Angela Merkel: „Jelenleg még nem érkezett el az idő, hogy beszéljünk az intézkedések lazításáról”

Külpol

Így kezeli Németország a víruskrízist – berlini tudósítónk beszámolója.

A németet józan, megfontolt népként tartják számon. Olyanként, mely okkal cselekszik, nem úgy, mint a szilaj magyar, a hanyag francia vagy az izgága spanyol. És mégis: a mindennapok legnagyobb gyakorlati problémája Németországban nem a vírus, hanem a klópapír.

Persze járvány is van, csak éppen a többieknél jóval népesebb Németország egyelőre igen kedvező helyet foglal el a halálos áldozatok számában mért ranglistán más nagy nyugat-európai országokkal összehasonlítva: a március 30-án reggel közölt adatok 541 halottat említenek, szemben a 10 ezer olasz, a 6500 spanyol, a 2600 francia vagy az 1000 brit áldozattal.

Fejenként ötezer

A járvány kezelését elvileg megnehezítette, hogy Németországban a végrehajtó hatalom föderálisan tagolt: ahány tartomány, annyi kormány. Így aztán kezdetben az egyik előreszaladt, a másik lemaradt: mint mindig, a bajorok jártak elöl és a poroszok (például Berlin) hátul az intézkedésekben.

Pár nap múlva azonban összeültek, és megbeszélték, hogyan legyen mindenütt: például kettőnél többen ne tömörüljenek az utcán, és aki teheti, maradjon otthon. Kijárási tilalomról azonban nincs szó: úgy tűnik, derűlátó módon abból indulnak ki, hogy az emberek nem hülyék, értenek a szóból. Szerepet játszott ennek során az a megfontolás is, hogy a fogva tartás a lakás börtönében súlyos mentális következményekkel járhatna.

A korlátozások nagyjából megfelelnek más európai országok intézkedéseinek: az élelmiszer- és dohányboltok, a patikák, továbbá az ételelvitelre berendezkedett gasztronómiai helyek kivételével bezártak az üzletek, s ugyanígy az oktatási és a kulturális intézmények.

A legfőbb szempont az, hogy az egészségügyi kapacitások túlterhelésének elkerülése érdekében lelassítsák a vírus terjedését. Angela Merkel szerint „jelenleg még nem érkezett el az idő, hogy beszéljünk az intézkedések lazításáról”. Erről csak azután eshet szó, ha kiderült, milyen hatásokkal jártak a szigorítások. A fertőzöttek száma még mindig négy-öt nap alatt duplázódik meg, márpedig ennek az időtartamnak lehetőleg tíz napra kellene növekednie, mondta a kancellár.

Angela Merkel német kancellár a tartományi kormányfőkkel folytatott megbeszélést követő sajtótájékoztatón Berlinben 2020. március 12-én.

Angela Merkel német kancellár a tartományi kormányfőkkel folytatott megbeszélést követő sajtótájékoztatón Berlinben 2020. március 12-én.

Fotó: MTI/EPA/Clemens Bilan

A kancellári hivatal vezetője, Helge Braun legutóbb úgy nyilatkozott, hogy április 20-ig nem enyhítenek a korlátozásokon. „Ha a következő napokban mennyiségileg is mérni tudjuk a sikert, és tudjuk, mennyire lassítottuk le a fertőzés terjedését, akkor ebből kiindulva időben, már április 20-a előtt kidolgozzuk a rá következő stratégiát.” Braun szerint minden további megoldás közös vonása lesz, hogy az oltóanyag megtalálásáig védje az idős és beteg embereket a fertőzéstől.

Mindez nem is áll olyan messze attól az alternatívától, amelyet néhány közgazdász már a korlátozások bevezetésekor felvetett. Ők abból a kérdésből indultak ki, hogy meddig tartható fenn gazdasági összeomlás nélkül a kijárási és érintkezési tilalom. Hiszen a parlament által jóváhagyott gigantikus, 156 milliárd eurós hitelfelvétel sem elegendő a veszteségek kiegyenlítésére, ha helyes a müncheni Ifo intézet becslése, amely szerint már a termelés három hónapos részleges korlátozása 700 milliárd euróra tehető kiesést okozna a gazdaságban. És hosszabb távon aligha menti meg a kisvállalkozók tömegét a minap útjára indított, fejenként 5 ezer eurós segélycsomag.

A gazdasági etika müncheni professzora, Christoph Lütge szerint „az a probléma, hogy jelenleg egyáltalán nem lehetséges politikai és közgazdasági érvek mérlegelése; az orvosok szempontjai élveznek elsőbbséget”. Abból kiindulva, hogy a koronavírus lényegében az időseket veszélyezteti, Lütge kíméletlenül fogalmaz: „Nem rendezhetjük be egész gazdasági életünket a 75 évesek szükségleteinek megfelelően.”

A Hamburgban oktató svájci közgazdászprofesszor, Thomas Straubhaar ezért a „kontrollált fertőzés” stratégiáját ajánlja alternatívaként. Straubhaar a virológusok becsléséből indul ki, amely szerint a lakosság 60-70 százalékának meg kell kapnia a fertőzést ahhoz, hogy a járvány véget érjen. Ha pedig egy fertőzött átlagosan három embernek adja át a vírust, sok-sok hónapig tarthat, amíg 55 millióan immunissá válnak Németországban. Ilyen hosszú időszakot a jelenlegi állapotban sem a gazdaság, és ennek nyomán a társadalom sem tud átvészelni. A recesszió és a depresszió pedig szintén megköveteli majd a maga áldozatait.

Mindenről ugyanaz

Ha viszont igaz, hogy a 65 évnél fiatalabb korosztályokra nem veszélyesebb a koronavírus, mint bármely más eddigi influenza, a rájuk vonatkozó korlátozások megszüntetése nem terhelné túl a kórházi kapacitást, viszont lehetővé tenné a visszatérést a normális mindennapokhoz. A professzor javaslata szerint a jelenlegihez hasonló, ha nem szigorúbb izoláció egyedül az idősebb korosztályok számára maradna elengedhetetlen.

Straubhaar azt jósolja, hogy a hetekben mért idő haladtával a jelenlegi stratégia pillanatnyilag kétharmados támogatottsága csökkenni fog a lakosság körében, és április végétől megfordulhat a közhangulat. A mostani helyzet gazdasági-társadalmi következményei tehát kikényszerítik az általa kínált alternatívát, és akkor a határozott intézkedésekkel pillanatnyilag pluszpontokat szerző politikusoknak is át kell gondolniuk, meddig hallgatnak kizárólag a virológusok tanácsaira.

A járvány kezelésével összefüggésben érdeklődés kíséri a diktatórikus szükségállapot bevezetésére tett kelet-európai próbálkozásokat is. Akad, akinek mindenről ugyanaz jut az eszébe: a német média figyelmét nem kerüli el, hogy ilyen a magyar kormányfő is, aki a koronavírussal is a hatalmi ágak önállóságának megszüntetését, a sajtószabadság felszámolását társítja; ő erre fixálódott. A Németországban inkább konzervatívnak számító – bár magyar összehasonlításban akár vadliberálisnak nevezhető – Frankfurter Allgemeine Zeitung a következőket írta pár nappal ezelőtti kommentárjában:

„Orbán Viktor ürügyként akarja használni a koronajárványt a demokrácia azon maradékának felszámolásához, amely tízéves uralma után még létezik Magyarországon. (…) Orbán egyfajta államcsínyt tervez: parlament nélkül akar kormányozni. (…) A drákói büntetések, amelyek hamis hírek terjesztése miatt fenyegetnek, ilyen körülmények között a sajtószabadság végét jelentik.” A kommentár így zárul: „Az EU előtt álló számos kihívás közül nem az a legcsekélyebb, hogy hamarosan egy diktatúra jelenhet meg tagállamainak sorában.”

 

(Borítóképünkon: Angela Merkel német kancellár sajtóértekezletet tart Berlinben 2020. március 22-én. Merkel azonnali hatállyal házi karanténba vonul, mert koronavírus-fertőzést mutattak ki az egyik orvosánál. MTI/EPA/Clemes Bilan)

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)