Az EU külügyi főképviselőjének lemondását követelik EP-képviselők

  • narancs.hu
  • 2021. február 9.

Külpol

Szerintük Josep Borrell szó nélkül hagyta, hogy moszkvai tárgyalása közben utasítottak ki uniós diplomatákat Oroszországból.

Josep Borrell megalázta az Uniót, amikor február 5-én Moszkvában tárgyalva nem reagált az orosz fél provokatív megjegyzéseire, és amiatt sem tiltakozott, hogy az orosz állam EU-s diplomatákat tiltott ki a területéről, ezért le kell mondania – erről szól az az indítvány, amelyet többségében lengyel és balti államokbeli európai parlamenti (EP) képviselők mellett a Romániai Magyar Demokrata Szövetséghez tartozó Vincze Loránt is aláírt. Minderről a Szabad Európa adott hírt. 

Borell az orosz-uniós kétoldalú kapcsolatok mélypontján érkezett Moszkvába, néhány nappal azután, hogy Alekszej Navalnijt, a
Novicsok-mérgezésből felépült, hazájába visszatért ellenzéki vezetőt három és fél éves börtönbüntetésre ítélték. A külügyi főképviselő azzal az ígérettel utazott el, hogy „világos üzenetet” közöl az orosz kormánnyal Navalnij ügyében. Az orosz külügyminisztérium viszont

épp akkor utasított ki öt személyt az országból,

amikor Josep Borrell Szergej Lavrov külügyminiszterrel tárgyalt. A svéd, lengyel és német diplomatákat azzal vádolják, részt vettek a Navalnij melletti tüntetésen január 23-án.

Egyes uniós diplomaták szerint ez az időzítés szándékos, Borrell kudarca pedig megjósolható volt, mert nem ismeri a térséget, és hajlamos a rögtönzésre ahelyett, hogy tartaná magát a  forgatókönyvhöz, így pedig nem lehet megvédeni a közös európai értékeket. Ráadásul a Szergej Lavrovval tartott sajtótájékoztatón az orosz külügyminiszter megbízhatatlan partnernek nevezte az Európai Uniót,  mire a külügyi főképviselő „csak mosolygott".

A főképviselő útját, szándékát támogatta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. A Bizottság külügyi szóvivője, Peter Stano a Borrell lemondását követelő levélre úgy reagált, megszokott az orosz diplomáciától, hogy ilyen eszközökkel él, és Borrellnek nem az a feladata, hogy ilyenkor felvegye a kesztyűt. Stano szerint a külügyi főképviselő a tárgyalásokon nem hagyta magát, „hosszú és feszült” volt a tárgyalása Lavrovval.

Josep Borrell szerdán részt vesz az Európai Parlament plenáris ülésén; kérdés, hogy utána a posztján maradhat-e.

 

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.