Koalíciós káosz Ausztriában: Hátulsó pár, előre fuss!

  • Kovács Éva
  • 2000. január 27.

Külpol

Most már legyen vége a Nudlereinak - fordult ki múlt csütörtökön késő este az egyik szociáldemokrata funkcionárius a maratoni koalíciós tárgyalásokról. Talán ő már tudta, amiről a nép csak péntek reggel értesült: Klestil, a köztársasági elnök kisebbségi kormány megalakítására szólította fel a vörösöket, a lehető legszélesebb bázison.
Most már legyen vége a Nudlereinak - fordult ki múlt csütörtökön késő este az egyik szociáldemokrata funkcionárius a maratoni koalíciós tárgyalásokról. Talán ő már tudta, amiről a nép csak péntek reggel értesült: Klestil, a köztársasági elnök kisebbségi kormány megalakítására szólította fel a vörösöket, a lehető legszélesebb bázison.

Ott ejtettük el a fonalat karácsonykor (MaNcs, 1999. december 23.), hogy az október 3-i parlamenti választások patthelyzetet teremtettek: mivel az ÖVP (Osztrák Néppárt) csak harmadikként végzett (és már idejekorán megígérte, ez esetben ellenzékbe vonul), az SPÖ (Szocialista Párt) pedig kevés szavazatot szerzett ahhoz, hogy önállóan kormányozzon, veszélybe került a már unalomig ismert vörös-fekete koalíció. Noch dazu, a közéjük éket verő, másodikként befutó FPÖ-ről (ők a kékek, Haider Szabadságpártja) villámgyorsan kiderült, hogy esetleges kormányra kerülésének már a gondolatától is influenzát kap a civilizált világ (értsd elsősorban az Egyesült Államokat és az EU-t). Hiába a bándzsi dzsámping, a porschés, görkorcsolyás bemutató otthon, a New York-maratonnal, sőt a brooklyni zsidók előtti fellépéssel tarkított tengerentúli vendégszereplés: Haider maradt, aki volt, náci eszmékkel kokettáló, szalonképtelen figura.

A külső reputációra és a belső stabilitásra hivatkozva Klestil úgy döntött, él alkotmányos jogával, és - egyelőre - nem hagyja kedves feketéit megmerítkezni a kék habokban, tessék inkább a régi és bevált rot-schwarz koalícióval próbálkozni megint. És próbálkoztak is, éppen 110 napig, amikor, a céltól néhány sóhajnyi távolságra és mindenki számára meglepő módon, Klima felállt a tárgyalóasztaltól. Klestil pedig nyomban közölte: egy hetet ad a vörösöknek, hogy előálljanak kormányalakítási tervükkel, aztán majd meglátja, elfogadja-e az ajánlatukat.

Munka hadának a lépte

A közvélemény-kutatások szépen mutatták már az elmúlt hetekben, hogy a hosszúra nyúlt impotencia a kékeknek kedvez, úgyhogy nagyot szólt a hír. Olyannyira, hogy maga Klima és Schüssel, a feketék vezére is visszakérdezett, mit is teccik mondani? kisebbségi kormányt? szakértőit?; Haider pedig lázas faxolásba kezdett, van-e erre egyáltalán felhatalmazása a köztársasági elnöknek. A kékek puccsról, pikírt osztrák publicisták a k. u. k. ferencjóskás hagyományainak felmelegítéséről huhogtak - mi tagadás, az utóbbiban van is valami.

Valójában azonban péntek estére Klestil már kényszerpályán mozgott, nemigen dönthetett volna másként. És nemcsak az idő vészes múlása vagy a közvélemény-kutatások hervasztó eredményei miatt, hanem legfőképpen azért, mert a szocik és a néppártiak képtelenek voltak a megállapodásra. Miután a személyi és intézményi kérdésekben nagy harcok árán ugyan, de kiegyeztek - e szerint a kancellár Klima, az alkancellár Schüssel maradt volna, és a szocik megtarthatták volna kulcspozícióikat (bár független pénzügyminisztert kellett volna állítaniuk), a néppártiak pedig megerősödhettek volna az államigazgatás tudományos, gazdasági és agrárszektorában -, a mindvégig hidegvérrel tárgyaló Schüssel előrukkolt utolsó követelésükkel: a koalíciós paktumot minden tárgyaló félnek alá kell írnia.

Ekkor kezdett Klima arcáról szakadni a verejték. Az még csak hagyján, hogy a tartományi szervezetek közül a végeken (Vorarlberg, Steiermark, Burgenland) már korábban megvétózták a vörös-fekete koalíciót, ez azonban még nem veszélyeztette a megállapodást. Az a néppárti követelés már sokkal inkább, hogy a szocikkal együtt tárgyaló szakszervezetek vezetője, a Metaller-Bossként elhíresült Rudolf Nürnberger kézjegye is szerepeljen a papíron, még akkor is, ha akceptálhatónak látszik a feketék gyanakvása: nehogy már a szakszervezetek tegyenek keresztbe később, a költségvetés (Sparpaketnek kell jönnie ismét) tárgyalásakor vagy a nyugdíjkorhatár felemeléséről, a közhivatalnokok privilégiumainak felszámolásáról szóló törvényjavaslat vitáján (merthogy a koalíciós tárgyalásokon ezekben már nagyjából megállapodtak a felek). A vasmunkás-vezér viszont beintett, mondhatnánk, ha nem látnánk, hogy ő is szorongatott helyzetbe került, a vörös szakszervezetek amúgy is ellenségesen szemlélték a koalíciós kísérleteket, pedig a Tagkönyvköztársaságban (itt korporatív világ dívik: a rossz nyelvek szerint tagkönyvből legalább kettő van mindenkinek, egy a pártjától, egy pedig a szakszervezetétől) ők jelentik a szocik legbiztosabb szavazóbázisát.

Szürkület

Emigyen nézve az eseményeket már csak egy kézenfekvő magyarázat kínálkozik: a feketék eleve teljesíthetetlen követelésükkel azért álltak elő, mert maguk n/sem akarták a koalíciót, szívjanak a szocik néhány hónapot, aztán bukjanak a büdzsé tárgyalásakor, tehát legkésőbb nyáron, s utána övék a pálya a kékekkel karöltve. Adunk egy kis időt Haidernek, hogy kozmetikázzon még egy csöppet pártján és önnön orcáján, ez a néhány hónap az ellenzékben csak gyarapíthatja a későbbi szavazatokat, aztán irány az új, kétosztatú politikai rendszer, vörösök (esetleg zöldekkel karöltve) kontra feketéskékek (csak össze ne keverje valaki e színeket egy festőpalettán, s ha mégis, ne csodálkozzon a felsejlő csukaszürkén).

Vagy mégsem ilyen türelmes Haider és Schüssel? A hét végére már felerősödtek olyan hangok is, hogy Klestilnek elsőként őket kellett volna kormányalakításra invitálnia.

A vasárnap esti itteni Hétben - a zöldeket leszámítva - minden frakcióvezető riszált egy nagyot: a szoci háromszor is elmondta, ők szívükön viselik a Bundestierschutz (állatvédelmi)-törvény elfogadását (halljátok, zöldek!), a fekete expressis verbis felkínálkozott a kékeknek, az utóbbiak frakciófőnöke pedig úgy viselkedett, mintha már csak azon kellene vívódnia, ki legyen a közös kancellárjelölt. A zöld frakcióvezető, Van der Bellen szerény megjegyzését (amúgy is talán ha tíz mondatot szólhatott a profik vitájához), miszerint az új választásokat minél hamarabb ki kellene írni, mivel májusra a költségvetési hiány várhatóan eléri a tavalyi 51%-át, ez pedig formálisan is kormányválságot jelent, mert ezután a kincstár egy garast sem fizethet ki senkinek, szóra sem méltatták a többiek.

Elkezdődött tehát a versenyfutás: péntekig a vörösök javaslatot tesznek az új kormányra, a kékek pedig mint a második legtöbb szavazatot kapott párt - feltehetően a feketékkel karöltve - alternatív koalíciót formálnak, és a szoci kisebbségi kormány elleni bizalmatlansági indítvánnyal fenyegetőzve, saját kormánylistájukat dugják majd Klestil orra alá. Akármi is jön ki ebből, egy biztos, Haider nem jár rosszul a végén. Gyanús külföldi, aki vagyok, még megérem, hogy visszavágyom (visszamenekülök) a viktoriánus Magyarországra.

Kovács Éva

(Bécs)

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”