Kulturális hírek

  • 2005. február 24.

Külpol

XHOSA CARMEN A Berlinalén a fõdíjnak számító Arany Medvét a Mark Dornford-May rendezte, dél-afrikai U-Carmen eKhayelitsha nyerte. Bizet operájának moziváltozata az elsõ xhosa nyelvû nagyjátékfilm.
Képünkön a címszereplõ Pauline Malefane, aki maga is Khayelitshából, Fokváros egyik fekete negyedébõl való - március 3-án itt lesz a film hazai premierje. Dornford-May a Dimpho Di Kopane (Egyesült Tehetségek) nevû társulat egyik alapítója volt 2000-ben, amely tavaly New Yorkban mutatta be az U-Carmen színpadi verzióját. A dél-afrikai filmgyártás fejlõdését jelzi, hogy Darrell Roodt zulu nyelvû, Yesterday címû mûve - egy HIV-pozitív asszony története - a legjobb külföldi film Oscar-díjára jelölt öt alkotás közé került.

AFRIKAI MTV 1,3 millió afrikai háztartás elérését tervezi a Music TV: az MTV Base névre keresztelt angol nyelvû csatorna február 22-én indul. A napi 24 órás mûsorfolyamban a világszerte mindenfelé látható elõadók mellett hangsúlyos szerepet szánnak az afrikai zene nagyságainak és ma még kevésbé ismert tehetségeinek, s kiemelten foglalkoznak majd az AIDS problémájával.

UGANDAI VAGINÁK A hét végén lett volna a kampalai premierje Eve Ensler világhírû darabjának, ám az ugandai médiatanács nem engedélyezte A vagina monológok elõadását. A betiltást azzal indokolták, hogy a prostitúciót, a leszbikus és homoszexuális életmódot népszerûsíti, a nõk felszabadításának álcája alatt valójában obszcén és pornográf. Ensler a BBC-nek elmondta: az elõadást ugandai nõk hozták létre, senki se kényszerítette rájuk a darabot, melynek bemutatását négy helyi civil egyesület szervezte meg, a bevételt pedig a nõk elleni erõszak megállítását célzó kampányra fordították volna. A szomszédos Kenyában 2003-ban bemutatták a darabot, hasonló célból.

FÜGGETLENEK Fógel Katalin Mint a méhecskék címû dokumentumfilmje nyerte a múlt hét végén rendezett, 36. Budapesti Függetlenfilm Szemle fõdíját. Az alkotás - melyet gyártóként Elbert Márta és a Roma Média Iskola jegyez - két transzvesztita kapcsolatát és az önazonosságukért folytatott küzdelmüket mutatja be. Az idei szemle elsõsorban az erõs dokumentumfilmek miatt marad emlékezetes. Az elsõ díjat Pálos Gergõ: Találd ki, hol fogsz lefényképezni! címû alkotása kapta, melynek fõhõse az alkotó - színiegyetemi felvételi vizsgájára készülõ - húga. Második díjat kapott Gát Balázs és Antos Balázs az ózdi cigányzenész-közösség elsorvadását bemutató Zenészbúcsúztató címû filmért, harmadik lett Simonyi Balázs és Tóth Barnabás Terepszemle címû vicces szkeccse.

BERLINALE: A NYERTESEK A fesztivál fõdíjasát az afrikai hírek között megtalálhatják, itt a többi nyertesrõl. A legjobb alakításért Julia Jentsch (Marc Rothemund: Sophie Scholl - Die letzten Tage) és Lou Taylor Pucci (Mike Mills: Thumbsucker) vehetett át Ezüst Medvét. A zsûri nagydíját a kínai Gu Changwei kapta Kong Que (Páva) címû filmjéért, a legjobb rendezõ díját pedig Marc Rothemund. Ezüst Medvével díjazták Tsai Ming-Liang kiemelkedõen mûvészinek értékelt mûvét, a The Wayward Cloudot, mely azonban egyes kritikusai szerint csak szexjeleneteivel tûnt ki. A legjobb rövidfilm díján ketten osztoztak: Jay Duplass: The Intervention és Izabela Plucinska: Jam Session. (Helyszíni beszámolónk a 29. oldalon.)

MAGYAR IRODALMI DíJ Tolnai Lajos kapta a Magyar Irodalmi Díjat. Költõ disznózsírból. Egy rádióinterjú regénye. Beszélgetõtárs: Parti Nagy Lajos címû kötetét a Kalligram jelentette meg. Az életútinterjú 1998-ban, a jugoszláviai háború idején készült a vajdasági Palicson élõ íróval, aki aztán irodalmi szöveggé formálta. Az ötmillió forinttal járó díjat korábban Esterházy Péter (Harmonia czlestis), Bodor Ádám és Balla Zsófia (A börtön szaga), velük megosztva Szilágyi István (Hollóidõ), továbbá Rakovszky Zsuzsa (A kígyó árnyéka), valamint Parti Nagy Lajos (Grafitnesz) kapta. (Lásd kritikánkat a 30. oldalon.)

MEGHALT HUNTER S. THOMPSON 67 éves korában öngyilkos lett Hunter S. Thompson: a saját egyéniségére kreált gonzó-újságírás atyamestere, a Rolling Stone riportere saját otthonában lõtte agyon magát. Köztudott volt, hogy lõdözni szokott, ha már úgyis fegyvert tart keze ügyében - megtapasztalta ezt fordítója, egykori fõszerkesztõnk, Vágvölgyi B. András is, amikor nála járt (Narancs, 1995. december 21.). A Félelem és reszketés Las Vegasban elsõként a Narancs Könyvek sorozatában jelent meg magyarul (1993), amit két további kiadás, majd a Hell's Angels. Vad rege az angyalokról követett, szintén by VBA (2003, Konkrét Könyvek). De nincs még meg a többi: Fear and Loathing on the Campaign Trail '72 (1973), The Great Shark Hunt ('79), The Curse of Lono ('83), Generation of Swine ('88), Songs of the Doomed ('90), Silk Road ('90), Better than Sex ('93), The Proud Highway ('97), The Rum Diary ('98), Screwjack and Other Stories (2000), Fear and Loathing in America (2000), The Kingdom of Fear (2003), Hey Rube (2004).

GYÁSZ 71 éves korában elhunyt Harald Szeemann: a svájci mûvészettörténész és kritikus olyan fontos képzõmûvészeti eseményeken hagyta rajta kurátorként a keze nyomát, mint a Kasseli Documenta és a Velencei Biennále.

86 éves korában elhunyt Ákos Stefi (sz. Szûcs Stefánia). Az 50-es évek egyik legnépszerûbb énekesnõje Ilosvay Gusztáv, majd Holéczy Ákos együttesében énekelt. Slágereit 1982-ben gyûjtötték LP-re: Ákos Stefi (Hungaroton), rajta a Csokoládé, a Brazil, az Úgy szeress, a Pest felé szökik a nyár és a Mariguana Cha-Cha, melyet pár éve az Anima Sound System dolgozott föl, s felhasználták egy VW-hirdetéshez is.

NEMZETKÖZI BOOKER Tizennyolc írót jelöltek a Nemzetközi Man Booker irodalmi díjra, melyet idén ítélnek oda elsõ alkalommal, s ezt követõen kétévente, egy-egy szerzõi életmû elismeréseképpen - szemben a csak angol nyelvterületen és mindig egy frissen megjelent kötetet honoráló, hagyományos Man Booker-díjjal. A nyertes személyét júniusban hozzák nyilvánosságra, a 60 ezer font értékû díjat Londonban adják át. A jelöltek: Margaret Atwood és Saul Bellow (Kanada), Gabriel García Márquez (Kolumbia), Günter Grass (Németország), Ismail Kadare (Albánia), Milan Kundera (Csehország), Stanislaw Lem (Lengyelország), Doris Lessing, Ian McEwan és Muriel Spark (Nagy-Britannia), Naguib Mahfouz (Egyiptom), Tomas Eloy Martinez (Ar-gentína), Oe Kenzaburo (Japán), Cynthia Ozick, Philip Roth és John Updike (USA), Antonio Tabucchi (Olaszország), Abraham B. Yehoshua (Izrael).

OLASZ TRAGÉDIA Az olasz történelem egyik legtragikusabb és évtizedeken át elhallgatott epizódjáról készült tévésorozatot mutatott be a RAI: Alberto Negrin Il Cuore nel Pozzo címû filmje annak a mintegy tizenötezer olasznak a lemészárlásáról szól, akiket 1943-45 során a mai Szlovénia, Horvátország és Olaszország annak idején vitatott hovatartozású határvidékén gyilkoltak le olasz kommunisták és jugoszláv partizánok. A 4,5 millió eurós költségvetésû film elkészítését a Ber-lusconi-kormányzat támogatta, s február 10-ét az áldozatok emléknapjának nyilvánították.

Figyelmébe ajánljuk