Interjú

„A legkevésbé sem keresztényi”

Jan-Werner Müller eszmetörténész, politikafilozófus a globális szélsőjobbról

Külpol

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Magyar Narancs: Donald Trump megválasztása előtt ön több írásában is figyelmeztetett arra, hogy az autokraták különösen veszélyesek, ha másodszorra is hatalomra jutnak. Miért?

Jan-Werner Müller: Tanulnak az első hivatali idejükből, sokszor új személyi állománnyal érkeznek, és tisztább képük van arról, mit és hogyan akarnak elérni. Az olyan tekintélyuralomra törekvő európai autokraták, mint Orbán Viktor és Jarosław Kaczyński az első körből levonták a tanulságot, hogy talán túl nagy súlyt fektettek a kulturális háborúra. A másodikban már készen álltak a független intézmények, a média vagy a bíróságok elfoglalására. Aki pedig azt gondolta, hogy Trump második elnöksége olyan lesz, mint az első volt, hamar rádöbbent, hogy tévedett. A legtöbben azt várták, hogy Orbánhoz vagy Erdoğanhoz hasonlóan megpróbál valamiféle jogi homlokzatot építeni a politikája elé. De Trump velük ellentétben mindig tett olyan dolgokat, amelyek tisztán törvénytelennek tűntek.

MN: Ezek a politikusok demokratikus úton jutottak hatalomra, és az így megszerzett többség birtokában bontják le a demokráciát. Hogyan lett ez világjelenség?

JWM: Ez igaz is, meg nem is. Számos esetben a szavazók kisebbsége juttatja őket hatalomra. Modi Indiában soha nem kapott 50 százaléknál többet, és erről a jelenségről Magyarországon is sokat lehetne beszélni. Óvatosnak kell lennünk az emberek hibáztatá­sával. Tény, hogy sokan szavaznak ezekre a politikai erőkre, de nem mondhatjuk, hogy mindenre mandátumot kaptak, amit később művelnek. Hiszen sokszor nem is fedik fel az emberek előtt, hogy mit akarnak később tenni. 2015-ben Kaczyński azt mondta, nem nyúlnak hozzá a jogrendszerhez, ha hatalomra kerülnek. Trump elárult pár dolgot előre, de ma sok minden történik az Egyesült Államokban, amit korábban kifejezetten tagadtak. A Project 2025-ről azt állították, nem is ismerik a szerzőit, ehhez képest most mindegyik ott van a kormány körül. A tagadás félrevezetés és hazugság volt. Most persze mondhatják, hogy itt a mandátum, erre szavaztak az emberek, de ez empirikusan nem igaz. A legtöbben nem tudták, mit kapnak.

Persze tudom, hogy ez nem kielégítő válasz, de nem hiszem, hogy egyetlen oka van ezen erők sikerének. Igaz, hogy Orbán kormányzása hasonlít Erdoğanéhoz, az meg hasonló ahhoz, amit Modi művel, de ebből nem következik, hogy a hatalomra jutásuk oka is azonos. Miközben ezek a szereplők egymástól is tanulnak – például a civil szervezetek elleni fellépést vagy az ahhoz vezető lépéseket, hogy ne kelljen bíróság elé állniuk.

MN: És az miért lehet, hogy ezek a rendszerek mindig korruptak?

JWM: Nem hiszem, hogy valaha is meg fogja tudni bárki állapítani, hogy ezek az emberek vajon csak a pénzért akarták-e a hatalmat, vagy ha már megszerezték, akkor könnyűvé vált gazdaggá tenni a családjukat és az oligarchákat. De van a korrupció mögött egyfajta logikus dinamika is – ezzel lehet még több hatalmat szerezni. Ezt nevezzük tömeges klientelizmusnak: juttatásokat adnak bizonyos embereknek, ami összhangban is van a populista eszmével, ami szerint csak ezek az emberek alkotják a valódi népet, tehát nekik adunk, más pedig nem számít.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.