A katolikus fiatalok szövetsége és egy másodosztályú focicsapat is emberségesebb menekültpolitikát követel Angela Merkeltől

  • MTI/narancs.hu
  • 2019. április 3.

Külpol

Az élethez fűződő jog pedig nem képezheti alku tárgyát - írják.

Menekültpolitikai fordulatot követel Angela Merkel német kancellártól egy szerdán bemutatott nyílt levélben több száz németországi és nemzetközi civil szervezet.

A németországi katolikus és a németországi evangélikus egyház segélyszervezete, a jezsuita rend menekülteket segítő németországi szervezete, a német szakszervezetek országos szövetsége és még csaknem 250 nemzetközi, német országos és helyi szervezet közös levele szerint megrázó, hogy az európai politika egyre inkább a segítségre szorulók előli "bezárkózásra és elriasztásukra" törekszik, beletörődve abba, hogy ennek következtében ezrek veszítik el életüket.

"Ezek az emberek védelmet és emberhez méltó jövőt kerestek maguknak és családjuknak" - áll a levélben, amelyben hozzátették, hogy a hajótöröttek kimentése a tengeren nemzetközi jogi kötelezettség, az élethez fűződő jog pedig nem képezheti alku tárgyát.

Mindez elsősorban az Európai Unióra és tagországaira vonatkozik, nekik kell biztosítaniuk a nemzetközi jognak megfelelő tengeri mentést. Ezzel szemben az tapasztalható, hogy bűnözőként kezelik a civil segítőket, akik nem nyugodnak bele abba, hogy az államok nem tesznek eleget segítségnyújtási kötelességüknek.

Ez "botrány" - állapították meg az aláírók, köztük például az FC St. Pauli hamburgi sportegyesület, a német katolikus fiatalok szövetsége és az Orvosok Határok Nélkül nemzetközi egészségügyi civil szervezet.

Kiemelték: ennek a politikának véget kell vetni, mert "nemcsak emberek életét veszélyezteti, hanem kockáztatja saját emberségünket és méltóságunkat", és rombolja az Európai Unióba vetett hitet. 
A jelenlegi "humanitárius katasztrófa és politikai válság" megszüntetése érdekében meg kell újítani a német és az európai politikát - áll a levélben, amely a három legfontosabb kérdésnek a Földközi-tengeren érkező menekültek kimentését, országok és települések közötti elosztását, valamint a visszaküldés tilalmának érvényesítését nevezi.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.