A koronavírusra is rárepült az orosz propagandagépezet

  • narancs.hu
  • 2020. március 12.

Külpol

A galád Nyugat ezt is szegény oroszokra akarja kenni - szól a fáma.

Az Európai Bizottság orosz eredetű álhírek azonosítására szakosodott munkacsoportja szerint a Kreml álhírgyára példás gyorsasággal reagált a világot letaroló koronavírus-járványra. Az álhírek terjesztése a korábbi esetekhez hasonlóan megfelel  megfelel az orosz modellnek: Kreml-közeli médiumokban jelennek meg először, majd a közösségi oldalakon számos nyelvre lefordítva kezdenek terjedni.

A fake news lényege: a koronavírus csak egy nyugati találmány, melynek célja, hogy a szegény orosz kormány gonosznak és bűnösnek látszódjon. A vírus mögött főképp amerikaiak állnak, akik a hibrid hadviselés részeként igyekszenek az irányítást az árnyékhatalmak kezébe juttatni, és persze meggyengíteni Putyin birodalmát. Hogy mindennek nem sok értelme van? Épp ez az álhírek lényege: sokszor egymásnak ellentmondó állításokkal megzavarni az olvasókat, akik így már a hiteles tájékoztatásnak sem hisznek - hiszen sok esetben meg sem tudják különböztetni azt a fake news-tól.

A kormánybarát Szputnyik hírportál örény változatában például arról írtak, hogy a homályos háttérhatalmak a koronavírus segítségével akarják ellenőrizni az emberiséget, és megszerezni a hatalmat. Egy másik rádióműsorban egy szakértőnek titulált személy arról számolt be, hogy bár igyekszenek a fertőzést a Kreml nyakába varrni, az valójában a NATO fegyvere, amit az oroszbarát kormányokkal szemben vetnek be. Mindezek mellett akár egymással párhuzamosan futhatnak olyan hazugságok, mint hogy az egész vírus csak kitaláció, vagy hogy nem csak hogy létezik, de Ferenc pápa és több vatikáni személy is megfertőződött.

Via Index

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.