Erdoğan Katar mellé állt és rosszul lett

  • narancs.hu
  • 2017. június 25.

Külpol

A török elnök szerint nemzetközi jogba ütközik a Katarnak adott ultimátum.

Bahrein, Szaúd-Arábia, Egyiptom és az Egyesült Arab Emírségek a hónap elején megszakította diplomáciai kapcsolatait Katarral, mivel az véleményük szerint támogatja a terrorizmust és beleavatkozik más országok belügyeibe. Rijád még a szaúdi–katari határt is lezárta, amely súlyosan korlátozza Katar élelmiszer-ellátását, hiszen az maximálisan a szaúd-arábiai élelmiszer-szállítmányoktól függ.

Erdoğan vasárnap Isztambulban tiszteletlennek nevezte azt a követelést, miszerint Törökország szüntesse meg katonai jelenlétét Dohában. A török államfő beszéde előtt, az iszlám böjti hónap végén tartott ima alatt rövid időre cukorbetegsége miatt rosszul lett.

Törökország és Katar egyébként 2014 óta védelmi megállapodásban állnak egymással, melynek értelmében Erdoğan katonai támaszpontot üzemeltet Katar fővárosában, Dohában. Szaúd-Arábia és szövetségesei még azt is követelik Katar vezetésétől, hogy mérsékelje Iránnal fenntartott diplomáciai kapcsolatait, és vessen véget a terrorista csoportok támogatásának.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.