Az Európai Parlament elnöke meg fogja kérdezni Orbántól, mi a frász a Soros-terv

  • narancs.hu
  • 2017. november 8.

Külpol

Izgalmas beszélgetés lesz.

Képzeljük csak el a szituációt: Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke magához kéreti a magyar nagykövetet, és a következőt mondja neki, miközben kibont egy mentes ásványvizet:

„Guy Verhofstadt ugyan liberális képviselő (pfúj), és ennek megfelelően a szeme is folyton keresztbe áll (szerintem kábszerezik), de kivételesen utánanéztem, és amit az Orbán-féle Soros-tervről zagyvált össze, tényleg úgy van. Tisztelettel kérdezem tehát öntől, mi a frász ez a Soros-konzultáció, és mégis hogy gondolták?"

Nos, ez a beszélgetés tényleg meg fog történni, persze azt nem tudjuk, hogy pont ezek a szavak hangzanak-e el majd, vagy udvariassági formulákba csomagolják a diplomaták a diplomatáskodást, de a lényeg nagyjából ez lesz. Verhofstadt javaslatára Tajani ugyanis berendeli a magyar nagykövetet, és a találkozón arra fogja kérni a kormányt, hogy állítsa le a Soros-tervről szóló nemzeti konzultációt.

Külön pikáns, hogy Tajani is Európai Néppárt-tag, csakúgy, mint a Fidesz–KDNP.

Az Indexnek ráadásul azt az információt is megerősítette Tajani irodája, hogy nemcsak a nagykövettel beszélget majd el, hanem felhívja Orbánt is.

Aki nyilván megvonja majd a vállát, megigazítja övcsatját, és az ég felé emelt arccal mondja: mi megállítjuk Brüsszelt.

A hírre a kormány úgy reagált, hogy Verhofstadt „terebélyes arcátlanságáról” hordott össze néhány irreleváns mondatot.

Figyelmébe ajánljuk

Minden nap egy forradalom

A történelem nem ismétli magát, hanem rímel. Paul Thomas Anderson egy szinte anakronisztikusan posztmodern filmet rendezett; bár felismerjük őrült jelenünket, láz­álomszerűen mosódik össze a hatvanas évek baloldali radikalizmusa a nyolcvanas évek erjedt reaganizmusával és a kortárs trumpista fasisztoid giccsel.

Japán teaköltemény

A 19. század derekán, miután a Perry-expedíció négy, amerikai lobogókkal díszített „fekete hajója” megérkezett Japánba, a szigetország kénytelen volt feladni több évszázados elszigeteltségét, és ezzel együtt a kultúrája is nagyot változott.

Maximál minimál

A nyolcvannyolc éves Philip Glass életműve változatos: írt operákat, szimfóniákat, kísérleti darabokat, izgalmas kollaborációkban vett részt más műfajok képviselőivel, és népszerű filmzenéi (Kundun; Az órák; Egy botrány részletei) révén szélesebb körben is ismerik a nevét. Hipnotikus minimalista zenéje tömegeket ért el, ami ritkaság kortárs zeneszerzők esetében.

Egy józan hang

Romsics Ignác saját kétkötetes önéletírása (Hetven év. Egotörténelem 1951–2021, Helikon Kiadó) után most egy új – és az előszó állítása szerint utolsó – vaskos kötetében ismét kedves témája, a historiográfia felé fordult, és megírta az egykori sztártörténész, 1956-os elítélt, végül MTA-elnök Kosáry Domokos egész 20. századon átívelő élettörténetét.

Aktuális értékén

Apám, a 100 évvel ezelőtt született Liska Tibor közgazdász konzisztens vízióval bírt arról, hogyan lehetne a társadalmat önszabályozó módon működtetni. Ez a koncepció általános elveken alapszik – ezen elvekből én próbáltam konkrét játékszabályokat, modelleket farigcsálni, amelyek alapján kísérletek folytak és folynak. Mik ezek az elvek, és mi a modell két pillére?

Támogatott biznisz

Hogyan lehet minimális befektetéssel, nulla kockázattal virágzó üzletet csinálni és közben elkölteni 1,3 milliárd forintot? A válasz: jó időben jó ötletekkel be kell szállni egy hagyomány­őrző egyesületbe. És nyilván némi hátszél sem árt.

Ha berobban a szesz

Vegyész szakértő vizsgálja a nyomokat a Csongrád-Csanád megyei Apátfalva porrá égett kocsmájánál, ahol az utóbbi években a vendégkör ötöde általában fizetésnapon rendezte a számlát. Az eset után sokan ajánlkoztak, hogy segítenek az újjáépítésben. A tulajdonos és családja hezitál, megvan rá az okuk.