Líbia

Harcosok klubja

  • - kovácsy -
  • 2014. augusztus 31.

Külpol

Ha végigfutunk a Közel-Kelet térképén, kénytelenek vagyunk belátni, hogy a 2011-es forradalmi hullám, az "arab tavasz" lényegében sehol sem hozott jobb életet, több szabadságot, demokratikusabb viszonyokat - sőt. Most már jól látható, hogy ami annak idején diktátorbuktató hősies tömegek, nyugatias, a nemzetközi híráramba ügyesen és látványosan bekapcsolódó diákok végsőkig elszánt küzdelmének tűnt, az a legjobb esetben is a gyűlölt vezető távozásáig volt eredményes, utána pedig csak a káosz következett, atavisztikus ellentétek előbukkanása, polgárháború, vagy a régi helyzet visszazökkenése.

Líbia esetében a belháború egyelőre nem tart ott, ahol Szíriában, eszkalálódásának esélyei azonban adottak, és az elmúlt hetekben látványosan romlott a helyzet. Miután a líbiai vezetőt, Moammer Kadhafit - tisztségének hosszú elnevezésében a "vezér" és "útmutató" kifejezés utal élethossziglan dédelgetett ambícióira, melyek között látványos pánarab, sőt pánafrikai egyesülési elgondolások szerepeltek, miközben országában még kormányzati adminisztráció sem épült ki - a felkelők zavaros körülmények között megölték, a hatalmat a mintegy 1700 milícia, felkelőcsoport vette át. Természetesen nem koalícióba tömörülve, hanem többnyire egy-egy terület fölött gyakorolva felügyeletet, egymással hullámzóan intenzív konfliktusos viszonyban. Líbia amúgy sem volt soha egységes ország, a klánok, törzsek torzsalkodásait, melyek középpontjában az olajvagyon elosztása állt volna, egyszerűen lenyomta, elfojtotta a diktatúra. Kadhafi megbuktatását követően 2012 júliusában tartottak először választásokat. Elismerésre méltó módon több mint hatvanszázalékos volt a részvétel az Általános Nemzeti Kongresszus megválasztásában, amely a kormányt és vezetőjét választotta meg. Az Alkotmányozó Nemzetgyűlés megválasztása már nem keltett ekkora érdeklődést, az idei képviselőházi választásokon pedig mindössze a jogosultak 18 százaléka vett részt. A legfőbb ok egybehangzó vélemények szerint a csalódottság, az, hogy Kadhafi bukása óta nem történtek mélyreható változások, a létfeltételek nem javultak. Sokakban az kelt elégedetlenséget, hogy nem tűntek el a közéletből a letűnt rendszer ebből vagy abból a korszakából ismerős arcok - az érintettek persze tiltakoznak a gyakran kétségkívül sommás bírálatok ellen. Mások életét a közbiztonság hiánya, a mindennapos félelem, a milíciák közötti konfliktusok fenyegető folyamatossága nehezíti meg.

A képviseleti rendszernek - az Általános Nemzeti Kongresszusnak - részben a hatalmi harcok gyengítik a súlyát (két év alatt öt miniszterelnöke volt az országnak), és jelenleg is vitatott, ki a tényleges kormányfő. A jelentősége szinte csak abból áll, hogy részben leképezi azokat a konfliktusokat, amelyeket a fegyveres szervezetek erőszakkal igyekeznek rendezni. Még a forradalmi idők teremtették meg a kétségkívül önfeláldozó módon küzdő milíciák hatalmát, amelynek például az az egyik abszurd következménye, hogy egymással harcban álló fegyveres csoportok katonái egyaránt a költségvetési forrásokból kapják a fizetésüket. E csoportok egy része egy-egy városhoz - így a Tripolitól nyugatra fekvő Miszrátához vagy a délre lévő Zintanhoz - kötődik, és hiába voltak egykor szövetségesek, most egymás legelszántabb ellenségei. Jelenlegi harcaik középpontjában a tripoli repülőtér áll, amely a harcok miatt nagyjából használhatatlanná vált, a kereskedelmi flotta mozgásképtelen, mindössze három gépet sikerült az utolsó pillanatban Máltára menekíteni. Azóta - vagyis múlt péntek óta - a líbiai légtér le van zárva, a harcok viszont tovább folynak, és most éppen a kőolajtartályokat borították lángba, pont most, amikor lassan beindult a gazdaság szempontjából létfontosságú olajkivitel.

Egy másik fontos konfliktus - részben átfedve az iméntit - a kormányhű és az iszlamista csoportokat állítja szembe egymással. Az utóbbiak fő ereje az Anszar el-Sárijja nevű csoport, melynek legádázabb ellensége az a kalandos életű Kalifa Haftar tábornok, akitől az iszlamizáló pártokat nem kedvelők a stabilitás végre-valahára bekövetkező megteremtését várják. Haftar eredetileg Kadhafi puccsista fegyvertársa, vezérkari főnöke volt. A csádi háború idején azonban fogságba esve sorsára hagyta a líbiai vezető. Haftar ezután az Egyesült Államokba emigrált, erősen gyanítható, hogy szoros kapcsolatba lépett a CIA-vel, és a forradalom idején tért újból haza. ' lett az ország keleti részének egyik fő katonai vezetője.

A politikai életbe meglehetősen ellentmondásos módon kapcsolódott be: idén februárban bejelentett egy nem létező puccsot a választott kormány megbuktatására, mert sokallta a kabinetben az akár csak mérsékelt iszlamista kötődésű pártok jelenlétét. Ennyiben emlékeztet a Muszlim Testvériséget hozzá hasonlóan utáló egyiptomi tábornok-elnökhöz, el-Sziszihez. Viszont a szekuláris gondolkodásúak körében is sokakat riaszt állítólagos opportunizmusa és - a térségben kevéssé szokatlan módon - Amerika-barátsága.

Haftar a múlt héten úszott meg egy gyilkossági kísérletet, és egyelőre nem látszik, hogy az amerikaiak, akik a Tripoliban folyó kemény harcok miatt erős katonai kísérettel ideiglenesen áttelepítették a nagykövetségüket Tunéziába, állást akarnának foglalni a belviszályban. Az viszont valószínű, hogy Haftar tábornok nagyhatalmú milíciája, a Líbiai Nemzeti Hadsereg a jövőben sem fog tartózkodni a vérontástól, ami egy tényleges polgárháború kitöréséhez vagy a szíriai-iraki típusú széteséshez is vezethet akár.

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.

Jövő idő

A politikai pártokat nem szokás szeretni Magyarországon, mi tagadás, a pártok adtak s adnak is okot erre jócskán.