Ferenc pápa hétfői halálával a Vatikánban a hivatali ügyeket Kevin Farrell bíboros, főkamarás intézi, míg a bíborosi kollégium dékánja, Giovanni Battista Re elkezdi előkészíteni az új pápa megválasztását.
A Telex írása szerint a Sede vacante – pápa nélküli időszak – akár több hétig is eltarthat. Ezalatt a két helyettes technikai döntéseket hozhat.
A pápa halálának híre után az összes bíboros tanácskozásra gyűlik össze a Vatikánban. A választásra való felkészülés azért fontos, mert Ferenc pápa kinevezési gyakorlata nyomán – azt akarta, hogy a világ minden részén élő katolikusok képviselete biztosított legyen – a bíborosi testület összetétele nagyot változott. Ez annak is a következménye, hogy míg Európában csökken a katolikusok száma, Afrikában és Ázsiában emelkedik. A bíborosok kevésbé ismerik egymást, ez a körülmény pedig hatással lehet a választásra. Várható, hogy tovább tart, mire együtt megtalálják a legalkalmasabb jelöltet.
A katolikus egyház 252 bíborosa közül 135 nem töltötte még be a 80. évét, ők fognak választani, a konklávé nevű testület tagjaiként. Azt nem lehet tudni, milyen személyiség lesz Ferenc pápa utóda – sem azt, hogy európai, amerikai, afrikai vagy ázsiai, újító vagy konzervatív –, viszont a konklávé jelentős részben olyan bíborosokból áll, akik képviselik az ő hagyatékát.
A konklávéban a bíborosok addig szavaznak, amíg nem találnak valakit, aki megkapja a kétharmados többséget. Ha az illető vállalja a felkérést, attól a pillanattól kezdve ő az új pápa.
A választás zárt ajtók mögött zajlik, a szavazás eseményéről a hívek a kéményen szálló füst színéből értesülnek. Ha fekete a füst, nem sikerült pápát választani, ha fehér, akkor sikerült, és az új pápa általában egy órán belül megjelenik a Szent Péter térre néző erkélyen. Elméletileg bármelyik római katolikus férfi lehet pápa, de a bíborosok általában maguk közül választanak.