Afrikában is zajlik az orosz–ukrán háború

  • narancs.hu
  • 2024. július 30.

Külpol

Egyik oldalon a Wagner Afrika-hadteste, a másikon az ukrán hírszerzés által segített tuareg szeparatisták.

Az ukrán katonai hírszerzés azt állítja, hogy segített egy helybeli csapatnak megtámadni az orosz Wagner-zsoldoscsoport egyik egységét a nyugat-afrikai Maliban, és a rajtaütés sikeres volt – tudósított a Guardian.

Ha ez igaz – állapítja meg a 444 –, Kijev Moszkvával folytatott harca globális dimenziót öltött.

Azt tényleg elismerte a Wagner-csoporttal kapcsolatban álló Telegram-csatorna hétfőn, hogy az orosz zsoldoshadsereg súlyos veszteségeket szenvedett a múlt heti harcokban Mali területén. A beszámoló szerint Mali fegyveres erői és az orosz zsoldosok öt napon át harcoltak tuareg szeparatista erők és dzsihádisták ellen, akik nehézfegyverekkel, drónokkal támadtak, és voltak köztük öngyilkos merénylők is. Az ütközetben sok Wagner-harcos és az egyik parancsnok, Szergej Sevcsenko elesett. 

Az ukrán katonai hírszerzés szóvivője, Andrij Juszov erről azt mondta, hogy „a lázadók szükséges információkat kaptak, és nem csak információkat, amik lehetővé tették a sikeres katonai műveletet az orosz háborús bűnösök ellen”. Arról nem beszélt a szóvivő, hogy  ukrán katonák részt vettek-e a támadásban.

A Kyiv Post azonban hétfőn közzétett egy fényképet, amelyen mali lázadók ukrán zászlót tartanak a kezükben. 

Mali kormánya tíz éve harcol felkelőkkel az ország északi részén, ebben segíti a Wagner-csoport. A hírek szerint az ukrán katonai hírszerzés Szudánban is aktív. 

Az ukrán hadvezetés azért vette célba a Wagnert Afrikában, mert ezekre az országokra Oroszország érdekeltségi zónaként tekint, ahonnan nyersanyagokat – aranyat, gyémántokat, gázt, olajat – lehet szerezni, ami jól jön az ukrajnai háború folytatásához – magyarázta Szerhij Kuzan, a kijevi Ukrán Biztonsági és Együttműködési Központ igazgatója. Mint mondta, Ukrajna arra törekszik, hogy „likvidálja” a Wagner legtapasztaltabb harcosait, csökkentve a zsoldossereg katonai erejét, ez bosszú is az Ukrajnában elkövetett háborús bűnökért

A Wagner-zsoldosok tavalyi lázadása után – de még vezetőjének, Jevgenyij Prigozsinnak a légi balesete/megölése előtt – arról szóltak a hírek, hogy a csoportot Ukrajnában nem vetik be, mert nem kötött szerződést az állammal, így Afrikába megy a magánhadsereg.

Arról, hogy a Wagner „Afrika-hadtestét”, vagy annak egy részét mégis visszahívja az orosz hadvezetés, és megint az ukrán fronton veti be, idén májusban írt a Magyar Nemzet

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.