A máltai újságírónő meggyilkolásának kivizsgálása ellen szavaztak a fideszesek

  • narancs.hu
  • 2019. június 28.

Külpol

Indoklás persze sehol.

Daphne Caruana Galizia máltai oknyomozó újságírót 2017-ben gyilkolták meg: az autójába rejtett pokolgéppel, Mostában lévő otthonának közelében. Az 53 éves Caruana Galizia tárta fel többek között a hazája és az úgynevezett panamai offshore-botrány közötti összefüggéseket.

A gyilkossági ügy kivizsgálásáról az Európa Tanács döntött: 72 igen, 18 nem, 3 tartózkodás eredményeként három hónapon belül független és nyilvános vizsgálatot indítanak az ügyben. Miután képviselők szerint mintha "egyes felelősök büntethetetlennek tűnnének Muscat miniszterelnök személyes védelmének köszönhetően" - írja a 444.hu. Ahogy írják, az újságíró családja szerint ez nagy lépés az igazság feltárásának irányába.

A meggyilkolt újságírónő többek között a kormányzati és ellenzéki korrupciót, illetve a máltai elit alvilági, orosz és azeri kapcsolatait igyekezett feltárni.

A legérdekesebb azonban az, kik nem szavazták meg a nyilvános vizsgálatot. A 444.hu cikke összeszedi, hogy az elutasító szavazatok

  • a két olasz kormánypárt és Berlusconi pártjának egy-egy képviselőjétől,
  • egy ciprusi szocialista képviselőtől,
  • Erdogan pártjának négy török képviselőjétől,
  • hat azerbajdzsáni,
  • és négy fideszes képviselőtől jöttek.

 

A cikk név szerint is kiemeli az újságíró-gyilkosság nyilvános nyomozása ellen szavazó fideszes képviselőket: Németh Zsoltot, Csöbör Katalint, Tilki Attilát, Nacsa Lőrincet. Mindeközben semmilyen indoklás nem jelent meg arról, hogy miért is ellenzik a vizsgálatot.

Figyelmébe ajánljuk

A béketárgyalás, ami meg sem történt

De megtörténhet még? Egyelőre elmarad a budapesti csúcs, és ez elsősorban azt mutatja, hogy Putyin és Trump nagyon nincsenek egy lapon. Az orosz diktátor hajthatatlan, az amerikai elnök viszont nem érti őt – és így újra és újra belesétál a csapdáiba.

Fél disznó

A film plakátján motoron ül egy felnőtt férfi és egy fiú. Mindketten hátranéznek. A fiú azt kutatja döbbenten, daccal, hogy mit hagytak maguk mögött, a férfi önelégülten mosolyog: „Na látod, te kis szaros lázadó, hova viszlek én?

Ketten a gombolyagok közt

Az Álmok az íróból lett filmrendező Dag Johan Haugerud trilógiájának utolsó darabja. Habár inkább az elsőnek érződik, hiszen itt az intimitás és a bimbózó szexualitás első lépé­seit viszi színre.

Dinnyék közt a gyökér

Ha van olyan, hogy kortárs operett, akkor A Répakirály mindenképpen az. Kovalik Balázs rendezése úgy nagyon mai, hogy közben komolyan veszi a klasszikus operett szabályait. Továbbírja és megőrzi, kedvesen ironizál vele, de nem neveti ki.

Az esendő ember felmutatása 5.6-os rekesszel, 28-as optikával

  • Simonyi Balázs
Az október közepén elhunyt Benkő Imre az autonóm fotóriport műfajában alkotott, a hétköznapiból metszett ki mintákat, és avatta az átlagost elemeltté. Méltóságot, figyelmet adott alanyainak, képeiről nyugalom, elfogadás és az ezredforduló évtizedeinek tömény lenyomata világlik.

Trump, a nagy béketeremtő?

Bár a gázai háborút sikerült leállítani, a Trump-féle „peace deal” valójában ott sem egy békemegállapodás, legfeljebb egy keretterv. Ukrajna esetében viszont Trump még a béketerv precíz kiszabásáig sem jutott el.

Vadászok, kergetők, árulók

Nyíltan támogatja a Magyar Önvédelmi Mozgalom a Mi Hazánk céljait – kérdés, hogy a Fideszt is kiszolgálják-e. Az utóbbi időben sokan léptek be a szervezetbe. Egyes tagok úgy vélik, hogy a mozgalomra túl nagy hatást gyakorolnak a pártok.