A terjeszkedő vírus

Tízezrek vagy milliók

  • - kovácsy -
  • 2014. november 9.

Külpol

Úgy tűnik, a gyilkos vírus inkább csak a Guineai-öböl partvidékén szedi az áldozatait. Az előrejelzések szerint hamarosan látványosabban is megmutatja pusztító erejét.

A fertőzötteket szokatlanul gyorsan elpusztító Ebola-vírust 1976-ban fedezték fel Nyugat-Afrikában, a mai Kongói Köztársaság területén (a részleteket lásd: Nyomában a halál, Magyar Narancs, 2014. április 10.), ahol az általa kiváltott halálesetek igen magas (88 százalékos) arányával kitűnt kór még közel negyven évig várt, hogy egyszeri fertőzésláncolatból járvánnyá szélesedjen. Ennek során emberek által elfogyasztott főemlősök húsában is megjelent, illetve felbukkant a tápláléklánc ennél eggyel alacsonyabb lépcsőfokán, például a gyümölcs­evő denevérek szervezetében.

A kiteljesedésig azonban csak idén jutott el a járvány: már közel 3500 ember halálát okozta Guineában, Sierra Leonéban, Libériában és – kisebb részben – Nigériában.

Maga a betegség – amint erről idézett cikkünkben már beszámoltunk – a kezdeti szakaszban hirtelen felszökő lázzal, gyengeséggel, izomfájdalommal jár az Egészségügyi Világszervezet (WHO) leírása szerint, amely a következő fokozatra már hányást, hasmenést, esetenként külső és belső vérzést jelez előre. Magát a fertőzést leginkább egy, már a vírust hordozó személy testnedveivel való érintkezés válthatja ki, de akár a fertőző környezet is. Terjedése és a betegek életkilátásai szempontjából igen hátrányos, hogy a járvány olyan országokat sújt, amelyek az egészségügyi ellátottság és általában véve az életszínvonal területén katasztrofális helyzetben vannak. Sierra Leonéban és Libériában pár éve még a lehető legkegyetlenebb polgárháború dúlt, és Guinea is a világ szegényházai közé tartozik. A BBC által megkérdezett Sierra Leone-i mezőgazdasági miniszter szerint a vírus hatására a gazdaság teljesítménye 30 százaléknyit zuhant, minthogy a lakosság 66 százaléka paraszti munkát végez. A járvány miatt rendőrök és katonák által ellenőrzött útakadályok fékezik a lakosság szabad mozgását, ezzel pedig a munkaerő és a termékek helyváltoztatását. De sokan maguktól menekülnek el a leginkább fertőzött vidékekről.

A szomszédos országokban nem annyira reménytelen a helyzet, mint Sierra Leonéban, ahol az állítólag messzemenően indokolt korlátozó intézkedésekről sejteni lehet, hogy belátható időn belül élelmiszerhiányhoz és dráguláshoz vezetnek. Guineában és Libériában a bányászat a gazdasági fejlődés fő hajtóereje. A nemzetközi bányatársaságok vezető külföldi alkalmazottaikat elküldték a veszélyzónából, aki maradt, az szabadságra mehetett. Ugyanakkor a társaságok javára írható, hogy adományokkal segítik az Ebola terjedését akadályozó programokat.

A járvány kilátásait illetően nagy a bizonytalanság, és nem igazán lehet tudni, meddig szedi az áldozatait. A bizakodó előfeltevések szerint pár tízezer áldozata lesz majd összességében a vírusnak. A borúlátók szerint viszont messze az egymillió fölé is kúszhat ez a szám. A megelőzés intenzitása, szervezettsége akár segíthet is valamennyit, csak hát ebbe is bezavar a betegség igen gyors kifejlődése az első szimptómák megjelenése után, amelyekre viszont három hetet kell várni. A másik nehezítő tényező pedig az, hogy a gyógyulást követően – nem ritkák az ilyen esetek sem – az egykori beteg még heteken át fertőz, és ez alatt az idő alatt az eredetileg fertőzött rengeteg további emberrel léphet kapcsolatba.

A helyzetet súlyosbító tényezők közé tartozik az egészségügyi személyzet szűkössége az érintett országokban. Libériában például 51, Sierra Leonéban – a hatmilliós lakosság mellett – összesen 136 orvos dolgozik. A helyzet még romolhat is, hiszen a betegekkel kapcsolatba kerülő egészségügyiek a leginkább veszélyeztetett csoporthoz tartoznak.

Az elmúlt egy-két hét folyamán a világ több vezetője is haladéktalan lépéseket sürgetett az Ebola elleni küzdelem sikere érdekében. Az Egyesült Államok háromezer katona Libériába küldését határozta el, Afrikai területen Szomáliában hajtottak végre az amerikaiak ekkora hadműveletet – és amint emlékszünk, nem volt benne sok köszönet. Elsősorban kórházakat építenek, hogy a felgyógyult, de még fertőző betegek ne keveredjenek az egészséges lakossággal. Ezenfelül légihíd is létesül a szükséges árucikkek behozatala céljából.

Érdekes módon Afrikán kívül a betegség önmagától nem terjed, csak úgy, hogy behozzák például az európai országokba érkező afrikaiak, akiknek mindeddig itt is sikerült felgyógyulniuk.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.

Jövő idő

A politikai pártokat nem szokás szeretni Magyarországon, mi tagadás, a pártok adtak s adnak is okot erre jócskán.