Hódok pusztítják az ősi patagóniai tölgyest

  • Narancs.hu/MTI
  • 2021. április 23.

Külpol

75 éve telepítették be őket, a prémjük miatt.

 

A Tűzföld chilei részén elterülő Karukinka nemzeti park ősi tölgyerdőket rejt, amelyeket sikerült megmenteni a fakitermelők láncfűrészeitől, ám a Patagóniába 75 éve betelepített, elszaporodott hódok új fenyegetést jelentenek a faóriásokra.

A rágcsálókat Kanadából telepítették be, hogy a prémkereskedelem révén kedvet kapjanak az emberek a letelepedéshez a Tűzföld zord, gyéren lakott szigetvilágában. A program nem tette sokkal vonzóbbá a Tűzföldet, a betelepített tíz pár hód mai utódai azonban közel százezren vannak. A tapasztalatok szerint egyetlen hód néhány nap alatt le tud dönteni egy százéves fát is.

„A hódok az emberekhez hasonlóan az ökoszisztéma mérnökei. Hogy a természetben megvessék a lábukat, módosítják azt, olyan feltételeket teremtve, amelyek számukra szükségesek” – mondta Cristobal Arredondo, a Wildlife Conservation Society (WCS) kutatója. Ez a Tűzföld chilei oldalán azzal járt, hogy a folyók, patakok több mint 90 százalékát elterelték, ami nagy hatással van az ökoszisztémára a 300 ezer hektáros nemzeti parkban. 

A Chilei Egyetem tanulmánya a rágcsálók inváziójának társadalmi, gazdasági hatását 73 millió dollárra becsülte a biológiai sokféleség elvesztése által. Ha semmit nem tesznek, a hódok által okozott károk értéke 20 év múlva további 260 millió dollárt tesz ki. A rágás többek között azzal jár, hogy a rothadó tölgyek szenet bocsátanak a légkörbe, ami hozzájárul a globális felmelegedéshez.

Chilében lehet vadászni a hódokra. Az erdészeti minisztérium jutalmat ad minden egyes lelőtt vagy csapdával elfogott állatért. Ez sem járt eredménnyel, sőt, a vadászok ellen hangolja az embereket. 

Ebben az interjúban lehet olvasni arról, hogy a hód tájalakító munkája hogyan érinti a mi környezetünket, és mit lehet ezzel kezdeni:

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.