Giorgia Meloni meglátogatta Trumpot a Fehér Házban

  • narancs.hu
  • 2025. április 18.

Külpol

A vámokkal kapcsolatban Trump egyelőre hajthatatlan, de szóba került a NATO helyzete is. A találkozó fontos lépés az EU kapcsolatépítésében.

Washingtonba látogatott az olasz miniszterelnök, hogy Donald Trumppal, az Egyesült Államok elnökével találkozzon, és a kétoldalú kapcsolatok felelevenítése mellett az EU és az USA közötti kereskedelmi feszültségeket is mérsékelje. Bár az optimizmus kölcsönös volt, Trump jelezte: „nincs sürgős dolga” a vámok eltörlését illetően, mivel szerinte ezek teszik „gazdaggá” Amerikát.

Meloni bejelentette, hogy Trump elfogadta meghívását egy hivatalos római látogatásra, amelyre „a közeljövőben” sor kerülhet. A találkozó egyfajta diplomáciai hídépítésként is értelmezhető az EU és az Egyesült Államok között, és a Trump által bevezetett 25%-os acél-, alumínium- és autóipari vámok is szóba kerültek. Meloni korábban „hibásnak” nevezte a vámokat, és figyelmeztetett, hogy „a Nyugat megosztása mindenki számára katasztrofális lenne”, miután Trump heves szóváltásba keveredett Zelenszkijjel, Ukrajna elnökével a Fehér Házban. Most azonban óvatosabb hangot ütött meg: „A célom, hogy ismét naggyá tegyük a Nyugatot.”

Trump az Ovális Irodában elismeréssel szólt az olasz vezetőről: „Fantasztikus munkát végez, letarolta Európát.” Hozzátette, hogy Melonival „baráti viszonyban” van, de a vámok ügyében nem engedett:

„A vámok tesznek minket gazdaggá. Biden alatt csak veszítettünk.”

Bár jelezte, könnyű lesz megállapodást kötni, hozzátette: „Más országok jobban akarják megállapodást, mint én.”

 
 
Fotó: Fehér Ház
 

 

A találkozó előtt az olasz kormányfő Ursula von der Leyennel és német vezetőkkel – köztük Olaf Scholz távozó kancellárral – egyeztetett, akik aggodalommal figyelik az olasz miniszterelnök és Trump közeledését, amely szerintük gyengítheti az EU egységes fellépését.

A Trump–Meloni megbeszélés napirendjén szerepelt a NATO-védelmi kiadások kérdése is, miután Olaszország csak a GDP 1,49%-át fordítja katonai célokra – messze elmaradva a 2%-os céltól. A háborús helyzetre való tekintettel Meloni hangsúlyozta, hogy „tudatában van a védelem fontosságának”, de konkrét vállalást nem tett. A két vezető megbeszélte Ukrajna háború utáni újjáépítésének lehetőségeit is, bár ebben markáns különbségek mutatkoznak: Meloni határozottan támogatja Ukrajnát, míg Trump korábban kritizálta az USA katonai szerepvállalását.

Elemzők szerint Meloni kulcsszereplővé válhat az EU és Trump közötti párbeszédben, különösen mivel Olaszország az EU-n belül a harmadik legnagyobb exportőr az Egyesült Államok felé. Az olasz gazdaság számára kulcsfontosságúak az amerikai piacra irányuló élelmiszer-, bor- és divatexportok, amelyek többsége kis- és középvállalkozásoktól származik – a Meloni-féle jobboldali választói bázis törzsétől.

A találkozó ugyanakkor rámutatott Trump gazdaságpolitikai elszántságára: a kereskedelmi partnerek számára kevés reményt hagyott a vámok gyors feloldására. Bár ideiglenesen csökkentette az EU-ra kivetett acélvámokat 10%-ra, újabb 145%-os vámokat vetett ki Kínára, és nem kizárt, hogy a TikTok-ügylet is beleszól majd a jövőbeli tarifadöntésekbe. A Meloni-Trump találkozót követően Trump bejelentette: „nincs máshol ilyen piac, mint nálunk – vagy fizetnek, vagy mennek máshova, ha egyáltalán van ilyen hely.”

A vámháború és a geopolitikai bizonytalanságok árnyékában a Nemzetközi Valutaalap az olasz gazdasági növekedés prognózisát 1%-ról 0,5%-ra csökkentette. Az olasz ellenzék azt várja Melonitól, hogy hazatérve újraindítsa az EU–USA vámmentes tárgyalásokat, „hogy stabilitást biztosítson a gyengülő termelési rendszernek”.

Meloni pénteken már Rómában fogadja Trump alelnökjelöltjét, JD Vance-t, aki élesen bírálta Európát a februári Müncheni Biztonságpolitikai Konferencián – és akit az olasz miniszterelnök akkor is megvédett. Vance húsvéti látogatása során a Vatikán államtitkárával, Pietro Parolin bíborossal is találkozik.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.