Folytatódó harcok Szudánban - Észak észak ellen

  • Farkas Eszter
  • 2011. szeptember 15.

Külpol

Míg Dél-Szudán elszakadását ünnepli, az új határtól északra, Szudán területén tovább folyik a polgárháború. A három kritikus területet - Abyeit, Dél-Kordofánt és Kék-Nílus szövetségi államot - egymás után érik a bombázások; a kiéheztetés és a politikai üldöztetés elől több százezer ember menekül.
Míg Dél-Szudán elszakadását ünnepli, az új határtól északra, Szudán területén tovább folyik a polgárháború. A három kritikus területet - Abyeit, Dél-Kordofánt és Kék-Nílus szövetségi államot - egymás után érik a bombázások; a kiéheztetés és a politikai üldöztetés elől több százezer ember menekül.

Afrika legnagyobb országának kettészakadása - ami július 9-én a Dél-szudáni Köztársaság függetlenségének kikiáltásával ért (egyelőre) véget - végül is vérontás nélkül zárult le. Az addig több mint 400 nyelvet beszélő és több száz - gyarmatosítók által összevonalzózott - törzs által lakott Szudán északi vezetése elismerte új szomszédját, bár a határok még nincsenek pontosan kijelölve. Sőt: a demarkációs vonal északi oldalán, azaz Omer el-Besír elnök Szudáni Köztársaságában rekedt három tartomány, Abyei, Dél-Kordofán és Kék-Nílus harcban áll az északi vezetéssel, s ez visszaránthatja a háborúba a két Szudánt.

Módszeres tisztogatás

Májusban az alig 10 ezer négyzetkilométer kiterjedésű Abyeiben, június elején a mintegy két és fél milliós népességű, Magyarországnál majd' kétszer nagyobb Dél-Kordofánban lángoltak fel a harcok; aztán szeptemberben Kék-Nílus tagállamban is összecsaptak Besír csapatai az ellenállókkal. Abyei felégetésével Kartúm úgy 110 ezer embert kényszerített távozásra, átrendezve ezáltal a terület etnikai összetételét is (a tehénpásztor misszeríja arab törzzsel szemben álló fekete-afrikai dinka ngok lakosság többsége délre menekült). Kordofán és Kék-Nílus esetében pedig attól tart a kormány, hogy az észak-déli polgárháborúban a déliek oldalán harcoló lakosság előbb-utóbb összeesküvést sző Besír ellen, és az immár független Dél-Szudán felé tájékozódik. Azt persze, hogy ki lőtt először a délkeleti határállam, Kék-Nílus fővárosában, Damazinban, a felek egymásra mutogatása miatt lehetetlen biztosan kijelenteni. A helyi csapatok fegyverkezésére hivatkozva Kartúm hadereje megtámadta a délhez húzó kormányzó, Malik Agar házát. A harcok azonnal elterjedtek a tagállamban, és egy héten belül mintegy ötvenezer ember kényszerült a lakóhelye elhagyására. Az ENSZ menekültügyi szervezete szerint legalább húszezren menekültek a szomszédos Etiópiába, ahol viszont a rettentő szárazság miatt kritikus a helyzet.

Besír Dél-Szudánt hibáztatja a konfliktusért, szükségállapotot vezetett be Kék-Nílusban, és a kormányzó helyére katonai helytartót nevezett ki. Kartúm vádjai nem teljesen alaptalanok, valóban érlelődik az összefogás Darfúr, Dél-Kordofán és Kék-Nílus között; és bár Dél-Szudán kormánya hivatalosan tagadja, hogy támogatná a katonai ellenállást, nehéz elképzelni, hogy a lázadók - akik azelőtt a déli Szudáni Népi Felszabadítási Hadsereghez (Sudan People's Liberation Army, SPLA), illetve annak politikai szárnyához, a Szudáni Népi Felszabadítási Mozgalomhoz (SPLM) tartoztak - önerőből fegyverkeztek volna fel.

Tavaly év végén egy dél-kordofáni békéltető konferencián világossá vált, hogy az akkori - viszonylagos - nyugalom ellenére a helyiek az ellentétek kiújulásától tartanak. Bár az utóbbi években fejlődött valamicskét a gazdaság, utakat és kórházat építettek a fővárosban, Kadugliban, mégis nyilvánvaló a félnomád állattartó és a földművelő törzsek közötti, évtizedekre viszszanyúló bizalmatlanság. A Dél-Kordofán és Kék-Nílus területén élő törzsek a 22 éves polgárháború során az SPLA-t támogatták, leginkább abban bízván, hogy a lázadók által ígért Új Szudán elismeri majd kultúrájukat, nyelveiket, és vallási szabadságot nyújt nekik - szemben Kartúm erősen iszlám kultúrájával és sárija törvényrendszerével. Ám a 2005-ös átfogó békeegyezményben e két tagállam húzta a rövidebbet: lakosságuk nemhogy arról nem dönthetett, hogy északhoz vagy délhez tartozzék-e, de a rendkívül homályos tartalmú és célú "népi konzultáció" Kordofánban máig sem valósult meg, és Kék-Nílusban sem zárult le. Hasonló feszültségforrás volt a két tagállam területén tartózkodó, több tízezer fős SPLA-erő, melyet a békeszerződés szerint le kellett volna szerelni, illetve politikai elkötelezettségük miatt a(z akkor még leendő) Dél-Szudánba rendelni. Csakhogy ez komoly ellenállásba ütközött, mert az SPLA északi szárnyának (SPLA-N) tagjai nem dél-szudániak, hanem a két határállam lakosai, így nem mozdultak - részben ez okozta júniusban a dél-kordofáni konfliktust.

Katonai megfigyelők már márciusban jelezték, hogy mindkét fél erősen fegyverkezik Kadugli környékén; a szudáni haderő (Sudan Armed Forces, SAF) tankokat, nehéztüzérségi eszközöket és fegyvereket szállít a tagállamba. A színész George Clooney és az emberi jogi aktivista John Prendergast nevével fémjelzett Satellite Sentinel Project műholdas felvételei is ezt igazolták. Amikor Besír elnök június 4-én bejelentette az SPLA-N leszerelését, a kormány szerint a kordofáni lázadók megtámadtak egy rendőrőrsöt Kadugliban, mire Kartúm bombázni kezdte a területet, és hajtóvadászatot indított a lázadókkal szimpatizálók ellen.

A núbák harca

A Núba-hegyeket átölelő Dél-Kordofánt azóta is bombázza a SAF - az ENSZ becslései szerint legalább 200 ezer ember menekült el innen. Besír ügynökei házról házra keresik a Szudáni Népi Felszabadítási Mozgalom északi szárnyának (SPLM-North) többségükben fekete-afrikai, núba származású szimpatizánsait.

A núbákat Észak- és Dél-Szudán háborújában Kartúm már próbálta módszeresen kiirtani - akkor sikertelenül. "A háború, ami az 1980-as években kezdődött Dél-Kordofán núba régiójában, nemcsak egy lábjegyzet Észak- és Dél-Szudán háborújában, hanem önmagában is polgárháború volt, ... ami a kartúmi kormányt dzsihád kikiáltására késztette 1992 januárjában" - írta júniusban a Guardian. A Kartúm zsoldjában álló arab milíciák falvakat égettek fel, élelmiszerraktárakat dúltak fel, és több százezer núbát zártak úgynevezett béketáborokba; itt akkor kapnak enni, ha áttérnek a muzulmán hitre.

Egy június közepén kiszivárgott ENSZ-jelentés szerint az északi haderő lakóházakat is bombázott, sok volt a civil áldozat, embereket raboltak el, tartóztattak le és zártak börtönbe indoklás nélkül, gyilkosságokat követtek el, falvakat romboltak le, és templomokat égettek fel. "Június 8-án egy férfit egymás után több lövéssel lőttek le teljes nyilvánosság előtt a kadugli rendőrkórház előtt, ahol három eltűnt gyermekét akarta megkeresni. Az áldozat aktív SPLM-tag volt" - írja a jelentés. A műholdas felvételek eddig összesen nyolc tömegsírról tanúskodnak, melyek meglétét a szudáni kormány hevesen tagadja. Amikor június közepén az ENSZ katonai megfigyelői Kadugli felé indultak a tömegsírok létezését ellenőrizni, kormányerők elfogták és a SAF-bázison kivégzéshez sorakoztatták fel őket, amit az utolsó pillanatban akadályozott meg egy parancsnok - áll egy másik jelentésben.

A kegyetlenkedéseken kívül az is aggasztó, hogy Kartúm nem enged nemzetközi szervezeteket egyik össztűz alatt álló tagállamba sem, így éheztetve ki a lakosságot - hisz az itt raktározott humanitárius segély kifogyóban van. A kordofáni menekültek egy része ma is a Núba-hegyek barlangjaiban bujkál, ahová szinte lehetetlen segélyt eljuttatni. Noha Besír augusztus 23-án egyoldalú tűzszünetet jelentett be, szemtanúk azóta is Antonov bombázókról számolnak be a Núba-hegyek fölött. "Megakadályozzák, hogy műveljük a földet, így nem lesz termény, és az emberek éhezni fognak" - a két aratás közötti, terményben általában is szegényebb időszak most kezdődik, így az októberi szüret feltehetően katasztrofális lesz.

Az ENSZ, a különféle emberi jogi szervezetek és persze az SPLM-N is minden fórumon tiltakozik a háború ellen, és arra szólítják fel a kormányt, hogy engedélyezze a humanitárius szervezetek bejutását a tagállamokba. Kartúm azonban hajthatatlan. A kék-nílusi konfliktus kirobbanása után Besír elnök betiltotta az SPLM-N pártot - az viszont tovább szervezkedik. Egy dél-kordofáni politikai menekült pár hete Szudán fővárosában, Kartúmban vázolta a Narancsnak, hogy szerinte hogyan alakul majd Omer el-Besír elnök rezsimjének sorsa. A kordofáni ellenállókat támogatni fogja Dél-Szudán és a darfúri lázadók, mondta, majd hozzájuk csatlakozik Kék-Nílus tagállam és végül Szudán keleti tartományai. "Az év vége előtt kiterjed a háború egész Szudánra" - erősítette meg e víziót egy szudáni emberi jogi aktivista is, aki csaknem két hónapon keresztül hallgatta a feje fölött elszálló bombázókat Kadugliban. Biztos vagyok benne, hogy a végső csatát Kartúmban vívják majd meg."

A béke áldásai

Az Észak- és Dél-Szudán között 22 évig dúló és több mint kétmillió emberéletet követelő (második) polgárháború a 2005-ös békeszerződéssel (Comprehensive Peace Agreement, CPA) zárult, ami hatéves átmeneti időszak végére népszavazást írt elő a dél-szudániaknak. 'k pedig egyöntetűen a függetlenségre szavaztak.

A CPA a volt Szudán közepén fekvő Abyei tartomány számára - melyre a gazdálkodó dinka ngok és a nomád misszeríja arabok egyformán igényt tartanak - szintén népszavazást vizionált, ám ez meghiúsult, mert a felek nem tudtak megegyezni, hogy ki minősül "lakosnak": a nomádok évszázadok óta legeltetnek a területen, ám nem állandó lakosok. Az olajban gazdag Abyei helyzete eleve kritikus, mert számos dél-szudáni politikus innen származik, tehát egyik fél sem akar lemondani róla. A lapzártakor érkezett hír szerint Szudán és Dél-Szudán végre megállapodott csapataik kivonásáról, és etióp békefenntartók érkeznek a területre.

Dél-Kordofán és Kék-Nílus a "népi konzultációt" kapta a CPA-től, hogy lakosaik elmondhassák véleményüket a bajaikról - ám ez egyik tagállamban sem működött. Felerősödtek viszont a polgárháború óta élő feszültségek: az itteni, nagyrészt fekete-afrikai törzsek ugyanis a délieket támogatták a polgárháborúban, és továbbra is élénk politikai kapcsolatot tartanak velük. Kék-Nílus eddigi kormányzója, Malik Agar a polgárháborúban a déli erők helyi parancsnoka volt, majd idén februárban az SPLM-N elnöke lett. Dél-Kordofán élére viszont Besír a korábban a kordofáni arab milíciákat felfegyverző Ahmed Harúnt nevezte ki, akit darfúri viselt dolgai miatt a Nemzetközi Büntetőbíróság köröz. Ennek ellenére a májusi kordofáni kormányzói választásokon ő nyert, amit persze az SPLM-N elutasított, így csak éleződött a konfliktus.

Figyelmébe ajánljuk

Emlékfénybetörés

Reisz Gábor Van valami furcsa és megmagyarázhatatlan című filmjének nyitójelenetében a főszereplő azon gondolkodik, vajon feltűnne-e bárkinek is, ha egyszer csak összeesne és meghalna. Budapest különböző helyszíneire vizionálja a szituációt: kiterül a Nemzeti Múzeum lépcsőjén, a Blahán, a villamoson, egy zebra közepén, az emberek pedig mennek tovább, mintha mi sem történt volna.

Bácsirománc

Mintha csak időgépben röppennénk vissza a 80-as, 90-es évekbe. Semleges, visszatérő díszletek, élesen bevilágított terek, minden epizód végén fontos leckéket tanuló, mégis ismerősen stagnáló figurák és élőben kacagó közönség.

Nők, tájban

Januško Klaudia (1998) csak tavaly végzett a Képzőművészeti Egyetem festőművész mesterszakán, mégis izmos bibliográfiával, számos egyéni kiállítással és külföldi ösztöndíjjal büszkélkedhet – köztük az éppen csak „csírázó” életmű és a mostani egyéni kiállítás szempontjából a legjelentősebbel, a 2024-es izlandival, ahol az „ökofeminizmus szempontjából vizsgálta a lokális éghajlatváltozás hatásának és az izlandi nők társadalmi helyzetének metszéspontjait”.

Mari a Covidban

A groteszkre vett darabban Kucsera Viktória (Kárpáti Barbara) magyar–történelem szakos tanár a Covid-járvány alatt a színjátszó csoportjával ír drámát a díva életéről.

Vörösök, proletárok

Annak a fényében, hogy 1990 előtt a párt történetével kizárólag az erre a feladatra delegált MSZMP Párttörténeti Intézet foglalkozott, talán nem meglepő, hogy a kiváló történésznek, az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltára kutatójának most megjelent munkája az első nem „belülről” érkezett összefoglaló a kommunista eszme és gyakorlat sajátos magyarországi karrierjéről.

Itt a norma

Vannak alapvető bizonyosságai a szuverén magyar életnek, az egyik ilyen például az, hogy az anya nő, az apa férfi. A másik meg az, hogy az asszony nem ember. A harmadik, hogy a medve nem játék.

Járványkezelés 2.

Az Aphthovirus nemzetségbe tartozó FMDV vírus által terjesztett ragály, amely még március elején ütötte fel fejét egy kisbajcsi szarvasmarhatelepen, olyan országot talált telibe, amelyben nemcsak a beteg embernek, de a beteg állatnak sem könnyű a túlélés.

„Kiásni a dinoszauruszt”

Az Anya csak egy van című monodrámájáért Antistigma-díjat kapott, amelyet azoknak a művészeknek ítélnek oda, akik sokat tesznek azért, hogy egy-egy mentális problémát kevesebb előítélet övezzen. Ennek kapcsán a tabuk ledöntéséről, a problémák kimondásának fontosságáról és a színház erejéről beszélgettünk.

Apja lánya

Míg Jean-Marie Le Pent, a Nemzeti Front (NF) alapító atyját 1998-ban, nagyjából hasonló ügyben, mindössze egy évre tiltották el a közügyektől, lányát – igaz, egyelőre nem jogerősen, de azonnali hatállyal – rögtön ötre. Marine Le Pen hiába igyekszik középre pozicionálni pártját és önmagát, akárcsak apja, ő is törvénysértés és képmutatás között keresi a hatalomhoz vezető utat.

Gyávák legyünk vagy szabadok

Hivatalba lépése óta a Donald Trump-adminisztráció vámok sorát vezette be – hivatalosan az Egyesült Államok gazdasági és nemzetbiztonságának megerősítésére. Az efféle lépések sikere és megalapozottsága legalábbis kétséges.

Amerikai álom

Orbán Viktor nagy reményeket fűzött Donald Trump elnökségéhez, ám úgy tűnik, Trumpnak egyelőre elegendő annyi, hogy az EU-ban Magyarország tüske legyen a köröm alatt. Ezen a Danube Institute, a Mathias Corvinus Collegium, a CPAC Hungary kiterjedt, drága kapcsolati hálója sem változtat.