átadták, az incidensért felelős kartell pedig bocsánatot kért az esetét, és átadta a rendőrségnek a lövöldözésben érintett fegyvereseit.

A kartell egy levelet is eljuttatott az átadott fegyveresekkel, akiket az üzenetben azzal vádoltak, hogy önkényesen, „fegyelmezetlenül” cselekedtek, és megsértették a kartell állítólagos szabályát, amely szerint „óvják az ártatlanok életét”. A levelet az Öböl-kartell nevű mexikói bűnszervezet frakciója, az úgynevezett Skorpiócsoport nevében írták alá.

A mexikói hatóságok feltételezése szerint a banda tagjai riválisokkal tévesztették össze az amerikaiakat, és tüzet nyitottak rájuk, miközben megpróbáltak elmenekülni.

Eközben amerikai tisztségviselők elmondása szerint több mint két hete nyoma veszett Mexikóban három amerikai nőnek, akik azért mentek át a szomszédos országba, hogy ruhát áruljanak ott.

Egy republikánus szenátor felszólította a Joe Biden amerikai elnök vezette kormányzatot, küldjenek amerikai katonákat a határ túloldalára a kartellek elleni fellépés érdekében. Andrés Manuel López Obrador mexikói elnök „arrogánsnak” minősítette a javaslatot.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.