Az oroszok kivonultak Herszonból, az ukránok bevonultak

  • narancs.hu
  • 2022. november 11.

Külpol

A helyi civil lakosság felszabadítóként ünnepli az ukrán katonákat.

Az orosz védelmi minisztérium befejezte a csapatok kivonását a Dnyeper folyó nyugati partjáról Ukrajna déli Herszon régiójában – jelentette a TASS hírügynökség. A minisztérium közölte, hogy az összes orosz haderőt és felszerelést a folyó bal, azaz keleti partjára helyezték át.

A közlemény szerint a kivonás moszkvai idő szerint péntek reggel ötkor befejeződött. Oroszország szerdán rendelte el a kivonást, miután kijelentette, hogy az erősödő ukrán ellentámadással szemben „hiábavalók” a pozíciók megőrzésére és a csapatok utánpótlására tett kísérletei.

A minisztérium azt is közölte pénteken, hogy egyetlen katonai felszerelés vagy katona sem maradt a folyó nyugati partján, ennek során nem szenvedett személyi vagy egyéb veszteséget. Egy orosz haditudósító a lerombolt Antonovszkij híd közepéről, a leomlott hídelemek előtt jelentkezett be Twitteren. Szerinte a Herszonból visszavonuló orosz csapatok robbanthatták fel a hidat, hogy megakadályozzák az ukrán csapatok átkelését a Dnyeper-folyón.

Bár az orosz invázió kezdetekor a város lakosságának nagy része elmenekült, az oroszok pedig az elmúlt hetekben evakuálni akarták az összes civilt Herszonból, kisebb tömeg fogadta a város főterére bevonuló ukrán csapatokat. A ukrán katonák Herszon központját is elérték és a lakosság felszabadítóként ünnepeli őket.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.