Hiába sodorták el a tüntetések a miniszterelnököt, a kormánypárt nehezen ereszti a hatalmat Örményországban

  • MTI/narancs.hu
  • 2018. április 27.

Külpol

Időközben Vlagyimir Putyin is megszólalt az ügyben.

Karen Karpetján örmény ügyvezető kormányfő visszautasította Nikol Pasinján ellenzéki vezető javaslatát, hogy tartsanak pénteken tárgyalásokat Örményország politikai jövőjéről. Jelezte: nem fogadja el, hogy Pasinján "diktálja a napirendet".

Az ügyvezető kormányfő úgy ítéli meg, "nincs perspektívája" olyan tárgyalásokon részt venni, amelyek nem teszik lehetővé a válság megoldását – közölte az örmény ügyvezető kormány szóvivője.

Nikol Pasinján sajtótájékoztat

Nikol Pasinján sajtótájékoztat

Fotó: Szergej Gric / MTI/AP

A Jelk liberális pártszövetséget vezető, 42 éves Pasinján, a hatalmon lévő Köztársasági Párt ellen tízezres tömegeket megmozgató tüntetések szervezője pénteken bejelentette, hogy bojkottálnak minden parlamenti választást, ha a jövő héten nem őt választják meg ügyvezető kormányfőnek. A jereváni parlament a tervek szerint május 1-jén választ új kormányfőt.

Pénteken Pasinján ugyanakkor kétnapos moratóriumot hirdetett a Jerevánban két hete zajló tüntetésekre, ragaszkodott viszont hozzá, hogy a vidéki városokban addig is folytatódjanak a meghirdetett ellenzéki megmozdulások. Mint mondta, pénteken és szombaton szünetet tartanak, hogy a tizenhárom napon át tartó útlezárások és közlekedési káosz után "az emberek pihenjenek egy kicsit", majd vasárnap újult erővel folytatódnak a tüntetések.

Örményországban április első felében kezdődtek el a Pasinján szervezte tömegtüntetések, tiltakozásul az ellen, hogy a kormányzó köztársasági párt az államfői posztot tíz éven át betöltő, oroszbarát Szerzs Szargszjánt válassza kormányfővé. A volt államfő gazdasági teljesítményével elégedetlen ellenzék úgy vélte, az időközben életbe lépett, a kormányfői jogköröket kiterjesztő alkotmánymódosítás csakis Szargszján hatalmon maradását szolgálja. Az április 17-én kormányfővé választott volt államfő a tiltakozások hatására hat nap után lemondott posztjáról, s helyére ügyvezető kormányfőnek közeli szövetségesét, Karen Karapetján volt kormányfőt választották meg.

Oroszország, amelynek katonai támaszpontja van Örményországban, csütörtökön közvetíteni próbált a válságban, amelyet a Kreml hivatalosan "örmény belügynek" nevez.

Karen Karapetján csütörtökön telefonon tárgyalt Vlagyimir Putyin orosz elnökkel, akivel egyetértettek abban, hogy az örményországi válsághelyzetet kizárólag az érvényes alkotmány keretei között, a 2017 áprilisában megtartott parlamenti választások eredménye alapján lehet rendezni. Szerdán Moszkvában tárgyalt Armen Gevorkján örmény miniszterelnök-helyettes, Edvard Nalbandján ügyvezető örmény külügyminiszter, valamint a jereváni parlament több képviselője.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.