Yuval Harari világhírű izraeli történész a Magyar Nemzetnek adott interjút a koronavírus járvánnyal kapcsolatban.
A történész szerint az elkövetkező hetekben a kormányoknak és az átlagembereknek is számos olyan fontos döntést kell meghozniuk, amelyek alakítják a jövőt. A fő kérdés a bezárkózás vagy az együttműködés további fejlesztése Harari szerint.
„Az egyes országok dönthetnek úgy, hogy nemzeti elszigeteltségben maradnak, mindegyikük csak önmagával törődik, nem működik együtt másokkal, nem oszt meg információkat és harcol a szűkös egészségügyi felszerelésekért. Ez megnehezíti a járvány leküzdését, továbbá egy széthulló, ellenséges világot eredményez…
A másik út az együttműködés, a szolidaritás szellemében. Ez felgyorsítja a Covid–19 elleni harcot és békés világhoz vezet. Nem tudom megmondani, melyik lesz a tényleges irány.“
Harari szerint a világjárvány így az Európai Unió nagy tesztje is egyben, mert előfordulhat, hogy a befelé forduló nemzetállamok lerombolhatják az uniót, de ezt nem szabad megengedni.
„Ha közös erőfeszítéssel osztják meg az erőforrásokat és az információkat, és ehhez közös gazdaságpolitikát is rendelnek, akkor az EU megerősödve jöhet ki a járványból.“
De nem csak az EU erősödhet meg a járvány után.
„Ha megfelelően kezeljük a válságot, egy jobb világ jöhet létre belőle. Egy szolidárisabb, gazdaságilag erősebb, bizalommal telibb világ. Meg lehetett figyelni az elmúlt hetekben, milyen bizalommal fordulnak az emberek a tudomány, a tudósok felé világszerte“, mondta a történész. Ennek bizonyítéka, hogy a járványügyi szakemberek tanácsaira hallgatva világszerte bezártak a templomok, mecsetek, zsinagógák.
A járvány terjedésének fő oka nem a globalizáció, hiszen a „kőkorszakban fordult elő utoljára, hogy az emberiség nem szenvedett járványoktól. Az igazán jó ellenszer az epidémiákra az együttműködés és az információcsere“, tette hozzá Harari.
A történész úgy véli, a mukavégzés módja tartósan átalakulhat. A válság a szervezett munkásság teljes összeomlásához vezet majd Harari szerint, mert online dolgozó embereket bárhonnan lehet szerezni. „A digitalizáció, az online felületekre való áttérés, az, hogy robotok állnak egyre több élő munkaerő helyére.“
A megfigyelésekkel kapcsolatban azonban óvatosságra intett Harari.
„A legjobb, ha az ilyen megfigyeléseket nem az erőszakszervezetek végzik, mint a rendőrség vagy a hadsereg, hanem egy független egészségügyi hatóság kezében összpontosulnak. A másik fontos tényező, hogy a megfigyelés kétirányú legyen: a polgároknak is rálátásuk legyen arra, mit és miért tesz a kormányuk.“