Snoblesse
„Kicsinek nagyok, nagynak kicsik vagyunk” - Nagy József, a Trafó igazgatója
Mi folyik a kis-nagy intézményben? Október 10-11-én például a Közös nevező.
(2014-10-02)
Mi folyik a kis-nagy intézményben? Október 10-11-én például a Közös nevező.
Lázasan folynak a képzések, vizsgáztatások, próbaminősítések. Több száz oldalas útmutatók és kézikönyvek sorakoznak azért, hogy 2015 januárjától beinduljon a tanárok országos minősítési rendszere.
Tiszteletben tartom Köves Slomó meggyőződését, mely szerint az EMIH egyházi szervezet, és mint ilyen, tagjai magánügyének tekinti, hogy azok honpolgárként hogyan cselekszenek, hogyan vesznek vagy nem vesznek részt a nagyobb közösség ügyeinek intézésében. Az EMIH és híveinek szerződése – reményeik szerint egész létüket kitöltő – hitéletük gyakorlatára vonatkozik, nem többre és nem kevesebbre.
Holnap ismét szavazás! Múlt heti szerkesztőségi írásunkban mindent elmondtunk az ellenzéki főpolgármester-jelölt Bokros Lajosról, amit tudni érdemes. Olvassa el Ön is!
(2. olvasat) Nagy busz áll elhagyatva, beszállok, már ülnek benne, valahová menni (menekülni?) kell, mondom, én nem tudok vezetni, snitt, már egy kisebb, fekete busz, vajon beférünk-e, igen, állunk, nincs, ki vezessen
1990-től sokan hagyták el polgári foglalkozásukat azért, hogy a közért tevékenykedjenek. De visszavárja-e a korábbi szakmája azt, aki befejezte a politizálást?
Hétfőn az Együtt–PM főpolgármester-jelöltje bejelentette, hogy Bokros Lajos javára visszalép a választástól. A DK és az MSZP által is támogatott exjelöltről pillanatok alatt kiderült, hogy tökéletesen alkalmatlan a kinézett szerepre. Ezzel közeli ismerősei kezdettől tisztában voltak, akik szerint egy olyan jó ember, mint Falus, eleve kudarcra ítélt a jelenlegi politikai közegben.
Különféle hatósági vegzálások után a kormányzati szervek megtették az első lépést a norvég civil alap pályázatait kezelő alapítványok ellehetetlenítése felé. A hazai civil szektor katalizátorairól van szó, amelyek a kormányzati credótól gyökeresen eltérő felfogást vallanak állampolgárok és politizálás kapcsolatáról.
A magyar gazdaságot az uniós pénzek, az amerikai jegybank és a szerencse tartják életben – mondja Soós Károly Attila, az MTA Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpontjának tudományos főmunkatársa, volt SZDSZ-es államtitkár.
Van egy üzlet a világhálón, ahol szinte minden megvásárolható, rendszerint olcsóbban, mint bárhol máshol. Nincsenek se üzlethelyiségei, se eladói. De nyeresége sem. Blöff-e a csodabolt?
Talán ő az egyetlen a 90-es évek „médiasztár” üzletemberei közül, aki nem ment tönkre, nem vitte el a rendőr, és ma is aktív. Szerinte a siker titka pofonegyszerű: jó reklám és jó kedély, humorosan kell felfogni a dolgokat. A többi már megy magától. A 86 éves üzletembert nem lehet eltántorítani e meggyőződésétől – beszélgetésünk legfőbb tanulsága, hogy nem is érdemes.
Hajlamosak vagyunk azt hinni, hogy magyar sajátosság ünneppé emelni a történelem gyászos pillanatait, mint például október 6. esetében. Ám az a helyzet, hogy ebben sem állunk egyedül: a katalánok egyenesen fő nemzeti ünnepüknek tekintik szeptember 11-ét, Barcelona ostromának a végét, amikor is a spanyol örökösödési háborúban a Habsburgok mellé álltak, vagyis rossz lóra tettek. A spanyolok a katalánok intézményeit, de nyelvük használatát is betiltották a Pireneusoktól délre fekvő, pár évtizeddel korábban még önálló, francia gyámolítás alatt lévő köztársaságban.
Nem a fülben, az agyban dől el – hogy pontosan hogyan, arra a kérdésre még adós a válasszal a tudomány. E sajátos érzékelési képesség, ha időben felfedezik, szinte predesztinál a zenei pályára – de az abszolút hallók a hétköznapi életben is mást hallanak, mint a többi halandó. És hogy kerülnek a képbe a vietnamiak?
Nemigen adott interjúkat, szerette a keresztrejtvényfejtést, kereken kimondta a véleményét és láncdohányos volt – ez mind elősorolható Fischer Annie-ról. De közelebb visz-e mindez a titokhoz? Aligha.
A muzsikust a közönséggel összekapcsoló láncolatban számos közvetítő keresi a kenyerét. Kik ők, mi a dolguk, és hogyan működik a koncertpiac? Hogyan talál egymásra a klasszikus zene és a közönség?
A jövőre negyven éve játszó kvartettjéből ki kellett lépnie. Kétszer is lemezre vette Bartók hat vonósnégyesét. Sikeres karmester, keresett tanár. Legfőképpen: muzsikus.
Verset nem gondolatokkal, hanem szavakkal írunk. A gondolatok a szavakból szü̈letnek – írta valahol Mallarmé.
Új filmjét, a T. S. Spivet különös utazását már játsszák a mozik. Mi Párizsban diskuráltunk vele.
Itt minálunk munkaalapú társadalom épül, ezt ma már akár onnan is tudhatjuk, hogy a szakmáknak show-juk van a közszolgálati tévében.
Közönséges halandók gyakran hiszik, hogy a sci-fi műfaját két kibékíthetetlen nagyragadozó uralja. Ám a Star Wars és a Star Trek mellett rendíthetetlenül, korban mindkettőt megelőzve ott áll a hamisítatlanul brit Doctor Who.
Szégyen, nem szégyen, arról, hogy létezik ez a jeles nap vagy fesztivál, vagy akármi is ez, tehát, hogy van egy olyan piros betűs ünnep, amit úgy hívnak: Itthon vagy, Magyarország szeretlek!, eddig fogalmunk sem volt. Valószínűleg azért, mert tavaly épp nem voltunk itthon Szent Mihály napján, tavalyelőtt meg még nem pattant ki ez a nagyszerű ötlet Rákay Philip hopmesteri kobakjából.
Az egyik legnépszerűbb élő író közel 3000 oldalas Évszázad-trilógiája befejező részéhez érkezett. A magyarul most megjelent Az örökkévalóság küszöbén a hidegháború évtizedeit dolgozza fel hatalmas szereplőgárdával, melyben a határnyitó miniszterelnök révén mi, magyarok is magunkra ismerhetünk. Az épp Kanadában turnézó írót e-mailen kérdeztük a történelem sorsfordító szexjeleneteiről és Németh Miklós kitalált tanácsadójáról.
A kampányhajrában átadott beruházások közvetlen hasznot hajthatnak a szavazófülkékben a városvezetőknek, igaz, a kudarcok emléke jóval maradandóbb. Mit hozott és mit hozhatott volna Budapestnek az elmúlt négy év?