Az amerikai kormány kiáll a CEU mellett
ceu_MG_4720w.jpg

Az amerikai kormány kiáll a CEU mellett

  • narancs.hu
  • 2017. április 11.

Külpol

A Közép-Európai Egyetemre látogatott és a magyar kormánnyal is tárgyalt Hoyt Yee, az Egyesült Államok helyettes külügyi államtitkára.

Yee az Indexnek elmondta, nem a CEU miatt jött Magyarországra, hanem hogy a kétoldalú kapcsolatok teljes körét - például a terrorizmus elleni harc, NATO, kereskedelmi kapcsolatok - áttekintsék. Végül mégis a CEU lett a tárgyalások központi témája. „Találkoztam a külügyminisztérium munkatársaival, országgyűlési képviselőkkel, különböző civil szervezetek munkatársaival és budapesti think-tankekkel” – mondta Yee. Az amerikai diplomatának a tárgyalások során az a benyomása támadt, hogy a kormány talán megértette mi forog kockán. „Talán a magyarok tízezreinek demonstrációja vasárnap némi figyelmet irányított arra, hogy ennek a városnak, ennek az országnak a lakói mennyire fontosnak tartják az egyetemet.”

Yee ellátogatott a CEU-ra, is és amit ott látott, az teljesen lenyűgözte, az egyetemet egyenesen a Magyarország és az Egyesült Államok közti együttműködés sikertörténetének nevezte. Yee szerint az Egyesült Államok úgy látja, hogy a törvény a CEU-t veszi célba, és fenyegeti a CEU azon képességét, hogy folytassa a sikeres működését Magyarországon, és azt is hozzátette a magyar kormánynak mihamarabb meg kell oldani a helyzetet úgy, hogy az egyetem megmaradhasson mai formájában. Yee úgy látja, a magyar kormány részéről megértették, hogy az amerikai szövetségi kormány nem tárgyalhat az egyetemek ügyében. Amerikában ugyanis a felsőoktatási intézmények nagy szabadságnak örvendenek és legfeljebb egy-egy állam köthet bármiféle megállapodást felsőoktatási kérdésekben.

Az államtitkár azt is elmondta, hogy az amerikai egy fegyelmezett kormány, nincsenek eltérő álláspontok, tehát az egész amerikai kormány támogatja a CEU megmaradását.

 

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát.