Ecuador: Ki kinek pucsít?

  • - kováchiquito -
  • 2000. május 25.

Külpol

Gustavo Noboa, Ecuador új elnöke a múlt héten letette a hivatali esküt, a fővárosban tüntető indiánok hazamentek a falvaikba, négy puccsista ezredest és néhány száz csapattisztet pedig - korrekt hadbírósági eljárás ígéretével - őrizetbe vettek. Ezen kívül azonban semmi sem változott, és éppen ez az, ami miatt kérdéses, hogy mennyi ideig tart majd a nyugalmi állapot.
Gustavo Noboa, Ecuador új elnöke a múlt héten letette a hivatali esküt, a fővárosban tüntető indiánok hazamentek a falvaikba, négy puccsista ezredest és néhány száz csapattisztet pedig - korrekt hadbírósági eljárás ígéretével - őrizetbe vettek. Ezen kívül azonban semmi sem változott, és éppen ez az, ami miatt kérdéses, hogy mennyi ideig tart majd a nyugalmi állapot.

Hogyha Washingtonból nem érkeznek igen határozott fenyegetések az ecuadori vezérkar címére, talán még most is az előző hétvégén felállt háromtagú junta vezeti az országot - más kérdés, hogy hová. A triumvirátus élén Lucio Gutierrez ezredes állt, egy tehetségesnek és szépreményűnek mondott főtiszt, aki a három éve szellemi alkalmatlanság miatt leváltott Bucaram államfő oldalán (lásd: MaNcs, 1997. február 13.) tűnt fel először, mostani, első és egyetlen államférfiúi beszédében pedig békés, de szívós harcot ígért a korrupció megtörésére, a demokratikus intézmények megszilárdítására. A másik triumvir Antonio Vargas, az Ecuadori Bennszülött Népek Szövetségének (CONAIE) vezetője - "vérontás nélkül forradalmat hajtottunk végre" - volt. A harmadik pedig a legfelső bíróság egy korábbi elnöke, Carlos Solorzano, aki az állam tolvajtalanításáért szállt síkra, börtönt követelve az ország tönkretételében bűnösök fejére.

A három derék honfi - s szándékaik nemes tisztaságában kételkedni aligha lehet okunk - haladéktalanul és testületileg semmissé nyilvánította az egész eseménysor kiváltó okát, az ecuadori gazdaság dollárosítását, miután főhatalmi jogállásukat

közfelkiáltás útján

szentesítette az a mintegy ezerötszáz tüntető, akinek sikerült behatolnia a quitói parlament e sorsfordító történéseknek a történelem szeszélye folytán helyt adó üléstermébe.

Január 10-én jelentette be Jamil Mahuad, a törvényesen megválasztott elnök, hogy a gazdaság krónikus katasztrófahelyzetét enyhítendő, más megoldás híján és minden remény fogytával, Ecuador rohamosan fogyatkozó értékű nemzeti valutáját, a sucrét (ami egyébként cukrot jelent, mert az ecuadori ember számára nemcsak a haza, de a nemzeti valuta is édes) a dollárral helyettesíti a jobb idők beköszöntéig, mégpedig a nem kifejezetten délceg 25 000:1 aránypárt alkalmazva az átszámításban. Nagyságrendnyi pénzromlást ez már nem jelentett, de a középosztályi lét peremvidékén kapaszkodó kisemberek, kisnyugdíjasok számára a véget, a tragédiát igen. Ehhez vegyük még azt is figyelembe, hogy a 12 és fél millió ecuadori közül úgy hétmillió nyomorszinten él, vagyis aki egyszer lecsúszik, az nem kapaszkodik vissza egyhamar.

Már egy héttel a bejelentés után megindultak az indiánok a főváros felé, de ekkor elmaradt a várt nagy tüntetés - főleg a hadsereg által felállított úttorlaszok, a katonák és rendőrök számbeli fölénye miatt. Itt jegyzendő meg, hogy az ecuadoriak 30 százaléka az őslakosok keveredés nélküli leszármazottja, a vegyes származásúak aránya az 50 százalékot is felülmúlja, és a bennszülött eredet a nemzettudat egyik fontos alapeleme. A nemzettudatot pedig egy hosszú évekig folyó, fegyveres összecsapásokkal tarkított, habár remélt hozadékát tekintve inkább jelképes határvita acélozta, amelyet a jóval nagyobb és gazdagabb Peruval vívott az ország, és csak két éve zárult le végleg - döntően éppen Gustavo Noboa diplomáciai brillírozásának eredményeképpen. A békekötés után Ecuador semmiképpen sem érezhette vesztesnek magát. Csak éppen a gazdaság nem akart sehogysem fellendülni. Kőolaj? Banán? A vezető exportcikkek közül egyik sem futott be fényes karriert az elmúlt években a világpiacon. A többi meg a szokásos: eladósodás, aztán pedig szigorító intézkedések, emelkedő árak, befagyasztott bérek a szanálási intézkedés mellé felírt valutaalap-recept alapján.

Az ecuadori belpolitikai játékteret számos darabra tördeli, hogy a szokásos bal-közép-jobb osztást megduplázza a területi megosztottság. Ez utóbbin belül a gyorsabban fejlődő, iparosodottabb tengerpart és a belső, hegyvidéki, valamint amazóniai területek között húzódik a fejlettségi, politikai választóvonal. Nem túl sajátos helyzet ez sem, legfeljebb az nehezíti, hogy a partvidék (ezen belül Guayas tartomány, a Quitónál sokkal népesebb Guayaquil kikötővárossal) épp ezekben a hetekben nyomatékosította önállósági törekvéseit egy meglehetősen látogatott és lelkesen igenlő népszavazás formájában. A cél: megszüntetni az áldatlan állapotot, amelyben ez a tartomány adózza bele a közösbe a költségvetés negyven százalékát.

Az ecuadori ember hazaszerető tehát, de széthúz, és ezért találja meg mindig a legszegényebbeket, a hegyvidéki indiánokat valamennyi populista irányzat és politikus. Következésképpen és másfelől: ezért alakulhatott úgy, hogy az őslakos népcsoportok különböző szervezetei komoly, a térség más országaiban elképzelhetetlen politikai erővé nőjék ki magukat.

Ez az erő mutatta meg magát az előző hétvégén, amikor nem is a Quitóba vonuló indiánok nagy száma, hanem az teremtett új helyzetet, hogy - és ez is példátlan -

felbomlott a hadsereg

A tisztikar egy része - a szegénységben élő családokból kerülnek ki maguk is - a tüntetők mellé állt, ezért tudtak behatolni a parlamentbe, elmozdítani az elnöki tisztségből Mahuadot (aki eleve eltervelt katonai puccsot emlegetett aztán, amelyhez a tüntetők csak a statisztériát szolgáltatták - ki tudja), juntát állítani.

A washingtoni dörgedelmek hatására (mert a térségben katonai uralom többé már ne legyen) Gutierrez helyére maga a hadsereg főparancsnoka, Carlos Mendoza tábornok ült be a triumvirátusba, hogy ugyanazzal a mozdulattal fel is oszlassa a testületet, és átadja a hatalmat Noboának, aki érdekes módon épp ekkor érkezett meg Guayaquilból a fővárosba. Noboa pedig visszaállította az eredeti állapotokat - Mahuad nélkül, aki két éve éppen hogy csak megverte az elnökválasztáson.

Minden jel szerint szélesebb parlamenti többség áll majd a háta mögött, mint a bukott államfőnek. Parti kapcsolatai azt ígérik, hogy a gazdasági elit kevésbé tesz majd keresztbe neki. Antonio Vargas és a CONAIE viszont azt mondja, hogy ha nem enyhül a gazdasági szorítás, ők bizony heteken belül újra vonulnak.

- kováchiquito -

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.