A román kormány minisztere el akarta mozdítani pozíciójából a korrupcióellenes főügyészt, de az államfő közbeszólt

  • narancs.hu
  • 2018. április 16.

Külpol

Nálunk ilyen biztosan nem történhetne meg, mert nincs is korrupcióellenes ügyészség.

Megtagadta a román államfő hétfőn a korrupcióellenes ügyészség (DNA) vezetőjének, Laura Codruta Kövesi főügyésznek a leváltását, akinek elmozdítását a szociálliberális kormánykoalíció igazságügyi minisztere kezdeményezte februárban – számolt be az MTI. Tudorel Toader igazságügyi miniszter szerint a főügyész önkényesen, hatáskörét túllépve, alkotmánysértő és törvénytelen módon vezeti a DNA-t, elmozdítására pedig a jogállamiság helyreállítása miatt lenne szükség.

Rövid sajtónyilatkozatában Klaus Iohannis úgy vélekedett, hogy a szaktárca vezetőjének érvei nem voltak meggyőzőek, másfelől nem tekinthet el a bírák és ügyészek szakmai testületeként működő Legfelsőbb Bírói Tanács (CSM) negatív véleményezésétől sem; az alkotmány a CSM-t az igazságszolgáltatás függetlenségének őreként határozza meg. Az elnök úgy értékelte: Toader javaslatát szubjektív tényezők befolyásolták, hiszen maga is azt állította, hogy állást kellett foglalnia egy a közvéleményt foglalkoztató ügyben.

Klaus Iohannis és Laura Codruta Kövesi

Klaus Iohannis és Laura Codruta Kövesi

Fotó: MTI/EPA/Robert Ghement

Iohannis két hónapos mérlegelést követően meghozott döntése senkit sem lepett meg, hiszen több ízben jelezte, elégedett a korrupcióellenes főügyész munkájával az ügyészek állítólagos visszaéléseit leleplező sajtókampányról pedig azt mondta: néhány „bűnvádas alak” intéz kétségbeesett támadást a DNA ellen azzal a céllal, hogy lejárassák a vádhatóságot. Több ellenzéki elemző azt feltételezte, hogy a DNA főügyészének elmozdítására tett kísérletével a PSD valójában ürügyet keres arra, hogy – egy állítólagos alkotmánysértésre hivatkozva – felfüggessze tisztségéből Klaus Iohannis államfőt és a leváltásáról szervezendő népszavazásig az ideiglenes államfő (a kétkamarás parlament valamelyik házelnöke) kihirdesse a Iohannis által bírált igazságügyi törvényeket. Liviu Dragnea, a kormány vezető erejét adó Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke az államfő bejelentése előtt hétfőn újságírói kérdésre azonban leszögezte: a PSD „semmilyen szín alatt nem számol az államfő felfüggesztésével”.

Ez persze nem jelenti azt, hogy a kormánykoalíció belenyugodna abba, hogy Kövesi a helyén marad. Az igazságügyi miniszter az elnök bejelentését követően Facebook-bejegyzésben tudatta: az alkotmánybíróságnál tesznek panaszt. Toader szerint az elnök nem rendelkezik megfelelő felkészültséggel és nem is hatásköre, hogy felülbírálja a DNA-főügyész leváltására tett javaslatot, az elutasítás pedig alkotmányos természetű jogi konfliktust idézett elő a kormány és az elnöki hivatal között.

Romániában az ügyészségi vezetőket az államfő nevezi ki és válthatja le az igazságügyi miniszter javaslata alapján.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.