Közzétette Manfred Weber a programját, és még Orbánnak is üzent

  • narancs.hu
  • 2019. április 24.

Külpol

Aligha üdvözli majd a magyar kormány a jogállamiságot vizsgáló új eljárásrendet és testületet, vagy épp az uniós nyomozóhatóság felállítását.

Beindította hivatalosan is csúcsjelölti kampányát az Európai Néppárt (EPP) listáját vezető Manfred Weber bajor politikus. Weber előző nap Athénban beszélt ez alkalomból, ma pedig megosztotta hivatalos programját honlapján is – írja a 444.hu.

Nincs benne nagy újdonság de 12 pontos terve most vált hivatalossá.

  • Hatékonyabb határvédelmet sürget: 10 ezer új Frontex-tisztet állítana a határokra és a partokra 2022-ig.
  • Egy „európai FBI” van tervbe véve, azaz egy közösségi nyomozóhatóság felállítása a terrorizmus és a szervezett bűnözés megfékezésére.
  • Felfüggesztené a csatlakozási tárgyalásokat Törökországgal.
  • Jogállamisági eljárási rendet hoznának létre az unión belül, egy olyan testületet is állítanának fel, amely kifejezetten az olyan, a bírói függetlenséget, a sajtószabadságot és a jogállami intézményeket ellehetetlenítő tagállami politikákat felügyeli majd.
  • Kiemelt támogatást adna a rákkutatás javára.
  • Okos otthonok kialakításának támogatását segítené elé az idősek számára.
  • 5 millió új munkahelyet teremtene a fiataloknak.
  • Több mint 1000 elavult és felesleges uniós szabályzást szüntetne meg.
  • Alapot hozna létre, amelyből a kétkezi munkások átképzését és digitális oktatását támogatná.
  • Lakástámogatást adna fiatal házasoknak.
  • Szigorúbb szabályokat forszíroz a gyermekmunkára vonatkozóan az unión kívül is.
  • Hatékonyabb harcot folytatna a klímaváltozás ellen, az egyszer használatos műanyagok betiltására.

Nagy valószínűség szerint az európai parlamenti választások után a konzervatívok adják majd a legnagyobb frakciót. Weber pedig az Európai Bizottság következő elnöke lesz.

Weber az elmúlt időszakban egyre markánsabban szembehelyezkedett Orbán Viktorral. 12 pontja között akad olyan is, amely a „rossz magyar példára”, vagy arra is válaszul kerülhetett be a hivatalos kampánytémák közé. Ez a jogállamiságot vizsgáló új eljárásrend és testület, de alighanem a magyar kormány az uniós nyomozóhatóság felállítását sem üdvözli majd.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.