A Hamász háborúja Izrael és a sajátjai ellen

Halál az alagút végén

Külpol

Izrael háborúban áll, s ezt a háborút nemcsak a csatatéren, de a nemzetközi közvélemény előtt is vívja. Alagutak, rakéták és a gyerekáldozatok fotói közt. A zsidó állam helyzetét így az is nehezíti, hogy az iszlamista Hamász és a többi gázai radikális szervezet a saját civil lakosságát is bármikor kész feláldozni e harcokban.

Kezdetben a Nyugat lelkesen ünnepelte a demokratikus megújulással kecsegtető arab tavaszt, de miután a szép ígéreteket véres háborúk és az eddigieknél is diktatórikusabb rendszerek váltották, elfordult a közel-keleti térségtől. Szíriában negyedmillióan haltak meg eddig, Irakban csak a civil áldozatok száma jár százharmincezer körül.

A nyugati világ csalódott az iszlám fundamentalisták előretörése miatt, s a kivonulást választotta Irakból és Afganisztánból is. A lapok csak elvétve foglalkoznak az azóta is dúló harcokkal, a folyamatos vérontással. De akad egy kivétel: Izrael és a Hamász a világ médiáját hetek óta megszállva tartó háborúja. A nemzetközi média és a közvélemény a fentieknél nagyságrendekkel kisebb gázai kérdést továbbra is a sajátjának érzi. Izrael és a palesztinok harca majd' hetven éve a világ közügye. Az ENSZ 1947-ben szavazta meg a zsidó állam létrehívását. Amikor fél év múlva Ben Gurion, az első kormányfő kikiáltotta Izraelt, egyből az országra támadt az arab világ - Izrael azóta is ugyanazt a honvédő harcot vívja otthon, a nemzetközi diplomáciában és a világsajtóban. Az egykori nemzetközi döntésbe, majd az államalapítás sikerébe belenyugodni képtelen arabok és a nagyvilág Izrael-ellenes álarcba bújt antiszemitái máig betolakodónak tekintik. Az arab szomszédságot a frusztráció is hajtja: Izrael példája ugyanis azt bizonyítja, hogy a nyugati demokratikus értékek és a tudástőke magasabb életszínvonalat, hosszabb és jobb életet teremthet, míg a környező arab országokban máig gondot okoz a mindennapi betevő kenyér és víz előteremtése - a palesztin kérdéstől teljesen függetlenül. Ráadásul pont a palesztinok a nyugati segélyek hiányára sem panaszkodhatnak, hiszen számarányukhoz képest az egyik legjobban támogatott népcsoport. Az ENSZ UNRWA nevű segélyszervezete évtizedek óta szolgálja a palesztin menekülteket, a "megbékélést" szponzoráló nyugati donorállamok és az arab olajhatalmak is folyamatosan dollármilliókkal segítik őket. Amikor Bét Hanúnban az óvóhelyként szolgáló iskolát rakétatámadás érte (a tettes valószínűleg a Hamász volt), a helyszínen megjelentek az intézményt működtető UNRWA képviselői is. Aztán sietve elmenekültek, mert a palesztinok leköpdösték őket. Haragjuk annak szólt, hogy nem tudták megvédeni a Hamász (vagy Izrael) lövedékétől az udvaron szorongó nőket és gyermekeket. Ha ők a Közel-Kelet legfontosabb közügye, vajon miért nem sikerül legalább a fizikai biztonságukat garantálni?

"vóhely vagy alagút

Ki a felelős a kérdés megoldhatatlanságáért, a gázai palesztin gyermekek haláláért? Az arab világ és a magukat baloldalinak valló, a palesztinokért az utcára vonuló nyugatiak előtt ez nem is kérdés: Izrael a felelős, hiszen Jeruzsálem bombázta az övezetet. Izraelben ugyanakkor legalább ennyire egyértelmű, hogy a Hamász, az Iszlám Dzsihád és a több tucat iszlamista csoport a vétkes, hiszen rakétákkal lőtték a zsidó államot, kiprovokálván ekképp a válaszcsapást, melynek során élő pajzsként civilekkel védték magukat. Iskolákból, kórházakból, mecsetekből és közvetlen közelükből rakétáztak, és indították az utcai harcokat. Mindez pedig háborús bűn. A Hamász és szövetségesei még azt is igyekeztek megakadályozni, hogy az izraeli hadsereg felszólítására a civilek fedezéket keressenek a légi csapások elől. Pedig lett volna hová menekülniük, ha az övezet Hamász-vezetői megnyitották volna számukra az átlagosan 25 méter mély, sokéves munkával kiásott, betonfalakkal bélelt, világítással, telefonnal, szellőzéssel felszerelt alagútrendszert. De a Hamász az alagutakat (és a beléjük fektetett dollárszázmilliókat) nem a civileknek, hanem a katonáinak szánta - háborús célokra és civilek elleni terroristaakciókra. A Hamász számára a véres gyermekek, saját halott gyermekeik képe tőkét jelent, eszközt az ellenséges katonák náci agresszorrá minősítéséhez, a nemzetközi média befolyásolásához, Izrael megbélyegzéséhez.

Az Izrael elleni egyenlőtlen harcban a Hamász katonailag csak veszíthet. Kilátástalan helyzete mégis a hadjárat provokálására késztette a szervezetet, mert hibás külpolitikája totális gazdasági válságba sodorta az övezetet. Már a belső körök kifizetése is nehézségekbe ütközött, miután elfordultak tőlük eddigi fő támogatóik, Egyiptom, Szíria és Irán. Ez kergette őket a Fatahhoz, innét ered kettejük látványos tavaszi megbékélése. A Hamász arra játszott, hogy Mahmúd Abbász majd előveszi a tárcáját, s postafordultával küldi is a pénzt a bérekre, miközben ők megőrizhetik teljes függetlenségüket. De Rámalláhnak - legalábbis az Arafat-féle vaskos korrupciós ügyek kirobbanása óta - nagyrészt el kell számolnia a Nyugat felé a pénzeivel, így alagutak ásására például nem küldhettek vagyonokat.

Rakéta vagy alagút

Izrael nem akart háborút. Benjamin Netanjahu soha nem tört hadvezéri babérokra, nehezen döntő, halogató politikus, inkább a PR-ban hisz. Már a harmadik ciklusát tölti, s eddig megúszta a hadiállapotot, ami errefelé nem teljesen magától értetődő. A rakéták júniusi megindulása után többször is jelezte, hogy bármikor kész a fegyverszünetre - leginkább a "nyugalomért nyugalmat" elv alapján. Jeruzsálem ezzel együtt - hibát hibára halmozva - belesodródott az előre ismert kimenetelű, a nagyvilágot halott palesztin gyermekek képeivel elárasztó és Izrael nehezen felépített, "sikeres high tech ország" imázsát ismét porba taszító hadjáratba. Netanjahut már-már paranoiás biztonsági félelmei, maga alkotta koalíciójának összetétele, s az Abbászszal szembeni mélységes, ám kölcsönös bizalmatlansága megakadályozta a palesztin béketárgyalások előrevitelében - noha Izrael egyetlen esélyét gyakorlatilag ezek jelentenék "a két népnek két államot" elv szerinti békére. Mindeközben a zsidó állam mereven elutasította a hamászosok nélkül felálló technokrata palesztin egységkormányt is. A kormány a három ciszjordániai fiatal eltűnésekor sem várta meg, hogy a rendőrségi nyomozás bebizonyítsa, hamászosok voltak az elkövetők. Helyette azonnal látványos, de kontraproduktív harcot indított minden egykori és leendő ciszjordániai iszlamista ellen, ezzel is összekovácsolván a már meglazult rámalláhi nagykoalíciót.

Most ismét nyilvánvalóvá vált: súlyosan hibás az az évtizedek óta hangoztatott izraeli nézet, miszerint a gázaiak a légi csapások okozta rombolás és az áldozatok miatt maguk fogják megbuktatni, szétverni és elkergetni a Hamászt. Éppen ellenkezőleg: az iszlamisták a nép iránti szolidaritásukat hangsúlyozva mutogathatnak a közös ellenségekre, Izraelre és a Nyugatra. De van még ennél is rosszabb izraeli szöveg, jelesül az, hogy a gázai civilek maguk felelősek bajaikért, mert a Hamászra szavaztak. Többségük 2006-ban valóban őket választotta a mélységesen korrupt Arafat-féle nómenklatúrával szemben, s mintegy hálaképpen a Hamász bizonyos szociális aktivitásáért. De nem tudták, hogy a palesztin vezetők soha többé nem merik kikérni bizonyítványukat az ország lakóitól. Nem a Hamász diktatúrájára voksoltak, és nem is a szabad sajtó meg a demokratikus intézmények feladására.

Netanjahu minden egyiptomi tűzszüneti ajánlatra igent mondott, s megpróbálta elkerülni az ország újabb nemzetközi megbélyegeztetését, megúszni az izraeli katonák életét követelő szárazföldi bevonulást. De a napvilágra kerülő gázai tervek a zsidó újévre nagyszabású akciót ígértek: eddig harminc, környékbeli izraeli településhez vezető alagutat találtak, melyeken át kétszáz fegyveres összehangolt támadását tervezte a Hamász. Több fegyveres csoportot át is küldött a rendszeren, s bízott sikeres visszatérésükben. Lebukásuk viszont felhívta a figyelmet a stratégiai veszélyre, s arra is, hogy a legsúlyosabb hibát épp az alagutak eddigi negligálásával követte el az izraeli hírszerzés vagy a politikai vezetés. Már vizsgálóbizottságok felállításáról beszélnek az izraeli sajtóban.

Hiába ódzkodott tehát Netanjahu a fegyverektől és a légi csapásoktól, hiába bízott a status quo fenntarthatóságában és menedzselésében. Hiába követett el mindent, hogy "nyugati" módon viselkedjen a közel-keleti vadnyugaton, s adta áldását minden tűzszünetre. Legkésőbb szeptember végén mindenképpen kitört volna a harc - évek óta készültek rá Gázában. Hiába kötött volna tavasszal békét Jeruzsálem és Rámalláh, mire Izrael a rakéták veszélyét többé-kevésbé elhárította a Vaskupolával, jöttek az alagutak. Rockets out, tunnels in. Jeruzsálemnek nem maradt más választása, folytatnia kellett a harcot, immár az alagutak felszámolásáért.

Élet vagy alagút

A háborúban Izrael hadifölénye vitathatatlan, de a palesztin civil áldozatok magas száma mindig le fogja győzni Izrael bárminő jó szándékának és humanizmusának jelét. Akárhogy igyekeznek pontosan célozni a katonák, mindig lesznek civil áldozatok. Építhet Izrael akárhány kórházat, küldhet akárhány segélyszállítmányt, a lelőtt gyermekek képsorozata, a Hamász örök jolly jokere mindent visz.

Obama elnök a "lightos" iszlamistákat támogatja az al-Káidával, az ISIS-szel, a legszélsőségesebbekkel szemben. A törököket és Katart - Szaúd-Arábia, Egyiptom és Abbász helyett. Ezt a rést használta ki a tűzszüneti tárgyalásokon a Hamász, hogy - az egyiptomi javaslattal szemben - egy neki kedvezőbbet készíttessen a törökökkel és Katarral. John Kerry fel is karolta az ellenjavaslatot, így az egyik tűzszünetet Izrael, a másikat a Hamász fogadja el, nincs egységes indítvány, amit mindkét oldal aláírhatna. Itt az ideje, hogy közvetítőik útján tárgyalni kezdjenek egymással a közvetítők...

Bárhogy is ér véget ez a menet, bármilyen tűzszünet is születik a végén, a Hamász győzelmi jelentésként fogja eladni népének. Ismét sikerült az övezet minden bajáért Izraelt, a gonosz és gyilkos nagyhatalmat felelőssé tenni, s a Hamász ismét felkerült a közel-keleti térképre, ahol az létezik, aki lőni tud. Katar, a franciák, Washington máris komoly pénzeket ígértek az újjáépítéshez, ismét lesz fizetés a kisfőnököknek, tovább épülhetnek majd az alagutak. Izrael pedig ismét vesztett a nemzetközi közvélemény és a diplomácia mezején, hiszen "visszaélt" erejével, "aránytalan" választ adott.

Csakhogy a Hamász győzelme pirruszi, mert az Izrael központi részei és különösen a Ben Gurion reptér elleni rakétatámadások és az alagutas terrorakció terve nyomán a palesztin állam megteremtése messzebb került, mint valaha. Világosabb lett viszont a felelősség kérdése. Izrael nem tud olyan kicsi lenni, annyi területet feladni, hogy azt a Hamász elfogadja. A szervezet létérdeke a harc, a fegyveres "ellenállás a megszállással szemben", noha Gázában nincsenek izraeli megszállók és telepesek. Kompromisszumra képtelen ideológiájuk igazolására folyamatosan küzdeniük kell a valós és kitalált ellenséggel, és készülniük kell a harcra. Békében hamar kiderült alkalmatlanságuk. Nincsenek releváns válaszaik a gazdasági és társadalmi kihívásokra; legfőbb és ugyancsak kilátástalan harcukat a modernitással és a rációval vívják, s ehhez túszul ejtették nemcsak saját civil lakosságukat, de az ellenségképet szolgáltató Izraelt is. Mivel teljes mértékben a külföldi segélyektől függnek, a nemzetközi diplomáciát, az arab világot és a Nyugatot is súlyos felelősség terheli. Amennyiben elfogadják őket - mesterségesen különválasztva a teljes mértékben egymásra épülő "politikai" és "katonai" szárnyat - egyenrangú tárgyaló partnernek, továbbra is a Hamász fogságában marad Gáza, Rámalláh és Jeruzsálem.

(Tel Aviv)

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.

Jövő idő

A politikai pártokat nem szokás szeretni Magyarországon, mi tagadás, a pártok adtak s adnak is okot erre jócskán.