Az Európai Parlament szerdán felszólította az uniós tagállamokat az ENSZ készülő migrációs csomagjáról szóló tárgyalások támogatására, illetve arra, hogy képviseljenek egységes álláspontot az egyeztetéseken.
Az EP strasbourgi plenáris ülésén elfogadott ötpárti – néppárti, szociáldemokrata, liberális, zöldpárti és radikális baloldali – állásfoglalásban leszögezték, hogy az alapvető nemzetközi emberi jogi szerződések jogállástól függetlenül elismerik valamennyi ember – köztük a migránsok és menekültek – jogait, és az államokat ezek tiszteletben tartására kötelezik.
|
Az 516 igen szavazattal, 137 nem ellenében elfogadott szövegben kiemelték, hogy az emberek elvándorlása jelentette kihívások eredményes kezelését legjobban a nemzetközi közösség egészének bevonásával lehet megvalósítani. Hangsúlyozták, elsősorban az irreguláris migrációt és a kényszerű lakóhelyelhagyást előidéző különböző okok kezelésére kell összpontosítani.
A képviselők üdvözölték a menekültekről szóló globális megállapodás tervezetének emberközpontú megközelítését, és a felelősség megosztására szólították fel a világ országait, köztük az EU tagállamait, hogy a helyzet a mostaninál igazságosabbá váljon.
Aláhúzták, hogy nem szabad kriminalizálni a humanitárius segítségnyújtást, illetve a tengeri és szárazföldi mentést végző magánszereplők és civil szervezetek által nyújtott segítség elismerését sürgették. Mint írták, biztonságos, legális csatornákat kellene kialakítani a menekültek számára, hogy megfelelő körülményekkel rendelkező fogadóállomásokra érkezhessenek az életük kockáztatása nélkül.
Az uniós parlament támogatásáról biztosította a migrációval kapcsolatos pozitív narratíva fenntartását, a bizonyítékok bemutatását kérve a rasszista, idegengyűlölő tendenciák ellensúlyozására.
A képviselők végül mély sajnálatukat fejezték ki amiatt, hogy az Egyesült Államok nem vesz részt a megállapodás tárgyalásán, és felszólították az EU-t, „hogy vállaljon vezető szerepet a folyamatban, és ítélje el a tárgyalásokból kilépő vagy a végleges egyezményt sikerrel felvizező országokat”.
Mint ismert, a magyar kormány a választási kampány központi elemévé tette az ENSZ „migránscsomagjával” szembeni „ellenállást”, annak ellenére, hogy a készülő migrációs és menekültügyi egyezmények nem rónak jogi kötelezettséget a részes államokra, illetve azokban semmilyen kötelező jellegű menekültkvóta nem merült fel.