A NATO elkezdte a kivonulást Afganisztánból – jelentette be az észak-atlanti katonai szövetség egyik, név nélkül nyilatkozó tisztségviselője csütörtökön.
Azt nem árulta el, hogy melyik ország hány katonát von ki az ázsiai országból, és milyen határidővel. Csak arra tért ki, mindent megtettek azért, hogy a kontingensek biztonságát garantálják a művelet közben: ha a tálibok megtámadnák a kivonuló csapatokat, vissza fognak vágni.
Az Egyesült Államok és a tálibok által kötött katari megállapodás eredetileg úgy szólt, az amerikaiak május elsejéig elhagyják az országot.
A NATO 2015. január 1-je óta segítette az afganisztáni biztonsági erőket. Most 9600 fővel van jelen az országban: az Egyesült Államoknak 2500, Németországnak 1300, Olaszországnak 895, az Egyesült Királyságnak 750, Törökországnak pedig 600 katonája szolgál az Eltökélt Támogatás (Resolute Support) nevű kiképző misszió keretében.
Joe Biden amerikai elnök szerint a misszió elérte a célját, azt mondta, szeptember 11-ig az utolsó amerikai katona is hazatér Afganisztánból.
Ez szimbolikus időpont, az Egyesült Államok és a NATO a 2001. szeptember 11-i terrortámadások után támadta meg Afganisztánban az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet fegyvereseit.
Németország július 4-ig szeretné befejezni a csapatkivonást, más országok is a németekhez igazítják ezt a műveletet.
Amióta a NATO bejelentette, hogy távozik, a tálibok még gyakrabban támadják az afgán biztonsági erőket. Elemzők szerint a kivonulás ismét polgárháborúba taszíthatja Afganisztánt, előfordulhat, hogy a 2001-ben elűzött tálibok visszatérnek a hatalomba.