Amerikai külügyminiszter: Trump feladja a béketörekvéseit, ha nincs előrelépés

  • narancs.hu
  • 2025. április 18.

Külpol

Marco Rubio szerint vannak fontosabb dolgok, és nem egyértelmű, hogy van esély a közeledésre.

Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump néhány napon belül visszavonulhat az orosz-ukrán béketárgyalások közvetítésétől, ha nem mutatkoznak egyértelmű jelei annak, hogy megállapodás köthető – jelentette ki pénteken Marco Rubio amerikai külügyminiszter Párizsban. „Nem fogjuk ezt a folyamatot hetekig vagy hónapokig húzni. Napokon belül döntenünk kell, van-e reális esély a megegyezésre a következő hetekben.”

Rubio kijelentései akkor hangzottak el, amikor némi előrelépés körvonalazódott az amerikai-ukrán tárgyalásokon – írja a Reuters. Trump csütörtökön közölte, hogy várhatóan jövő héten aláírnak egy megállapodást Kijevvel, amely hozzáférést biztosít az Egyesült Államoknak Ukrajna ásványkincseihez. Egy februári hasonló próbálkozás meghiúsult, miután Volodimir Zelenszkij ukrán elnök összeütközésbe került Trumppal és JD Vance alelnökkel.

A Párizsban lezajlott, európai hatalmakat is bevonó magas szintű megbeszéléseket Rubio pozitív fogadtatásúnak nevezte, míg Zelenszkij hivatala „építő jellegűnek és eredményesnek” minősítette a találkozót. Rubio hangsúlyozta, hogy Trump sok energiát fordított az ügyre, de más globális kihívások is sürgető figyelmet igényelnek.

Rubio a megbeszélések után tájékoztatta az orosz külügyminisztert, Szergej Lavrovot az amerikai békejavaslat főbb pontjairól, és kijelentette: a biztonsági garanciák kérdéséről is szó esett, de a legnagyobb kérdés továbbra is az, hogy egyáltalán van-e esély a közeledésre. „Senki sem mondja, hogy ez 12 óra alatt megoldható” – mondta Rubio, szemérmesen elhallgatva, hogy Trump valóban többet, de csak 24 órát ígért. – „De látnunk kell, mennyire távol állnak egymástól az álláspontok, és hogy érdemes-e még próbálkozni” – fogalmazott.

Trump harmatgyenge béketörekvéseiről ebben a cikkben adtunk összefoglalót. Így fogalmaztunk: Amerika szerepéről még mindig nem tudunk biztosat mondani, abban pedig kár bízni, hogy a republikánusok Ukrajna-párti szárnya a demokratákkal összefogva bármit elérhetnének: lehet, hogy miként Észak-Korea esetében 2018-ban és 2019-ben, az elnök elengedi világjobbító terveit, amikor túl nehéznek ítéli őket.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.