Cyber hírek

  • 2005. január 13.

Külpol

Ûrfényképek a szökõárról A délkelet-ázsiai földrengés és szökõár után a mûholdas ûrfényképészettel foglalkozó magánvállalatok nagy felbontású képeket tettek közzé weboldalaikon a katasztrófa sújtotta területekrõl. A nagy felbontású kereskedelmi fényképész mûholdak, az Ikonos (www.spaceimaging.com) és a Quickbird (www.digitalglobe.com) üzemeltetõi ingyenesen bocsátották a néhány éve megalakult The Disasters Charter (www.disasterscharter.org) nevû szervezet rendelkezésére a térségben készült felvételeiket.
A katasztrófák utáni kárfelmérésben részt vállaló nemzetközi ûrkutatási szervezet tagjai: az ESA (Európai Ûrügynökség), a CNES (Francia Ûrügynökség), a CSA (Kanadai Ûrügynökség), az amerikai NOAA (Nemzeti Oceanológiai és Légkörkutató Ügynökség), az indiai ISRO (Indiai Ûrkutatási Szervezet), valamint az Argentin Ûrkutatási Szervezet (CONAE). A szervezethez tartozó különféle kisebb és közepes felbontású mûholdak üzemeltetõit már december 26-án riasztották, és megkezdõdött az adatgyûjtés, a kártérképek elõállítása.

Online bûnüldözés Nemzetközi bûnüldözõ szervek és cégek összefogásával létrejött a Digital PhishNet szervezet, amely az online bûnözés megakadályozását tûzte ki célul. A program keretében a technológiai, banki, pénzügyi szolgáltató és online aukciós ágazat képviselõi, illetve az állami hatóságok közösen igyekeznek fellépni a "phishing" néven ismert online csalások ellen. A phishing lényege, hogy a felhasználókat hamis webhelyre irányítják, rendszerint más nevében írt e-mailek segítségével, arra kérve õket, hogy adják meg pénzügyi adataikat, például a bankkártyájuk számát és a jelszavukat. A csalók kémszoftvereket és vírusokat is letöltenek a felhasználók számítógépeire, hogy ellopják jelszavaikat. A Digital PhishNet tagjai többek között a Microsoft, az AOL, a Digital River, az EarthLink, a Lycos, a Network Solutions, a VeriSign, az FBI, a Szövetségi Kereskedelmi Bizottság (FTC), az Egyesült Államok Titkosszolgálata (USSS) és az Egyesült Államok Postai Nyomozószolgálata (USPIS). A résztvevõk azért fogtak össze, hogy felkutassák a csalók webhelyeit, azonosítsák a megtévesztõ levelek forrását, és bíróság elé állítsák az elkövetõket.

Online olvasóterem A Google bejelentette, hogy digitalizálja és az interneten közzéteszi öt jelentõs könyvtár - a New York-i közkönyvtár, a brit Oxford, az amerikai Harvard, Stanford és Michigan egyetemi könyvtára - nehezen hozzáférhetõ könyveit. Az októberben induló szolgáltatást a szövegek mellett elhelyezett reklámok bevételébõl tartják majd fenn, a szerzõi jogvédelem alatt álló kötetek esetében egyenként megegyeznek a kiadókkal. A Stanford és a Michigan teljes könyvanyagát felajánlotta a Google számára, ami hétmillió kötetet jelent. A Harvard negyvenezer könyvben maximálta az online hozzáférhetõ anyagok számát, az Oxford és a New York-i városi közkönyvtár a kötetek kis hányadát bocsátotta rendelkezésre, elõbbi csak az 1901 elõtt kiadott könyveket, utóbbi pedig csak azokat, amelyeket már nem véd a szerzõi jog. Legutóbb a tudományos értekezések, szakdolgozatok és tanulmányok között keresõ Google Scholar (scholar.google.com) mutációval jött ki a vállalat.

Beszélõ keresõ Felolvassa a keresés találatait az a beszélõ szoftver, amelyet a CEC Systems skót vállalat fejlesztett ki - írta az Index a BBC nyomán. A Google keresõóriás nevére rímelõ Speegle (www.speegle.co.uk) szolgáltatás úgy mûködik, és úgy is néz ki, mint egy hagyományos keresõprogram, csak amellett, hogy megjeleníti a találatokat, egy beszélõ szoftver segítségével fel is tudja olvasni õket. A Speegle-n három felolvasó hangszín (egy nõi és kétfajta férfi) közül választhatunk. "Talán kissé robotszerûnek tûnhet, és ejthet néhány hibát, de a rendszer ideális a gyengén látók számára, akik látnak valamennyit, de azért jobb, ha hallják is a szöveget. Azt viszont nem állítottuk, hogy megoldást jelent a teljesen vakok számára, bár a brit Vakok Intézete már vizsgálja a technológiát" - nyilatkozott az oldal tulajdonosa.

Fix naptár A Baltimore-i Johns Hopkins egyetem fizikusa a 364 napos és 52 hetes naptári év bevezetését javasolja, hogy adott dátum minden évben a hét ugyanazon napjára essen. Az 5-6 évente beiktatott póthetet Dick Henry mindenkinek kiadná fizetett szabadságként.

Retorzió Börtönbe került India legnagyobb aukciósportáljának vezérigazgatója, miután valaki pornográf felvételt kínált eladásra az oldalukon. Az amerikai állampolgárt azzal vádolják, a Baazee.com engedélyezte egy olyan videó eladását, amely két indiai tinédzser szexuális kalandját ábrázolja.

Elektronfelhõ Egy kanadai-japán kutatócsoport által kifejlesztett eljárással elõször sikerült háromdimenziós képet alkotni a molekulák elektronpályáiról. A képalkotó eljárás különösen rövid lézerimpulzusokat használ.

Gazdaságos szoftver A brit Tesco szupermarket-hálózat az indiai Bangaloréban nyitott szoftverközpontot. Az idén 770 szakembert terveznek alkalmazni. A központban a számítógépes folyamatirányítás mellett online pénzügyi mûveleteket is végeznek majd.

Kémvadász A Microsoft honlapján elérhetõvé tette az internetrõl érkezõ kémprogramok ellen védelmet nyújtó Windows AntiSpyware nevû szoftverének tesztváltozatát. A spyware gyûjtõnéven ismert károkozók rendszerint webezés közben települnek fel a PC-re, és különféle károkat okozhatnak.

Bunkóság A brit rendõrség letartóztatott egy férfit, aki a Délkelet-Ázsiában eltûntként nyilvántartott hozzátartozóikat a neten keresõknek e-mailben azt írta, hogy a keresett személyek életüket vesztették a szökõárban.

Dohányzás A passzív dohányzást elszenvedõ gyermekek iskolai matematikai eredményei, illetve olvasási képességei rosz-szabbak, mint azoké, akiknek otthoni élete dohányfüsttõl mentes - állapították meg amerikai kutatók.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.