Kitört egy vulkán a Fülöp-szigeteken, tízezreket evakuálnak

  • narancs.hu
  • 2020. január 12.

Külpol

A tűzhányó máskor számos turistát vonz.

Vulkáni hamu és füstfelhő miatt vasárnap lezárták a Fülöp-szigetek fővárosának repülőterét, a környékről pedig emberek tízezreit szállították otthonaikból biztonságos helyre.

A gondot egy viszonylag kis méretű tűzhányó, a Taal okozza, amely 60 kilométerre van Manilától, és amelynek festői látványa – máskor – sok turistát vonz. A szigetország vulkanológiai intézetének közlése szerint a Taal gőzölögve hamut és apróbb köveket lövell ki magából 10-15 kilométeres magasságba. A hatóság négyes fokozatúra emelte a veszélyszintet, ami azt jelenti, hogy akár órákon belül heves vulkánkitörés következhet be.

Egyelőre nem történt emberi sérülés, és károk sem keletkeztek. A hatóság már eddig több tízezer lakost vitetett biztonságba, vasárnap éjjel és a következő napokban pedig további 300 ezer embert evakuálnak.

Ami a repülőteret illeti, vulkáni hamu borítja a pályákat és a veszteglő repülőgépeket. Az összes kül- és belföldi járatot törölték. (MTI / Borítóképünk illusztráció. Forrása: Unsplash.com)

Figyelmébe ajánljuk

A fejünkre nőttek

Az incel kifejezés (involuntary celibates, önkéntes cölibátus) má­ra köznevesült (lásd még: Karen, woke, simp); egyszerre szitokszó, internetes szleng és a férfiak egy csoportjának jelölése.

Visszatér

  • - turcsányi -

Johnny Cashnek van egy ilyen című száma, az 1994-es American Recordings című albumán. Nem is az övé, egy Nick Lowe nevű zenészé, aki egy ideig Cash rokona volt – az ő eredeti változatát használta például a pilot vége főcíméhez a Maffiózók (The Sopranos).

Tökéletes egyenlőség

Egy viking törzsfőnökről szóló animált tanmesével indul a film, aki népe minden tagjának (beleértve önmagát is) levágatta a bal kezét (szolidaritásból, mivel a fia bal keze odalett az ellenségtől menekülve), így akarván megőrizni az egységet.

A rossz dolog

Kínálta magát a trauma jelenkori uralmáról szóló kritikai panaszáradat Eva Victor debütfilmje kapcsán. A film több elemzője kiemelte, hogy a Bocs, kicsim erőssége éppen abban rejlik, hogy ellenáll e narratív toposznak.

Perkusszív vérvonal

A cimbalom története valódi sikersztori: az 1870-es években a cseh származású, Budapesten letelepedett hangszergyáros, Schunda Vencel József megalkotta kora népszerű kocsmai hangszerének tökéletesített változatát, a pedálcimbalmot, 1906-ban pedig már a tízezredik (!) példányt szállították ki a Magyar utcai manufaktúrából.

Suttogó szó-képek

  • Dékei Krisztina

A 2016-tól Berlinben élő, de idén hazaköltöző művész viszonylag korán, 2012-ben megtalálta egyéni kézjegyének alapelemét, a pixelt (talán a legismertebb ilyen műve a 2014-es Akadémiai pénisz), majd az ezen alapuló színezést: interaktív alkotásai csak akkor váltak láthatóvá, ha a közönség kiszínezte a tényleges pixeleket.

Fejszék és haszonnövények

  • Molnár T. Eszter

A táncos székekből összetolt emelvényen lépked. A székek mozognak, csúsznak, dőlnek, billennek, a táncos óvatos, de hiába, végül így is legördül.

Madártávlat

Ép és értelmi fogyatékkal élő színészek játszanak együtt a MáSzínház inkluzív előadásai­ban, a repertoárjukon ezek mellett színházi nevelési előadások és hagyományos színházi produkciók is szerepelnek. A közös nevező mindegyik munkájukban a társadalmilag fontos és érzékeny témák felvetése.

Ki a pancser?

  • Domány András

Budapestről üzent Tusk lengyel miniszterelnöknek a Kaczyn´ski-kormányok volt igazságügyi minisztere: nem kaptok el! Zbigniew Ziobrót 180 millió złoty, vagyis 17 milliárd forintnyi költségvetési pénz szabálytalan elköltése miatt keresik a lengyel hatóságok. Ki ez az ember, és hogyan taszította káoszba hazája igazságszolgáltatását?