Közép-Afrika: Módosult válságállapot

  • - kovácsy -
  • 1996. november 28.

Külpol

Három héttel ezelőtt még úgy tűnt, hogy Zaire, Ruanda és Burundi hármas határvidéke egy példátlanul pusztító éhínség színhelye lesz, ha nem sikerül eljuttatni a segélyeket a táborlakó hutu menekültekhez (MaNcs, november 7.). A veszély nem szűnt meg, de enyhült, ami azonban távolról sem jelenti azt, hogy a térség közelebb jutott a békéhez.
Három héttel ezelőtt még úgy tűnt, hogy Zaire, Ruanda és Burundi hármas határvidéke egy példátlanul pusztító éhínség színhelye lesz, ha nem sikerül eljuttatni a segélyeket a táborlakó hutu menekültekhez (MaNcs, november 7.). A veszély nem szűnt meg, de enyhült, ami azonban távolról sem jelenti azt, hogy a térség közelebb jutott a békéhez.

A helyzet átalakulása nem a határozott nemzetközi közbelépésnek köszönhető, hanem annak, hogy a zaire-i tuszi (banyamulenge) felkelők a ruandai kormány támogatásával kifüstölték néhány nagyobb menekülttáborból a hutu menekülttársaikat túszul tartó hutu katonákat és milicistákat. Ezután a menekültek fölkerekedtek, elindultak hazafelé, és már a múlt héten százezerszámra lépték át a ruandai határt. Maga az államfő fogadta őket, megígérve, hogy napokon belül biztosítják a menekültek elemi ellátását, hazatérhetnek a falvaikba, és büntetéstől csak azoknak kell tartaniuk, akik kitüntették magukat a két évvel ezelőtti mészárlásokban.

Korábbi vétkek

A fegyveresek táborbeli uralmát az 1994-es nagy ruandai népirtás és a jórészt Ugandából hazatérő tuszi felkelők hatalomátvételét követő hutu menekülés óta közvetett módon a nemzetközi segélyszervezetek tartották fenn. Hallgatólagosan tudomásul vették a táborokban kialakult helyzetet, sőt - amint ez most már egyértelműen kiderült - még egyfajta természetbeni adót is fizettek a táborokban újjászerveződő régi (hutu) ruandai hadseregnek, amely az élelmet folyamatosan fegyverekre cserélte be. Természetesen maguknak a táborlakóknak is kellett adózniuk, a segélyek tehát két úton is szolgálták a fegyvervásárlást.

A népirtásért felelős hutu szélsőségesek újrafegyverkezésének a fő forrása azonban nem ez volt. Miután távozásukkor vitték magukkal az államkasszát is, valamint bőven hamisítottak dollárt, Kenyán és Zairé-on keresztül egy bő tucat országból vásároltak fegyvert többé-kevésbé illegálisan. Az eladók listáján ott van például Franciaország, Nagy-Britannia, Olaszország, Spanyolország, Bulgária és Csehország. Hogy mennyiben lehettek érintettek a dologban a nevezett országok kormányai, ez még tisztázatlan - az esetleges vétkesek felderítésére eddig csak Nagy-Britanniában hoztak létre bizottságot. Párizs - amely 1994-ben eleve ellenezte magát az embargót is - cáfol és visszautasít.

Újabb habozás

Így, utólag nézve, kissé átértelmeződnek a korábbi vészjelzések, amelyek arra vezettek, hogy az elmúlt két hét folyamán (de már a fenyegető katasztrófa jósolt bekövetkezési időpontja után) folyamatosan körvonalazódni látszott a leendő nemzetközi katonai akció mérete és feladatköre. Az Egyesült Államok azonban rálépett a fékre, és úgy tűnik, ez volt a legjobb, amit tehetett.

Ha a hutuk a táborokban maradnak, továbbra is csak a többséget túszként használó fegyveresekkel összejátszva lehetett volna élelmet osztani, hiszen lefegyverzésükre nem lett volna joguk a békefenntartóknak. A térség hosszú távú stabilitását pedig azért nem szolgálná a - mindössze négy hónaposra tervezett - katonai beavatkozás, mert a pillanatnyi erőviszonyokat rögzítené, és a nemzetközi erők távozása utánra halasztaná, hogy eldőljön bármi is. Addig viszont a mozdulatlanságba kényszerült szemben álló csoportok erőt gyűjthetnének, konszolidálhatnák a pozícióikat, vagyis valószínű, hogy a rövid szünet után csak új lendülettel kezdődne megint az őrület.

Legújabb kétségek

Természetesen így sem oldódott meg sok minden. Nem lehet tudni, hogyan alakul majd a hazatérő hutuk helyzete, elfoglalhatják-e eredeti lakhelyüket és földjeiket (aligha), sikerül-e beváltania valamennyit a ruandai kormánynak a nemzeti megbékélés ígéretéből (kétséges).

Hosszú távon még ezeknél is izgalmasabb a kérdés, hogy mi lesz Zaire-ban. A fizetetlen hadsereg szétesett, a banyamulenge felkelők elől menekülő katonák fosztogatva-rabolva nyugat, a főváros felé tartanak, a hadsereg főparancsnokát leváltották. Mobutu, Zaire diktátora Európában lábadozik, a kormány és a kváziparlament között alig van beszélőviszony, és a rezsim megdöntéséért nemcsak a banyamulengék harcolnak, más felkelő csoportok is színen vannak. Minthogy a helyi lakosság ugyanúgy éhezik, mint a menekültek, a lázadók számíthatnak támogatásra - főleg, ha az eddigihez hasonló önfegyelmet tanúsítanak, és az elfoglalt területek lerablása helyett az elemi lakossági szükségletek kielégítésével foglalkoznak.

A kormányerők viszont esetleg az országban maradt felfegyverzett hutukra számíthatnak, akik szintén nem a stabilizációt fogják elősegíteni. Végül az is kérdéses, mi lesz azzal a több százezer menekülttel, aki még Zaire-ban maradt, és nem a ruandai határ, hanem az ország belseje felé vándorol. Elmozdulás tehát van, de a kilátások nem biztatók.

- kovácsy -

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.