A Kreml szóvivőjének fia Wagner-zsoldosként harcolhatott Ukrajnában

  • narancs.hu
  • 2023. április 24.

Külpol

Dmiotrij Peszkov 33 éves fia állítólag közel fél éven keresztül harcolt a háborúban, azonban sokak szerint ez csak blöff, amivel több orosz fiatalt próbálnak toborozni a hadseregbe.

Nyikolaj Peszkov, Dmitrij Peszkov orosz kormányszóvivő fia a Komszomolszkaja Pravdának adott interjút, amiben azt állítja, hamis személyi igazolvánnyal, álnéven lépett be az oroszok oldalán harcoló Wagner-csoportba, ezután pedig majd fél évig harcolt a háborúban - írja a BBC és a Guardian alapján a 24.hu. Azt, hogy hol harcolt, nem árulta el, azonban Jevgenyij Prigozsin, a Wagner vezetője a BBC szerint azt állította, Peszkovot háromhetes kiképzése után Luhanszkba küldték és egy tűzérségi egységbe osztották be, Helytállásáért kitüntetésben is részesült.

Azonban az, hogy a luxus életviteléről elhíresült politikuscsemete valóban részt vett volna az ukrajnai harcokban, sok kétséget felvet. Érdemes felidézni, hogy Dmitrij Nizovcev, a bebörtönzött ellenzéki vezető, Alekszej Navalnij egyik közeli munkatársa magát kiképző tisztnek kiadva tavaly szeptemberben felhívta az ifjabb Peszkovot, és indulatosan próbálta megtudakolni tőle, miért nem jelent meg a sorozáson. Nyikolaj Peszkov erre csak bizonytalan válaszokat tudott adni, illetve egyre csak családnevét hajtogatta, ezzel igazolva, hogy neki kapcsolatai vannak. Éppen ezért a legtöbben inkább arra gyanakszanak, hogy a Kreml-szóvivő fiával leközölt interjú sokkal inkább egy toborzási kampány része, amivel az oroszok vonzóvá akarják tenni a hadsereget a fiatalok előtt.

Időközben megszólalt Dmitrij Peszkov is. A Guardian szerint a  Kreml-szóvivője szintén igazolta fia szavait. Azt állítja, az ifjabb Peszkov kivette a részét a "különleges katonai hadműveletből", majd annyival zárta le a témát: "Meghozta döntését. Felnőtt ember."

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.