Cyber hírek

  • 2004. június 3.

Külpol

Olvad az Északi-sark A globális felmelegedés legalább kétszer gyorsabban zajlik az Északi-sarkkörnél, mint a bolygó többi részén - áll egy nyolc északi ország által megrendelt klímakutatás zárójelentésében. "Jelenleg drámai klímaváltozás zajlik le az Északi-sarkkörön, és körülbelül kétszer vagy háromszor gyorsabban, mint a Föld többi részén" - mondta Robert Corell, az ezernyolcszáz oldalas Arctic Climate Impact Assessment jelentést elkészítõ kutatócsoport elnöke.
Bár az ENSZ korábbi kutatása átlagosan 1,4-5,8 Celsius fokos felmelegedést jósolt 2100-ra, Corell szerint a sarkkörön ennek a kétszerese várható - írta az Index a CNN nyomán. Az olvadás veszélyezteti az egyik alaszkai olajvezetéket és a korábban örökké fagyott talajon felépített házakat. Alaszka bizonyos részei a globális átlagnál tízszer gyorsabban melegszenek. A sarkköri klímaváltozásnak mindössze annyi elõnye lehet, hogy felszabadul a Csendes-óceánt és az Atlanti-óceánt összekötõ északi átjáró, amely az elõrejelzések szerint 2050-ben évente száz napot lesz nyitva, míg most csupán húsz napig lehet rajta közlekedni. A klímaváltozásról szóló vitát élénkíti, hogy a múlt héten bemutatták a Holnapután címû hollywoodi katasztrófafilmet, amely a Golf-áramlat leállásának drámai következményeit mutatja be. A Függetlenség Napja és a Godzilla rendezõje, Roland Emmerich által jegyzett film a klímakutatók szerint túlzó és pontatlan, ám segíthet felhívni a figyelmet a jelenségre, míg az Egyesült Államokban máris kampánytémául szolgál: George W. Bush nem írta alá az üvegházhatású gázok kibocsátásának csökkentésérõl szóló kiotói egyezményt, ezért utalásszerûen maga a film és a film ürügyén politikai ellenfelei is hevesen támadják.

Lezárult a walkmanvita A japán Sony lezárta két évtizedes szabadalmi vitáját a walkman német feltalálójával - írta az MTI a Spiegel nyomán. A ma 59 éves Andreas Pavel 1977-ben szabadalmaztatott elõször csak Olaszországban, majd más európai államokban is egy, a walkmanhez hasonló készüléket. A Sony 1979-ben jelent meg a walkmannel a piacon, amely erõsen hasonlított Pavel strereobelt névre hallgató készülékéhez, amit a német maga is forgalmazni kívánt volna. Pavel számos szabadalmi eljárást indított a japán gyártó ellen, peres költségei elérték a milliós nagyságrendet. A japán cég Morita Akio, a Sony magát szintén a walkman feltalálójának tekintõ alapítójának életében nem volt hajlandó egyezkedni, utána azonban szép csendben peren kívüli megállapodást kötött, és több millió eurós kártérítést fizetett a jelenleg Milánóban dolgozó németnek. A Sony a walkmanbõl az elmúlt 25 évben több mint 200 millió darabot értékesített.

Javíthatatlan ûrruha A Nemzetközi Ûrállomáson (ISS) dolgozó orosz-amerikai legénység nem tudta megjavítani az egyik amerikai gyártmányú ûrruha hûtési rendszerét. Ezzel a felszerelés használhatatlanná vált: nem lehet benne ûrsétát tenni. Korábban azt remélték, hogy Gennagyij Padalka és Michael Fink képes lesz a június 16-ra tervezett ûrsétáig megjavítani az ûrruhát, emlékeztetett az Index. Az ûrhajósok a múlt héten fedezték fel, hogy buborékok keletkeztek a ruha hûtési rendszerének csöveiben. A buborékok eltávolítására kipumpálták a vizet a csövekbõl, de visszatölteni már nem tudták, jelentette be a NASA oroszországi szóvivõje, Szergej Puzanov. A biztonsági elõírások alapján az amerikai ûrruhákat félévente átvizsgálásra vissza kell hozni a Földre. Mivel az amerikai ûrsiklók még nem szállhatnak fel, nincs lehetõség visszahozni az ûrruhákat az ISS-rõl. A NASA elismerte, hogy egyetlen használható amerikai ûrruha van az ûrállomáson. Így a legénységet arra utasították, hogy a Progressz teherûrhajóval érkezõ orosz Orlan-M ûrruhákat használják a tervezett külsõ munkálatoknál. Az ûrruhaváltás következménye, hogy a legénységnek az ûrállomás orosz modulján keresztül kell elhagynia az állomást, mivel az orosz ûrruhák és az amerikai légzsilip kommunikációs berendezései nem kompatibilisek. Az ûrállomáson esedékes kritikus javítás a törzs energiaelosztóját érinti. A berendezés április 21-én, az új legénység érkezése napján hibásodott meg. A kiesés átmenetileg megbénított egyet az ISS négy giroszkópja közül.

MORZE

A legfiatalabb bolygó Az eddig ismert legfiatalabb bolygó nyomára bukkant az amerikai Spitzer ûrtávcsõ - jelentették be az ûreszköz munkáját irányító szakemberek. A frissen felfedezett égitest mindössze egymillió esztendõs lehet, és 420 fényévre van tõlünk a Bika csillagképben. A bejelentést a csillagászok egyelõre fenntartásokkal fogadták.

Hajtogató robot A pittsburgi Carnegie Mellon egyetem egyik hallgatója kifejlesztett egy olyan robotot, amely a japán origami (papírhajtogatás) mûvészetét kezdetlegesen utánozva papírrepülõt, illetve csákót képes készíteni.

Rádiós kapszula Az emésztõszervi vizsgálatoknál bevetett lenyelhetõ kamerákat szélsõségesen alacsony fogyasztású rádióadócsippel szerelte fel a Given Imaging. Az M2A névre keresztelt miniatûr eszközben csipkamera, vakuként mûködõ fénykibocsátó dióda, rádiós csip és két ezüst-oxid elem található.

Porfolyam A Mars felszínét keresztezõ vájatokat valószínûleg nem folyékony víz, hanem lassan hömpölygõ száraz por hozta létre - állítják az amerikai Rutgers Egyetem kutatói. Szerintük a földinél harmincnyolc százalékkal gyengébb marsi gravitáció miatt ott a földcsuszamlások hosszabb ideig tartanak, ezért vízmosásokhoz hasonló geológiai alakzatokat hoznak létre.

Lombiksas Szirtisas-fióka kelt ki Skóciában korábban lefagyasztott spermiummal történt mesterséges megtermékenyítés nyomán. Az eredmény áttörésnek számít, mivel a jövõben lehetõvé teszi a kiveszõben lévõ ragadozó madárfajok tenyésztését.

Légszennyezés A 2003 augusztusi amerikai áramkimaradás azzal járt, hogy javult a levegõ minõsége az Egyesült Államok északkeleti és Kanada délkeleti területein. Huszonnégy óra elteltével a levegõ kén-dioxid-tartalma 90 százalékkal, az ózon felére csökkent, és 40 kilométerrel nõtt a látótávolság az érintett területeken.

Eldobható e-mail cím Eldobható e-mail cím szolgáltatást indított egy magyarországi civil szervezet. Az Internet Fejlesztési Alapítvány email.infa.hu címen elérhetõ megoldása segítséget jelenthet a postafiókokat elárasztó kéretlen levelek ellen.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”