Buttigieg a fehér felsőbbrendűséget hirdető ideológia elleni harcot, Bloomberg új bankadókat ígér

  • narancs.hu
  • 2020. február 19.

Külpol

Ígéretek az amerikai előválasztáson.

Az amerikai demokraták elnökjelöltségére pályázó Pete Buttigieg, az indianai South Bend városka volt polgármestere a nevadai Las Vegasban tartott kampányrendezvényén a fehér felsőbbrendűséget hirdető ideológia elleni harcot, míg vetélytársa, Michael Bloomberg milliárdos New Yorkban új banki adókat ígért kedden.

Szombaton a demokraták Nevadában tartanak jelölőgyűlést (caucust), és bár Bloomberg azon nem indul, de a szerda esti nevadai országos tévévitán már részt vesz, mivel támogatottsága két számjegyűre nőtt.

A demokrata politikusok kedden teljes erőbedobással kampányoltak a nyugati tagállamban.
Buttigieg egy rendezvényen azt fejtegette, hogy igénybe veszi majd "az elnökséggel járó jelképes hatalmi eszközöket" az antiszemitizmus és a fehér felsőbbrendűséget hirdető ideológia elleni harcához. Arról beszélt, hogy szerinte az Egyesült Államokban a fehér felsőbbrendűség ideológiáját hirdető csoportok minden más külföldi országnál vagy terrorista csoportnál közelebb kerültek ahhoz, hogy tönkre tegyék az országot. Azt mondta, Donald Trump elnöksége idején felszínre törtek a korábban a mélyben rejtőző fanatikus ideológiák.

Buttigieg a választás tétjét abban jelölte meg, hogy az "amerikai álom" iránt elkötelezettek vagy a "fehér nacionalisták" győznek-e.

false

 

Fotó: MTI

A milliárdos Michael Bloomberg New Yorkban fejtette ki elképzeléseit azokról az új adókról és szabályzókról, amelyeket bevezetne. Azzal érvelt, hogy belülről ismeri a Wall Streetet, ezért mindenki másnál alkalmasabb arra, hogy még több amerikai számára tegye lehetővé a hozzáférést a banki szolgáltatásokhoz. Ennek érdekében egyebek mellett tranzakciós adót vezetne be a tőzsdei részvényekre, a kötvényekre és a származékos (derivatív) ügyletekből eredő kifizetésekre, valamint visszaállítaná a fogyasztók pénzügyi védelmével foglalkozó hivatalt.

Elemzők szerint javaslataival Bloomberg elsősorban a Demokrata Párt baloldali politikusainak támadásaira reagált a szerdai országos tévévita előtt. Bernie Sanders vermonti és Elizabeth Warren massachusettsi szenátor ugyanis többször azzal támadta New York volt polgármesterét, hogy "be akarja vásárolni magát" a Fehér Házba.

Bernie Sanders kedden Nevadában is azt mondta, "azt üzenjük Bloomberg polgármesternek, hogy ez itt demokrácia, és nem az oligarchák uralma, és ön nem fogja felvásárolni ezt a választást". (MTI)

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.